Artur Barciś w Kielcach. Opowieść o życiu, teatrze i wyobraźni

radiokielce.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Artur Barciś


Czy pasąc krowy, można jednocześnie podróżować po stepach Australii? Dla młodego chłopca z Kokawy było to możliwe – dzięki wyobraźni i książkom. Tym chłopcem był Artur Barciś. Aktor, podczas spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, podzielił się z publicznością wspomnieniami z dzieciństwa, trudami aktorskiej drogi i refleksjami nad rolą sztuki w życiu.

Pełna sala i szczere rozmowy

Deszczowa pogoda nie odstraszyła mieszkańców Kielc. Czytelnia biblioteki zapełniła się do ostatniego miejsca. Artur Barciś, znany m.in. z „Miodowych lat” i „Rancza”, przywitał publiczność ciepło i z odrobiną zaskoczenia.

– Nie spodziewałem się, iż przyjdzie aż tyle osób – powiedział na wstępie.

Artur Barciś podzielił się z publicznością historiami z dzieciństwa, które spędził w Kokawie i Rędzinach koło Częstochowy. Opowiadał o trudach codzienności, jak obowiązki pasania krów, które stawały się pretekstem do literackich podróży w odległe zakątki świata.

– Zamiast pilnować krowy, czytałem. Dopiero gdy robiło się ciemno, orientowałem się, iż krowy już dawno nie ma – wspominał ze śmiechem.

Z dzieciństwa wyniósł jednak nie tylko miłość do literatury, ale także wytrwałość i hart ducha, które pomogły mu w aktorskiej karierze.

Niełatwa droga artysty

Aktor przybliżył także kulisy swojej drogi zawodowej, pełnej zarówno sukcesów, jak i trudnych momentów. Wspominał m.in. decyzję o porzuceniu etatu w teatrze na rzecz pracy nad serialem „Odlot”, którego produkcję przerwano w stanie wojennym.

– Straciłem wtedy wszystko: teatr, mieszkanie, pieniądze, ale też zrozumiałem, iż w tym zawodzie nic nie jest pewne. Aktor musi grać, żeby żyć – mówił, nawiązując do tytułu swojej książki.

Artur Barciś – aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i scenarzysta, absolwent łódzkiej Filmówki (1979). Przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum, w tej chwili występuje w Och-Teatrze. W filmie debiutował w „Znachorze” w reż. Jerzego Hoffmana (1982), zagrał także w najnowszej ekranizacji w reż. Michała Gazdy (2023). Ma na koncie role w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Marczewskiego. Masową popularność przyniosły mu role w serialach komediowych: „Miodowe lata” i „Ranczo”.


Idź do oryginalnego materiału