Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zakończyła realizację projektu pod nazwą Arteterapia Drogą Do Twórczej Integracji. W tym roku 195 osób z 14 województw wzięło udział w 13 trzydniowych warsztatach. Terapeuci, nauczyciele, opiekunowie i wolontariusze podnieśli poziom umiejętności pracy z osobami z niepełnosprawnościami głównie w zakresie integracji społecznej, zwiększenia aktywności życiowej, zaradności osobistej i twórczej.
Fundacja PODAJ DALEJ organizuje warsztaty arteterapii od 2011 roku, dzięki czemu zwiększa się liczba profesjonalnych opiekunów, terapeutów i wolontariuszy, którzy pracują z osobami z niepełnosprawnościami. Tegoroczne warsztaty były niezwykle twórcze, pełne pomysłów, zabaw i zaangażowania. Uczestnicy przelewali swoją kreatywność, wrażliwość i talent na wszelkie możliwe materiały plastyczne. Tworzyli kompozycje przestrzenne, malowali na deseczkach, tworzyli odlewy gipsowe, woskowe, mydlane, pracowali z gliną. Spacerowali obserwując piękno natury. Tańczyli, śpiewali, grali na przeróżnych instrumentach. Na zajęciach Komunikacji zgłębiali tajniki budowania zdrowych, trwałych relacji, na których opiera się ich codzienna praca.
Tak o warsztatach mówili uczestnicy:
– Wspaniale spędzony czas na warsztatach „Motywacja i kreatywność”, świetna atmosfera, ludzie, otoczenie. Dziękuję za powiew wiatru w opadające skrzydła!
– Warsztaty jak zwykle fantastyczne. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, abym po nich wyjechała z Konina bez zawarcia nowych przyjaźni. Jedziesz tam i nagle okazuje się , iż mamy tylu fantastycznych ludzi rozsianych po całej Polsce. Bez Fundacji nie spotkalibyśmy się w tak sympatycznych okolicznościach sprzyjających integracji, poznaniu, zrozumieniu drugiego człowieka. PODAJ DALEJ działa …
– Polecam warsztaty z Komunikacji i budowania relacji (z elementami dramy). Prowadząca Ola Chodasz w niezwykle merytoryczny sposób przekazywała wiedzę i prezentowała ćwiczenia, a wszystko to było okraszone w wyważony sposób humorem. Dzięki temu jeszcze przyjemniej zapamiętywało się i przyswajało ważne zagadnienia przedstawione na warsztatach. Jeszcze raz polecam z całego serca, bezcenna wiedza i niesamowita atmosfera z cudownymi ludźmi.
Dla osób niewidomych i słabowidzących, a także z niepełnosprawnością intelektualną, ciekawą formą poznawania świata jest książka dotykowa. Książki dotykowe rozwijają wyobraźnię, pozwalają dotykiem poznać niezwykłe historie, ilustracje książek, stymulują zmysły. Takie książki powstawały podczas zajęć biblioterapii. Była to niezwykle fascynująca podróż w głąb różnych bajkowych historii. Książka ma cudowną moc!
Zajęcia w ogrodzie można wykorzystywać jako formę terapii, w której integrujemy wszystkie zmysły osób uczestniczących w zajęciach – słuchu, wzroku, smaku, węchu, dotyku. Bardzo ważnym elementem hortiterapii jest wyciszenie, możliwość odprężenia oraz redukcja stresu. To warsztat, który cieszy się największym powodzeniem!
– Od wielu lat warsztaty arteterapii cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Do współpracy zapraszamy najlepszych specjalistów różnych dziedzin. Dzięki temu zdobywają Państwo praktyczną wiedzę, doskonalą swój warsztat i wszystko to można wykorzystać w pracy z podopiecznymi. To jest prawdziwe PODAJ DALEJ! Staramy się, by był to czas dla Was, czas na wymianę doświadczeń, podzielenie się swoją wiedzą, pomysłami, ale też problemami i obawami… Jest nam niezwykle miło kiedy widzimy, iż tworzycie cudowną rodzinną atmosferę, iż robicie coś dla siebie. – podkreśliła Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ podczas jednego ze spotkań kończących warsztaty arteterapii.
Projekt „Arteterapia Drogą Do Twórczej Integracji IX” Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zrealizowała dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Atmosferę warsztatów można poczuć oglądając krótki materiał: https://www.youtube.com/shorts/Hb6wyZUBfl4
Zobacz galerię…
Info i fot. Fundacja PODAJ DALEJ
Data publikacji: 29.11.2024 r.