Bezpłatne wydarzenia na weekend – pokazy filmowe na Rynku, potańcówka, Giełda Staroci i wiele innych.

miejscawewroclawiu.pl 6 godzin temu

We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na najbliższy weekend.

1.) Wrocławska Potańcówka – Tańce w Sercu Miasta – Rynek

Wrocławska potańcówka w sercu miasta – okazja, której nie możesz przegapić! Nowe miejsce, ale ta sama energia, euforia i taniec, czyli to, co dobrze znacie z potańcówek. Będziemy bawić się i tańczyć pod ratuszem. Tu, gdzie przez stulecia toczyło się miejskie życie, a słowa „pod pręgierzem” towarzyszyły spotkaniom wielu pokoleń mieszkańców, turystów, gości – piszą organizatorzy.

Wrocławska potańcówka w sercu miasta rozpocznie się od hiszpańskiego flamenco z instruktorami. Tak jak na wszystkich potańcówkach, MPWiK Wrocław zadba o nawodnienie uczestników, serwując kranówkę z dodatkami.

Gdzie: Rynek Wrocław, przy Pręgierzu
Kiedy: sobota (19 lipca), godz. 18:00-23:00

2.) Kino plenerowe na Rynku – 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

W piątek (28 lipca) w ramach festiwalu ruszają darmowe seanse filmowe, a słynne tytuły będzie można oglądać na ekranie w Rynku. Start wszystkich seansów po zmroku, o godzinie 21:30. Wstęp jest darmowy, a na widzów czeka około 1000 miejsc – warto więc przyjść wcześniej, aby zająć sobie krzesełko.

Repertuar:

  • 18 lipca – „Amelia”, reż. Jean-Pierre Jeunet
  • 19 lipca – „Perfect Days”, reż. Wim Wenders
  • 20 lipca – „Flow”, reż. Gints Zilbalodis
  • 21 lipca – „Prosta historia”, reż. David Lynch
  • 22 lipca – „Jutro będzie nasze”, reż. Paola Cortellesi
  • 23 lipca – „Lalka”, reż. Wojciech Jerzy Has
  • 24 lipca – „Panienki z Rochefort”, reż. Jacques Demy
  • 25 lipca – „Bulion i inne namiętności”, reż. Trần Anh Hùng
  • 26 lipca – „Wrócicie do siebie”, reż. Jonás Trueba
  • 27 lipca – „W pokoju obok”, reż. Pedro Almodóvar

Gdzie: Rynek Wrocław
Kiedy: 18-27 lipca, godz. 21:30

3.) Lato na Pergoli

3 lipca wystartowało Lato na Pergoli. Potrwa jak zawsze do końca wakacji, a w tym roku na program wydarzeń składają się: Filmowe czwartki, Muzyczne piątki, Sportowe soboty i Rodzinne niedziele. Dla tych, którzy chcą zobaczyć więcej, na luzie odpocząć bez nudy i zabrać ze sobą coś więcej niż zdjęcie.

Szczegółowy program jest dostępny [tutaj].

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia
Kiedy: czwartek-niedziela (17-20 lipca)

4.) Wrocławska Giełda Staroci

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: plac przy Iglicy, przed Halą Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (19-20 maja)

5.) Czilera Utopia – Parkowy Mini-Festiwal na Niskich Łąkach

Nadciąga pierwsza Czilera Utopia – wydarzenie, którego jeszcze nie było, a każdy po cichu liczył, iż w końcu się wydarzy. Dzienny, całkowicie darmowy mini-festiwal łączący muzykę, sztukę, sitodruk i wspólne przeżywanie. Otwarte dla wszystkich spotkanie w duchu chilloutu, bliskości i artystycznej wymiany. Inkluzywność oraz budowanie ponad artystycznego community dla ludzi chcących wspólnie tworzyć oddolną kulturę – piszą organizatorzy.

W programie muzyka elektroniczna, warsztaty haftu, sitodruk DIY.

Gdzie: Pawilon ESK przy Parku Niskie Łąki (ul. Żabia Ścieżka)
Kiedy: piątek (18 lipca), godz. 16:00-21:00

6.) Letnie Pokazy Neonów

Seanse wideomappingu stanowią połączenie nowoczesnej sztuki cyfrowej z wyjątkową scenerią podwórka, w którym znajdują się historyczne neony – niegdyś zdobiące wrocławskie ulice, dziś stanowiące integralny element tożsamości miasta. Dzięki zastosowaniu technologii projekcyjnej, fasady budynków ożyją światłem, ruchem i dźwiękiem, tworząc dynamiczną, audiowizualną opowieść wpisaną w miejską przestrzeń.

