Bloki z wielkiej płyty to tykająca bomba? Eksperci mówią wprost. "Są projektowane na 50 lat"

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Bloki z wielkiej płyty zaczęto budować w Polsce w latach 60. XX wieku. Była to odpowiedź na kryzys mieszkaniowy. Wiele z tych konstrukcji można podziwiać na ulicach do dziś. Ale jaka czeka je przyszłość? Eksperci wyjaśniają, co się stanie z blokami z wielkiej płyty.
Technologia wielkopłytowa to sposób budowy, w którym budynek powstaje z gotowych, betonowych części, a nie tradycyjnie, cegła po cegle. Była popularna w budownictwie mieszkaniowym w okresie PRL-u, zwłaszcza w latach 70. i 80. Kluczowym elementem jest właśnie prefabrykacja, czyli produkcja elementów budowlanych w fabryce, a nie na placu budowy. Montaż przebiega wtedy w dość szybkim tempie.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy mieszkania są za drogie?


Bloki z wielkiej płyty do wyburzenia? Eksperci mają jasne stanowisko
Z biegiem czasu technologia wielkopłytowa została zastąpiona prywatnym budownictwem oraz działalnością deweloperską. Bloki zaczęto rewitalizować, zwłaszcza termomodernizować ze względu na ich starzenie się oraz zmianę potrzeb mieszkańców. w tej chwili w naszym kraju jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty. Najwięcej tego typu konstrukcji znajduje się w województwie mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.


Instytut Techniki Budowlanej postanowił przeprowadzić analizę stanu technicznego wielkopłytowych konstrukcji. Wnioski są jednoznaczne. - Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków - powiedział były wiceminister Artur Soboń. Podkreślił jednak, iż o bloki trzeba dbać. - Istotna jest jakość betonu i adekwatności ochronne betonu wobec zbrojenia. Badane próbki są zadowalające - dodał dr inż. Robert Geryło.


Co się stanie z blokami z wielkiej płyty?FOT. RAFAL MICHALOWSKI / Agencja Wyborcza.pl


Jak długo wytrzymają bloki z wielkiej płyty? Wcale nie 50 lat i koniec
Szacowane 60 tys. bloków z wielkiej płyty to 4 mln mieszkań, w których zamieszkuje ok. 12 mln Polaków. - Przyjmuje się, i tak rzeczywiście jest, iż budynki są projektowane na 50 lat. Natomiast to nie znaczy, iż minie ten okres i będą już nadawały się do rozbiórki. W czasie eksploatacji budynków wielkopłytowych trzeba prowadzić odpowiednią politykę remontów i konserwacji - poinformował dr inż. Jarosław Szulc z ITB w audycji Polskiego Radia Jedynka "Cztery pory roku". Jego zdaniem tego typu bloki powinny przechodzić przeglądy okresowe oraz wszystkie bieżące remonty i konserwacje. Pozwoli to na przynajmniej dwukrotne wydłużenie ich żywotności. Specjaliści potwierdzają, iż po dociepleniu większość bloków z wielkiej płyty jest w dobrej kondycji. - Największe zastrzeżenia były do elewacji, pojawiły się przewiewania, przemarzania, ale dodanie choćby do 15-cm styropianu czy wełny mineralnej w przeważającej części przypadków rozwiązało główne problemy - przyznał dr Piotr Knyziak w rozmowie z wiadomosci.radiozet.pl. Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału