Ateny, Zagrzeb i Zurych chętne do organizacji Eurowizji 2025

eurowizja.org 2 tygodni temu

Eurowizja 2024 w ferworze przygotowań! Rozpoczęły się próby uczestników, a pierwsi dziennikarze zjawiają się już na miejscu. Emocji nie brakuje w krajach typowanych do zwycięstwa. W niektórych z nich padają już deklaracje chęci zorganizowania Eurowizji za rok.

Dokąd trafi 69. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2025 roku? O tym przekonamy się po Wielkim Finale tegorocznej edycji, który rozegra się w nocy z 11 na 12 maja. Niektóre europejskie miasta skomentowały możliwość organizacji za rok.

Eurowizja 2024: scena w Malmö gotowa! (fot. Peppe Andersson / SVT)

Zagreb Arena zabukowana na maj 2025

Pytania o potencjalną organizację Konkursu Piosenki Eurowizji padają w krajach plasowanych wysoko w typowaniach majowego zwycięzcy. Po wielkim entuzjazmie w wyniku wyboru Baby Lasagni i Rim Tim Tagi Dim na reprezentanta Chorwacji, pojawiło się wiele negatywnych zarzutów w stosunku do telewizji HRT. Gotowość do organizacji we współpracy z nadawcą publicznym wyraża jednak chorwacka stolica. Burmistrz Zagrzebia w serii pytań i odpowiedzi na portalu Reddit wyjawił, iż największa arena w mieście jest na wszelki wypadek zabukowana na maj 2025.

Tomislav Tomašević mówi: Jesteśmy gotowi! Arena jest już zabukowana. Trzymamy kciuki za zwycięstwo Baby Lasagni w Szwecji i jesteśmy gotowi, by Zagrzeb w każdym sensie pomógł HRT w organizacji i produkcji. Aktualnie Chorwacja jest faworytem klubów OGAE, druga w zakładach bukmacherskich i trzecia według osób używających aplikacji My Eurovision Scoreboard. Niepodległy kraj nigdy nie stanął na podium Eurowizji, ale zorganizował ją wcześniej: w Zagrzebiu po wygranej Jugosławii na Eurowizji 1989.

Eurowizja 2024: Baby Lasagna (Chorwacja) podczas preselekcji. / fot. Renato Branđolica, HRT

Eurowizja 2025 w Atenach? Grecy murem za Mariną Satti

Entuzjazmu nie brakuje w Grecji, gdzie nadawca wybrał wewnętrznie popularną Marinę Satti. Piosenkarka z utworem ZARI jest ósma w kolejce do wygranej według bukmacherów, jedenasta według klubów OGAE, ale czwarta według fanów w My Eurovision Scoreboard. jeżeli uda jej się sięgnąć po drugie złoto dla Hellady, gotowe do organizacji są Ateny. Wcześniej grecka stolica zorganizowała konkurs po wygranej Heleny Paparizou w 2005 roku.

Burmistrz Aten, Haris Dukas, wyraził w podcaście Zoe Pre pewność, iż Eurowizja 2025 w jego mieście byłaby udana. Polityk wierzy w możliwość zwycięstwa i tym samym, organizacji niezapomnianego widowiska u podnóży Akropolu. Wspomina też spektakularny występ Mariny na ostatnim koncercie sylwestrowym w mieście.

Eurowizja 2024: Marina Satti reprezentantką Grecji. / fot. Eurovision.tv, ERT)

Eurowizja: Szwajcaria kibicuje Nemo. Gdzie ugościłaby konkurs?

Po objęciu prowadzenia w zakładach bukmacherskich głos zabrał szef szwajcarskiej delegacji na Eurowizję 2024. Yves Schifferle podziękował za wsparcie, ale ostudził emocje i zapowiedział koncentrację na występie w Malmö. W razie wygranej nadawca skontaktuje się z największymi miastami, które mogłyby podołać wyzwaniu. Schifferle wymienia wśród nich Bazyleę, Berno, Genewę, Lozannę i Zurych.

