„Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza, a także „Kronika dziejów Polski” Wincentego Kadłubka – między innymi te dzieła można usłyszeć w formie audiobooków. To efekt wyjątkowego projektu pod nazwą „Wielka literatura w cyfrowym świecie” realizowanego przez Radio Kielce. Pomysłodawcą jest Janusz Knap, prezes rozgłośni.
W latach 2023-2025 Radio Kielce planuje nagrać w formie audiobooków największe działa literackie powstałe na terenie regionu świętokrzyskiego bądź stworzone przez autorów związanych z Ziemią Kielecką. Utwory czytają znani i lubiani aktorzy, a także dziennikarze Radia Kielce.
Zdaniem profesora Stanisława Żaka, literaturoznawcy, historyka i publicysty, projekt „Wielka literatura w cyfrowym świecie” to wyjście naprzeciw oczekiwaniom związanym z nowoczesnymi formami przyswajania literatury.
– Jestem pełen uznania dla twórców projektu. Dzisiejszy świat jest zdominowany przez elektronikę i wirtualną przestrzeń, w której nie tylko młodzi ludzie spędzają wiele czasu. Audiobooki są niejako przypomnieniem i zachętą do zapoznania się z wielkimi dziełami literackimi – mówi prof. Stanisław Żak.
Elżbieta Pawelec-Jarząbek, nauczycielka języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, uważa, iż dzieła literackie w formie audiobooków to znakomity pomysł.
– To interesujący sposób, który zachęca wielu młodych ludzi do zapoznania się z literaturą polską. Młodzież zdecydowanie częściej sięga do utworów w formie audiobooków niż do papierowych książek. Choć oczywiście są i tacy, którzy wciąż je preferują. Jako nauczyciel języka polskiego chętnie korzystam z audiobooków – zaznacza Elżbieta Pawelec-Jarząbek.
Podobnego zdania jest Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– Audiobooki to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla młodych ludzi, którzy nie zawsze mają książkę pod ręką i nie zawsze mają chęć, aby ją przeczytać. Wybraną lekturę mogą wygodnie odsłuchać w drodze do czy ze szkoły lub podczas uprawiania sportu. Realizacja tego projektu to bardzo dobry pomysł, bo jak obserwujemy, coraz więcej osób korzysta z takiej właśnie formy zapoznawania się z wielkimi dziełami literatury – wyjaśnia Kazimierz Mądzik.
Audiobooki są dostępne za darmo na portalu wielkaliteratura.online. Pogrupowano je według autorów i tytułów. Można ich słuchać na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.
W 2023 roku zrealizowano:
- „Kazania Świętokrzyskie”; lektor aktor Jerzy Zelnik
- Wincenty Kadłubek – „Kronika dziejów Polski”; lektor aktor Andrzej Pieczyński
- Jan Długosz – „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”; lektorzy dziennikarze Radia Kielce Robert Szumielewicz i Cezary Jastrzębski
- Mikołaj Rej – „Krótka Rozprawa między trzema osobami…”; lektor: aktor Janusz Głogowski
- Jan Kochanowski – wybrane fraszki i pieśni, Psałterz Dawidów; lektor: aktor Jerzy Zelnik
Na kolejne lata zaplanowane jest nagranie między innymi wybranych dzieł Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, a także Witolda Gombrowicza, Edmunda Niziurskiego czy Wiesława Myśliwskiego.
Promocja projektu „Wielka Literatura w cyfrowym świecie” odbędzie się w piątek (24 listopada) o godz. 17:30 w Radiu Kielce.