"Awatar: Ostatni władca wiatru" złagodzi seksizm Sokki? Fani nie są zadowoleni z planowanych zmian

serialowa.pl 7 miesięcy temu

Za mniej niż miesiąc na Netfliksa trafi „Awatar: Ostatni władca wiatru” – tymczasem fani wyrażają oburzenie wobec nowych doniesień. Czy Sokka będzie mniej seksistowski i czemu to niekoniecznie dobra zmiana?

„Awatar: Ostatni władca wiatru” to aktorska wersja kultowej animacji „Awatar: Legenda Aanga”. 8-odcinkowy serial zadebiutuje na Netfliksie 22 lutego – tymczasem nowy wywiad aktorów wywołał niemałe zamieszanie w fandomie. O co chodzi?

Awatar: Ostatni władca wiatru – Sokka i mniej seksizmu

Aktorzy serialu zagościli na okładce „Entertainment Weekly„, udzielając również wywiadu na temat aktorskiej ekranizacji kultowej animacji. Kiawentiio (Katara) zdradziła, iż postać Sokki, w którego wciela się Ian Ousley, będzie mniej seksistowska w porównaniu do oryginału.

— Mam wrażenie, iż usunęliśmy też element seksizmu [Sokki]. Myślę, iż w oryginalnym serialu było wiele momentów, które były wątpliwe.

„Awatar: Ostatni władca wiatru” (Fot. Netflix)

Ousley zgodził się z koleżanką z obsady dodając, iż to, co zagrało w oryginale, mogłoby nie wypaść dobrze w wersji aktorskiej. Sokka w oryginale nie stronił od seksistowskich wypowiedzi i żartów typu „kobiety nadają się do cerowania spodni, a mężczyźni do polowania i walki”. Tymczasem fani wcale nie są zadowoleni z wieści.

Jak zauważają internauci, seksizm Sokki to ważna część wątku bohatera, który z upływem czasu się zmienia. Jego zachowanie w początkowych odcinkach jest także kluczowym elementem tego, co zachęca Katarę do zakwestionowania tradycji i hierarchii plemienia. Fani zwracają także uwagę na to, iż to właśnie przez seksistowski żart Sokki Katara doprowadza do uwolnienia Aanga z lodowca w 1. odcinku.

— Czy nie jest to część rozwoju jego charakteru? Był seksistą i nauczył się błędów swojego postępowania, gdy udowodniono mu, iż się myli. Czy przez cały czas robimy cały schemat „postacie muszą być idealne w 1. odcinku i nie ma miejsca na rozwój”?

Isn’t that part of his character development? He was sexist and learned the errors of his ways by being proven wrong. Are we still doing the whole „characters must be perfect on episode 1 with no room to grow” trope?

— InfestedNerd (@InfestedNerd) January 30, 2024

— Zamiast wykorzystać seksizm i niedojrzałość Sokki do rozwoju jego postaci, usuńmy to całkowicie, by nie triggerować grupki, która się łatwo obraża. Rozumiem, dlaczego twórcy „Awatara: Legendy Aanga” opuścili projekt.

Instead of using Sokka’s immaturity and sexism for character growth, let’s remove it completely to not trigger a handful of snowflakes. I can see why the TLA creators left the project

— Moose (@macroandcheesee) January 30, 2024

„Awatar: Ostatni władca wiatru” zabierze nas do mistycznego świata, gdzie ludzie mogą manipulować żywiołami. Serialowa rzeczywistość podzielona jest na cztery narody związane z żywiołami wody, ziemi, ognia i powietrza, a niektóre osoby mogą wykorzystywać je w walce. Historia koncentruje się wokół 12-letniego Aanga (Gordon Cormier, „Bastion”), który budzi się z lodowatego snu i odkrywa, iż jest ostatnim żyjącym magiem powietrza. Tutaj znajdziecie zwiastun serialu.

Awatar: Ostatni władca wiatru – premiera 22 lutego na Netfliksie

Idź do oryginalnego materiału