BÓG SIĘ RODZI

mikstat.pl 1 rok temu

Boże Narodzenie to czas kolęd i kolędowania. Tradycja ta w Polsce jest bardzo bogata. W niedzielne popołudnie mogliśmy się ponownie w niej zanurzyć dzięki występom artystycznym uczniów Szkoły Podstawowej w Mikstacie. 17.12.2023, po kilkuletniej przerwie, w hali sportowej naszego miasta wybrzmiały najpiękniejsze utwory świąteczne w różnych wykonaniach i aranżacjach .

Koncert rozpoczął się utworem „Światłość świata” zespołu TGD. Następnie usłyszeliśmy tradycyjne kolędy, pastorałki oraz popularne świąteczne piosenki: „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Wśród nocnej ciszy”, „Pastorałka od serca do serca”, „ Dzisiaj Betlejem”, „Cicha noc” i wiele innych utworów.

Konferansjerzy przypomnieli, skąd wzięły się kolędy, kto i jak je tworzył oraz kto pisał do nich muzykę.

W świąteczny nastrój wprowadziło też wszystkich przedstawienie teatralne, którego akcja działa się w dawnych czasach, w Wigilię. Wędrowiec odwiedzał różne domy i prosił o schronienie. Niestety, przekonał się, iż dla wielu ludzi puste miejsce przy stole: „to tylko taka dekoracja”. Wiarę w człowieczeństwo przywrócił mu ubogi Michał, który przypomniał, iż w wigilijną noc „ (…)na całym świecie mile widziani są podróżnicy, co świat przemierzają, nie wiedząc, gdzie ich dom.”

Niedzielne spotkanie pełne pięknych melodii i wzruszeń zakończyło odśpiewanie pieśni „Bóg się rodzi”, która nie bez powodu została nazwana „królową polskich kolęd”.

Wokaliści, instrumentaliści i młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani dyrektor Beata Binkowska złożyła im oraz zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia nauczycielkom: pani dyrygent Darii Felich, Ilonie Bąk, Małgorzacie Stachurskiej oraz odpowiedzialnej za scenografię- Stanisławie Ibron, podziękowania. Pani dyrektor życzyła też wszystkim zgromadzonym radosnych świąt spędzonych z najbliższymi.

Z ufnością oczekujemy świąt Bożego Narodzenia, wierząc, iż przyniosą one pokój, iż każdy odnajdzie swoją przystań, a świat, chociaż na kilka dni, stanie się lepszy.

Małgorzata Stachurska

Idź do oryginalnego materiału