Auschwitz w obiektywie. Wystawa dostępna do końca lutego – FILM, FOTO

faktyoswiecim.pl 1 dzień temu





Do końca lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu można oglądać wystawę „Auschwitz – pamięć niezatarta”.

Wystawę otworzył wykład Alicji Bartuś pt. „Auschwitz – pamięć niezatarta”, w którym prelegentka poruszyła temat współczesnych interpretacji pamięci o Auschwitz. Podczas uroczystości wyróżniono również Krystynę Oleksy, byłą wicedyrektorkę Muzeum Auschwitz, statuetką Przyjaciółki Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka.


Ekspozycja łączy współczesne fotografie autorstwa Alicji Bartuś, Joanny Chrząszcz, Jarosława Fiedora, Davida Kennedy’ego, Małgorzaty Musielak i Piotra Tarczyńskiego z relacjami byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

„W śniegu, przez ponad trzy godziny, August opowiadał o cierpieniu i moralnych dylematach. Na koniec powiedział: ‘To, co najważniejsze w życiu, to drugi człowiek obok nas” – podkreśliła Alicja Bartuś.

Joanna Chrząszcz, konserwatorka na terenie byłego obozu, wyraziła zachwyt nad życiem, które dostrzega w tym miejscu.

„Moje poranne spotkania z parą kaczek przy zbiorniku przeciwpożarowym były dla mnie metaforycznym doświadczeniem. Życie tutaj mówi: ‘Jesteśmy. Żyjemy. Trwamy” – zaznaczyła Joanna Chrząszcz.

David Kennedy, który przez kilka lat dorastał w Oświęcimiu, mówił o swojej motywacji.

„Moja babcia, robotnica przymusowa, nigdy nie mówiła o wojennych przeżyciach. To brak wiedzy zainspirował mnie, by zostać przewodnikiem w Auschwitz, by zgłębić wpływ tego miejsca na ludzi” – powiedział David.

Piotr Tarczyński natomiast zrealizował projekt fotograficzny pt. „Mgła”.

„Fotografowanie Brzezinki we mgle zaczęło się od mojej przeprowadzki do tej miejscowości. Mgła tutaj ma niezwykły, metaforyczny charakter. Jak pamięć, która jest ulotna, niewyraźna, ale wciąż obecna” – podkreślił Piotr.

„Muzeum Auschwitz to przestrzeń refleksji, łącząca lokalną historię z globalnym dziedzictwem pamięci. Dla mieszkańców jest to nie tylko turystyczna atrakcja, ale część naszego wspólnego dziedzictwa” – podzielił się swoimi przemyśleniami Jarosław Fiedor.

Małgorzata Musielak przywołała swoje doświadczenia związane z projektami międzynarodowymi.

„Pamięć o Auschwitz to nie tylko historia. To żywy przekaz, który można opowiadać poprzez sztukę i fotografię. To moja droga do uhonorowania tych, którzy przetrwali, i tych, którzy odeszli” – podsumowała Małgorzata Musielak.

Wystawa to wyjątkowa okazja do refleksji nad pamięcią o Auschwitz. Dzięki fotografiom i wypowiedziom autorów zwiedzający mogą spojrzeć na to miejsce z nowej perspektywy. Wystawę można oglądać do końca lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

Idź do oryginalnego materiału