Książkę można opisać zdaniem: „życie w Polsce to niezły content”.
Główna bohaterka, Gryczanka Kaspijska, to dziewczyna, która urodziła się w mieście słynącym z produkcji sera. Opisana ciętym językiem historia dorastania miesza się z niewygodną historią rodziny. Lesbijka, aspirująca zakonnica, feministyczne książki poukrywane w kiszonkach, rzeźbienie dyktatorów z sera jako strategia na życie w późnym kapitalizmie – to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w debiutanckiej powieści Kasprzak.
Książka przypadnie do gustu zarówno fanom realizmu, jak i czytelnikom preferującym „szalone historie”. Jest to proza śmieszno-smutna, o czym świadczą choćby specyficzne nazwy rozdziałów, takie jak „Aborcja party”, „Różne odcienie moczu”, „Michał Wiśniewski nie wierzy, iż urodził mnie turecki książę” i „Nie rodzimy się masłem, stajemy się nim”.
Jak czytamy w blurbie napisanym przez Joannę Mueller – poetkę, literaturoznawczynię i krytyczkę literacką:
„Aleksandra Kasprzak rzeźbi w rzeczywistości zarazem ostro i śmiesznie (…). Zręcznie oddziela złożoności społeczne od płaskiej ideologii, dzięki czemu książka nie jest czystą zgrywą o sierpeckich przegrywach, ale wielowymiarowym portretem serowej rodziny (miejscowości, Polski), kreślonym tak ze złośliwością, jak i z czułością”.
Powieść Kasprzak doceniła również Anna Cieplak, pisarka dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike:
„Oryginalności językowa, wielość świeżych wątków i wyraźny tembr historii sprawiają, iż głos Kasprzak może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych nowych głosów w literaturze” – komentuje w recenzji książki na łamach strony Biura Literackiego.
Autorka jest od 2 lat związana z portalem satyrycznym ASZdziennik. Poza pisaniem artykułów, tworzeniem memów i komediowych rolek Kasprzak tworzy „dział śmieszków” w czasopiśmie Replika, zdobyła Nagrodę Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2023), została (dwukrotnie) nominowana do Nagrody Głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań (2023, 2024), a także reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Świata Slamu Poetyckiego w Paryżu (2024).
Oficjalna premiera odbyła się 16 września, ale „Wydrąż mi rodzinę w serze” można zamówić teraz na stronie >>>