Będzie jeszcze mroźniej. Synoptycy ostrzegają!

obcas.pl 2 miesięcy temu

W poniedziałkowy poranek mieszkańców wielu regionów w Polsce obudził siarczysty mróz. Jak przewidują synoptycy, niskie temperatury nie odpuszczą tak szybko.

Od kilku dni nad Polską występuje niż genueński, który przyniósł obfite opady śniegu i znaczące ochłodzenie.

W wielu częściach kraju pojawiły się śnieżyce z przyrostem pokrywy śnieżnej choćby o kilkadziesiąt centymetrów, co spowodowało paraliż na drogach, a choćby przerwy w dostawach prądu.

Mróz w Polsce nie odpuści

IMGW wydało alert w związku z mrozami. Meteorolodzy przestrzegli, iż w niektórych regionach górskich temperatury wskazywać mogą choćby od -17°C do -15°C.

“⚠️UWAGA⚠️
‼️ NOWE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
➡️SILNY MRÓZ 1°
Miejscami prognozuje się temperaturę minimalną od -17°C do -15°C.”

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydal ostrzeżenia 1 stopnia dla kilku regionów.

Ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące silnych mrozów obejmujące kilka regionów Polski zostały ogłoszone na noc z 3 na 4 grudnia. Ostrzeżenia obowiązują w powiatach żywieckim na Śląsku oraz suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu i gorlickim w Małopolsce.

Drugi obszar objęty ostrzeżeniami to Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Ostrzeżenia dla tych regionów obowiązują w poniedziałek, 4 grudnia. Powiaty karkonoski, Jelenia Góra, jeleniogórski, kamiennogórski, wałbrzyski, kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki na Dolnym Śląsku są objęte tymi ostrzeżeniami, podobnie jak nyski, prudnicki i głubczycki na Opolszczyźnie.

Prognoza na nadchodzący tydzień

Jak czytamy na stronie IMGW, nadchodzące dni przynoszą zaostrzenie warunków atmosferycznych w Polsce. W poniedziałek na południu i południowym zachodzie kraju będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, a na północy i wschodzie spodziewane są słabe opady śniegu.

Temperatury minimalne w nocy z poniedziałku na wtorek spadną drastycznie, osiągając choćby -16°C w rejonach podgórskich Karpat.

Wtorek przyniesie obniżenie temperatury, zwłaszcza w górach, oraz umiarkowane i duże zachmurzenie na zachodzie kraju. Noc przez cały czas będzie mroźna. Środa przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie w zachodniej połowie kraju, z prognozowanymi opadami śniegu.

Czwartek będzie charakteryzować się dużym zachmurzeniem z przejaśnieniami, a miejscami mogą wystąpić opady śniegu. Na zachodzie i nad morzem także deszczu ze śniegiem, a lokalnie możliwe są opady marznące prowadzące do gołoledzi. Temperatury utrzymają się w przedziale od -2°C do 2°C.
W piątek prognozowane są słabe opady śniegu, głównie na zachodzie kraju, z możliwością opadów marznących.

Noc z piątku na sobotę ponownie może być mroźna, zwłaszcza na południu kraju. Sobota i niedziela przyniosą niewielkie zmiany w warunkach pogodowych, z nocami mroźnymi, szczególnie na południu Polski, i dniami z odwilżą na zachodzie oraz lekkim mrozem na wschodzie. Opady mieszane wystąpią głównie na zachodzie kraju.

Mróz w Polsce
Idź do oryginalnego materiału