Szwajcarska prasa przeanalizowała możliwości. Areny w Bazylei, Genewie i Lozannie są najmniejsze pod względem pojemności – mogą zapewnić miejsca na widowni dla około 10 tysięcy osób lub choćby mniej. Do zorganizowania Eurowizji nie doszłoby z pewnością w hali, która ugościła ją w 1989 roku po zwycięstwie Celine Dion. Pomimo renowacji w 2016 roku nie spełnia on technicznych kryteriów i jest za mała.

Bazylea i Zurych na tak, Berno niepewne

Entuzjazm wyraża szef największej zamkniętej areny w Szwajcarii – Hallenstadionu w Zurychu. W rozmowie z portalem Nau.ch stwierdził, iż infrastruktura jest gotowa na wydarzenie tej skali, a 22-tysięczna hala jest predestynowana do organizacji Eurowizji w kraju. Chętne są też władze 9-tysięcznej areny St. Jakobshalle w Bazylei. Najprawdopodobniej z góry możemy odrzucić PostFinance Arenę w Bernie. Nieformalna stolica kraju nie dysponuje tą halą swobodnie, a jej przedstawiciel mówi, iż kooperacja z trzecią stroną jest raczej niemożliwa. Planowane są też prace renowacyjne i turnieje hokeja.

Szwajcarska piosenka (Nemo – The Code) jest aktualnie faworytem bukmacherów z 23% szans na złoto. Zajmuje też drugie miejsce w My Eurovision Scorebaord, a w plebiscycie OGAE Poll 2024 zakończyła udział na trzecim miejscu.

Eurowizja 2024: Nemo w barwach Szwajcarii z utworem „The Code”. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2024: co z innymi faworytami?

Inne miasta w krajach-faworytach póki co nie komentują swoich nadziei na organizację Eurowizji 2025. Włosi z pewnością zgłoszą wiele ofert, jeżeli finał w Malmö wygra Angelina Mango. Zanim padł wybór Turynu, deklaracji z różnych miast i regionów było ponad dwadzieścia. Miasto-gospodarz Eurowizji 2022 po wygranej Ukrainy zapowiedziało chęć ponownej organizacji. Raczej by jednak do niej nie doszło ze względu na organizacyjne kłopoty w PalaOlimpico. Miasta, które były najbliżej pokonania Turynu dwa lata temu, to Bolonia, Florencja, Mediolan i Rimini. Obiekty w Rzymie nie spełniały technicznych wymagań Eurowizji.

A gdyby Eurowizja miała wrócić do Wielkiej Brytanii? Faworytem u zeszłorocznych gospodarzy (w imieniu Ukrainy) prawdopodobnie byłoby The Hydro w Glasgow. Szkocka kandydatura wbrew typowaniom przegrała ostateczne starcie z Liverpoolem. Tętniący życiem Londyn odgórnie wykluczono. W Holandii wyścig po organizację Eurowizji 2020 w ostatniej chwili z Rotterdamem przegrało Maastricht. Wszystkie pozostałe miasta nie spełniały wymagań EBU lub nie zgłosiły się przez natłok innych przedsięwzięć. Póki co nie wiemy, kto chciałby zorganizować konkurs po ewentualnej wygranej Joosta Kleina. Poprowadzić chcą go natomiast Duncan Laurence (zwycięzca w 2019 roku) oraz ponownie Chantal Janzen i Jan Smit (prowadzący Eurowizję 2020 i 2021).

Eurowizja 2024 Joost Klein reprezentuje Holandię. (fot. Ruud Janssen / AVROTROS, mat. prasowe)

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT)

źródła: OGAE Greece, Eurovoix, eurovisionfun.com, nau.ch / zakłady bukmacherskie – eurovisionworld.com, aplikacja My Eurovision Scoreboard

Idź do oryginalnego materiału