Azja Kręci – festiwalowe odcinki podkastu Pięciu Smaków

filmweb.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: plakat


Zbliża się ostatni weekend Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Filmy będą dostępne online na platformie piecsmakow.pl jeszcze do 1 grudnia. jeżeli macie ochotę na pogłębienie programowych i kulturowo-społecznych kontekstów, oprócz zapowiedzi przed każdym filmem, czekają na Was specjalne odcinki podkastu Azja Kręci. To idealny pomysł na czas pomiędzy kolejnymi seansami.

Lista tematycznych odcinków:

• Klasyka na 18. Pięciu Smakach
https://open.spotify.com/episode/4RQU6Y0iWZqnqypS3Boa1Z
"Odrestaurowana klasyka" to nowa sekcja na Pięciu Smakach i o niej właśnie rozmawiają organizatorzy festiwalu w tym odcinku podkastu. W tej sekcji znalazły się starsze dzieła, które dzisiaj mają status wybitnych czy kultowych. Wszystkie przeszły niedawno rekonstrukcję cyfrową i ponownie trafiły do światowego obiegu festiwalowego, na nowo wprawiając widzów w zachwyt.
Filmy w sekcji dostępne online: "Namaszczony do zabijania", reż. Seijun Suzuki, "Tokyo Pop", reż. Fran Rubel Kuzui.

• Jak kino opowiada o środowisku
https://open.spotify.com/episode/7zPBzTttK3Lrp7SKHyjE5Y
Kwestie dotykające stanu naszej planety coraz częściej pojawiają się w kinie współczesnym. To też punkt wyjścia dla sekcji "Focus: Środowisko", która pokazuje nieszablonowe strategie rozbrajania ekologicznych lęków w różnorodnej selekcji – od klasyki kina gatunkowego, absurdalne komedie, po kojące slow cinema. Czy te siedem filmów, które składają się na sekcje "Focus: Środowisko", wnoszą coś nowego w kwestiach kina wyczulonego ekologicznie? Jaki jest ich wspólny mianownik? Co łączy zemstę japońskiej syreny z wielkim monstrum, budzącym się do życia w seulskiej metropolii?
Filmy w sekcji dostępne online: "Mgliście", reż. Daichi Murase, "Monizm", reż. Riar Rizaldi, "Szepty z ognia i wody", reż. Lubdhak Chatterjee, "Zabójczy romans", reż. Lee Won-suk, "Ziemio, bądź bezpieczna", reż. Shishir Jha.

• Kino Stanleya Kwana
https://open.spotify.com/episode/3FIUVUcRzJ68U4QTLHd3mt
Jednym z najciekawszych głosów Hongkońskiej Nowej Fali jest Stanley Kwan – oddany obserwator przemian modernizującego się Miasta Pachnącego Portu, którego filmowa poezja wybrzmiewała w melodramatach o emocjonalnym pogubieniu. Jego spojrzenie na Hongkong jest fascynujące, ale też wymykające się etykietom i tendencjom – każdy z jego filmów jest zupełnie odrębny, jakby zrealizowany przez innego twórcę.
Filmy w sekcji dostępne online: "Kobiety", "Miłość na straty" , "Rouge", "Aktorka", "Lan Yu".

• Liczne oblicza Tokyo
https://open.spotify.com/episode/5UFy7PJb8U6QSyJdym2QZl
Tokio to największa metropolia na świecie – dlatego stała się bohaterem tegorocznej pięciosmakowej sekcji. To gigantyczna przestrzeń, na którą składają się liczne odnogi – wśród nich przeróżne opowieści, historie, anegdotki. Tokio ma jednak wiele twarzy, a piękno tego miasta tkwi poza głównym kadrem – w ukrytych uliczkach podmiejskich dzielnic, daleko od utartego szlaku. To tam odnaleźć możemy niewielkie sklepiki rzemieślnicze, prowadzone od pokoleń knajpy specjalizujące się w tokijskich daniach, czy lokalne bary ze swoim unikalnym rytmem. Tokio można poznać poprzez filmy, ale nic nie równa się doświadczeniu bezpośredniemu. W tym odcinku organizatorzy oddali głos tym, którzy to Tokio znają, a choćby czują się w jakby sami byli w połowie tokijczykami. O swoich doświadczeniach mieszkania przez kilka lat w Tokio opowiada Piotr Milewski – pisarz, autor książek o Japonii, w tym opublikowanej niedawno "Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta".
Filmy w sekcji dostępne online: "Dmuchana lala", reż. Hirokazu Koreeda, "Dryfując przez Tokio", reż. Satoshi Miki, "Love & Pop", reż. Hideaki Anno, "Tokyo fist", reż. Shin'ya Tsukamoto , "Tokyo Pop", reż. Fran Rubel Kuzui, "tokyo.sora", reż. Hiroshi Ishikawa, "Wszystkie zapamiętane noce", reż. Yui Kiyohara, "Żałobna parada róż", reż. Toshio Matsumoto.

Uwaga: jeżeli włączycie film 1 grudnia, to macie 48h na dokończenie go. W praktyce oznacza to, iż filmy możecie oglądać do 3 grudnia!

18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
13 listopada – 1 grudnia, online


Karnet Pięć Smaków Online, w cenie 200 PLN – umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. Liczba karnetów online jest nielimitowana i będą dostępne w sprzedaży także w trakcie trwania festiwalu. Online dostępnych będzie co najmniej 30 filmów z programu festiwalu.

Sprzedaż karnetów biletów i dostępów vod na stronie www.piecsmakow.pl.
Informacja sponsorowana
Idź do oryginalnego materiału