Autonomia cielesna i emocjonalna: Czy trzeba pocałować ciocię, bo będzie jej przykro?

krytykapolityczna.pl 11 miesięcy temu

W kolejnym odcinku rozmawiamy o tym, czego jesteśmy uczone jako dziewczynki – czasem mimochodem, czasem ze świadomością dorosłych, iż trzeba pannę „dobrze wychować”. Trzeba więc pocałować ciocię, bo będzie jej przykro, zaopiekować się kolegą, który płacze, bo wolałaś bawić się czymś innym niż on.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Wyrastamy w przekonaniu, iż nasza „dziewczyńskość” nie należy całkiem do nas. Dziewczynki wręczają kwiatki, pozują do zdjęć, „żeby było ładnie”, a te, które obrazków nie upiększają, pozostawiane są samym sobie i wykluczane. Jak osoby wychowywane według tradycyjnych żeńskich wzorców uczone są oddawania własnej wolności i przekraczania swoich granic i strefy komfortu w imię uczuć innych? Gdzie kończy się empatia, a zaczyna Opowieść Podręcznej?

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?

Wygląda na to, iż nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.

**

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. w tej chwili szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału