Piąty album muzyczny Artura Gotza to wyjątkowa płyta dla całej rodziny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to 10 premierowych piosenek z muzyką Artura Gotza oraz tekstami Marty Fox i Artura Gotza, w nowoczesnych aranżacjach, z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Oprócz piosenek na płycie znajdują się dwie bajki w formie słuchowisk: „Toruńskie pierniki” Artura Gotza i „Smog nas zje” Marty Fox.
Drugie słuchowisko to „Smog nas zje”, na podstawie bajki Marty Fox, poetki i pisarki, autorki 50 książek, nazywanej „objawieniem polskiej powieści młodzieżowej”. Jest to opowieść o siedmiogłowym smoku, który obudził się, aby ratować świat przed strasznym smogiem. Treść ekologiczna została podana w sposób prosty, język jest jednocześnie bajkowy i współczesny, daleki od nachalnego dydaktyzmu, dzięki czemu słuchowisko oprócz walorów artystycznych jest atrakcyjnym projektem edukacyjnym.
Piosenki na płycie „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” mienią się ciekawymi rytmami. Są to m.in. przebojowa „Zielona Nikola” o dziewczynce, która ubiera się na zielono i interesuje się ekologią:
Rock and roll’owa piosenka „Ugniatamy, wyrabiamy” opowiada o wspólnym pieczeniu ciasta, które może być dobrą i radosną zabawą, połączoną z tańcem. Do tej piosenki animowany teledysk przygotowało Gentle Bear Studio:
Utwór „Będzie dobrze” może istnieć również poza płytą „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” – to poetycka nadzieja na lepsze jutro:
Na krążku znajduje się również wiele innych postaci m.in. „Świerszczyk mały”, „Erwin Smok” czy „Paweł Raper”. Dodatkowo do płyty „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” dołączony jest śpiewnik, w którym znajdują się teksty utworów, a także nuty, aby śpiewać i akompaniować sobie na gitarze, fortepianie lub pianinie w domu, szkole czy domu kultury.
Album muzyczny „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” zawiera następujące utwory: „Toruńskie pierniki”, „Smog nas zje”, „Ugniatamy, wyrabiamy”, „Zielona Nikola”, „Będzie dobrze”, „Ciemno wszędzie”, „Paweł Raper cz. I”, „Erwin Smok”, „Paweł Raper cz. II”, „Song dla Kasi”, „Do roboty”, „Świerszczyk mały”, „Zielona Nikola” (wersja z narracją).
W słuchowiskach, które wyreżyserował Artur Gotz wystąpili aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Arleta Lemańska, Marcin Piejaś, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. W nagraniach piosenek wzięli udział muzycy: Piotr Bogutyn, Łukasz Jerzykowski, Dawid Ludkiewicz, Kuba Mikulski, Przemek Sokół. Ilustracje przygotowała Edyta Petrzak, a warstwę wizualną zaprojektował Arutiun Sargsyan. Premiera koncertowa płyty „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” odbędzie się w Paryżu.
Płyta „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” to nowy album artysty, który powstał dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu „wspieram.to”. Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Radio Dzieciom, kwartalnik „Guliwer”, Agencja Informacyjna i Kulturalnipl. Partnerami projektu są m.in. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, ZAiKS, Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ASSITEJ – Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, Polish Community Council of Victoria w Australii i Gmina Kadzidło. Wydawcą albumu jest Luna Music.
Artur Gotz – aktor i wokalista. Na scenie występuje od 11. roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie – stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, gdzie wystąpił w trzech spektaklach. W 2006 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (wydział lalkarski). Po studiach był związany z teatrami Warszawy: Teatrem 6. piętro (od 2013 r.), Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Kamienica Emiliana Kamińskiego w Warszawie (od 2009 r.), w latach 2006-2009 aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 2011-2019 występował w Teatrze Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. w tej chwili współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego i Teatrem Nowym w Łodzi.
Artur Gotz, jako wokalista debiutował w Piwnicy pod Baranami, w Krakowie, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Zagrał kilkanaście ról filmowych m.in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (reż. G. Battiato) oraz Reportera Dzikowskiego w „Wielkich ucieczkach”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” oraz w serialach telewizyjnych. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem. Prowadził również warsztaty dla zawodowych aktorów kubańskich w Hawanie – stolicy Republiki Kuby.
Artur Gotz wydał 5 płyt muzycznych: „Obiekt seksualny”, „Mężczyzna prawie idealny”, „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz”, „Miłość z Facebooka” oraz „Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki”. Ma na swoim koncie ponad 600 koncertów w całej Polsce, Europie, Stananch Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii i Republice Kuby. Artur Gotz jest laureatem nagrody „Wokalista Roku 2016”. Jest głównym bohaterem powieści „Idol” pisarki Marty Fox.
Agencja Informacyjna, kultura,/DEC/ 24.05.2023