Gdzie: Galeria Neonów, podwórko przy ul. Ruskiej 46
Kiedy: piątek (18 lipca), godz. 22:00

7.) Piknik Bezpieczny Wrocław – nad wodą

Czy wiesz, jak pomóc osobie tonącej, nie narażając przy tym siebie? A słyszałeś o łańcuchu życia w wodzie i jego roli w ratownictwie? jeżeli chcesz zobaczyć, jak Wrocław realnie działa na rzecz bezpieczeństwa, zapraszamy na wyjątkowy piknik nad wodą! – zachęcają organizatorzy.

W programie:
– pokazy ratownicze,
– prezentacje sprzętu i służb ratunkowych,
– strefy edukacyjne i instruktaże,
– konkursy, animacje i atrakcje dla całych rodzin.

Tego dnia wstęp na kąpielisko z Kartą Nasz Wrocław i Nasz Wrocław Max – za darmo.

Gdzie: Kąpielisko Park Glinianki, ul. Kosmonautów 2
Kiedy: niedziela (20 lipca), godz. 11:00-16:00

8.) Pchli Targ w Sercu Szczepina

W każdą trzecią niedzielę miesiąca, od maja do października, z przerwą wakacyjną w sierpniu, na Sercu Szczepina, w godz. 11.00-15.00 każdy może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne dla innych mogą okazać się perełkami – piszą organizatorzy.

Gdzie: skwer św. o. Damiana de Veustera
Kiedy: niedziela (20 lipca), godz. 11:00-15:00

9.) Dźwięki Placu Grunwaldzkiego: kolektyw późno

Letni wieczór, panorama serca osiedla Plac Grunwaldzki i dźwięki muzyki elektronicznej unoszące się w powietrzu – tak zapowiada się ostatnie z serii wydarzeń pod nazwą „Jak brzmi Plac Grunwaldzki?”. Zapraszamy studentów, mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki i wszystkich miłośników eksperymentalnych brzmień – piszą organizatorzy.

Kolektyw późno – Adam Salamøn, sackaanna, Su.Irie i serenitysoundseeker – słyną z tworzenia unikalnych, przytulnych wydarzeń ambientowych, gdzie muzyka łączy się z otoczeniem. Artyści wykorzystują elementy muzykoterapii, nastrojowe oświetlenie i wizualizacje, aby kreować atmosferyczne wydarzenia.

Gdzie: dach Strefy Kultury Studenckiej PWr przy ul. Hoene-Wrońskiego 10
Kiedy: piątek (18 lipca), godz. 19:30

10.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, realizowane są codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

18 lipca (piątek)
godz. 21:40 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

19 lipca (sobota)
godz. 21:40 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (18-19 lipca)

11.) Wydarzenia w Otwartej Przestrzeni Kultury (drewniany kościółek w Parku Szczytnickim)

– Otwarta Przestrzeń Kultury to miejsce spotkań z kulturą bardzo szeroko rozumianą – od kameralnych koncertów, przez wystawy artystyczne, po warsztaty i spotkania z podróżnikami. Co interesujące w 2020 r. zainstalowany został system audioprzewodnika, który opowiada niezwykłą historię tego miejsca (dostępne są cztery wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, ukraińska) – wyjaśnia Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

  • 19 lipca (sobota), godz. 16:00 – Cyberlato offline – rozmowa i wystawa

Bądź z nami na rozmowie towarzyszącej wystawie plakatowej: „Cywilna cyberobrona”. Zmierz się z niełatwymi pytaniami o to, jak funkcjonujemy w świecie cyfrowym i dlaczego robimy to źle. Porozmawiajmy o tym, jak poprawić życie sobie i innym – zachęcają organizatorzy.

  • 20 lipca (niedziela), godz. 17:00 – Parę chwil z wieczności – koncert Dominik Żulicki

Dominik Żulicki przynosi ze sobą swoją najnowszą płytę – ,,Parę chwil z wieczności”. To nie tylko zbiór utworów, ale zapis drogi, intymne spotkanie z pytaniami, które od wieków nurtują serca wrażliwych – dokąd zmierzamy? Jaki jest sens tej wędrówki? Czy pieśń jest drogowskazem, czy jedynie echem pragnień? Zapraszamy Państwa na ten niezwykły koncert. Będzie to wieczór pełen muzyki, refleksji i rozmowy – rozmowy nie tylko między artystą a publicznością, ale także tej najważniejszej – rozmowy człowieka z własnym losem – piszą organizatorzy.

Gdzie: OPK – drewniany kościółek w Parku Szczytnickim
Kiedy: sobota-niedziela (19-20 lipca)

12.) Planszówki Szczepińskie

CAL Szczepin zaprasza dorosłych mieszkańców na spotkania planszówkowe. „Planszówki Szczepińskie” będą odbywać się w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca w godz. 19.00-22:00. CAL Szczepin ma w swoich zasobach gry, ale warto przynieść ze sobą ulubione planszówki.

Gdzie: CAL Szczepin, ul. Zachodnia 1
Kiedy: piątek (18 lipca), godz. 19:00-22:00

Foto: FB/Kino Nowe Horyzonty

Idź do oryginalnego materiału