Aplikacje i technologie mobilne w bibliotece

kbp.krosno.pl 1 tydzień temu

Pod taką nazwą w dniu 9 września br. w KBP odbyło się szkolenie z udziałem pracowników Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotekarzy z samorządowych bibliotek publicznych z powiatu krośnieńskiego - z gmin Chorkówka, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Głównym celem spotkania było zaprezentowanie narzędzi cyfrowych, które mogą ułatwić codzienną pracę bibliotekarzy oraz zwiększyć atrakcyjność oferowanych przez nich usług.

"Korzystanie z nowych technologii to m.in.: większa samodzielność, przyspieszenie niektórych procesów i ich automatyzacja, możliwość nauki nowych rzeczy, większa dostępność informacji, szybsza i łatwiejsza komunikacja, możliwość dotarcia do nowych odbiorców, no i dobra zabawa..." - wymieniała prowadząca szkolenie Gabriela Kwarta, edukatora Firmy Good Books.

Szkolenie było doskonałą okazją do zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności w obszarze cyfrowych narzędzi, niezbędnych w pracy nowoczesnej biblioteki, odpowiadającej na potrzeby swoich użytkowników.

Szkolenie rozpoczęło się od prezentacji możliwości narzędzi Google Workspace, takich jak  Dokumenty Google, Arkusze, Prezentacje, Formularze oraz Dysk Google. Uczestnicy dowiedzieli się, jak te narzędzia mogą wspierać codzienną współpracę zespołu bibliotekarzy, a także ułatwić komunikację z użytkownikami.

Oczywiście nie mogło zabraknąć omówienia możliwości wykorzystywania sztucznej inteligencji w bibliotece, w tym ChatuGPT.

Równie cenne okazały się wskazówki jak wykorzystać czasem "ukryte" możliwości aplikacji Canva -narzędzia do tworzenia grafik, plakatów oraz materiałów promocyjnych.

Natomiast za pośrednictwem aplikacji  CapCut -  wszechstronnej platformy umożliwiającej edycję filmów i projektowanie obrazów - bibliotekarze dowiedzieli się jak gwałtownie i w prosty sposób przygotować filmową relację.

Na szkoleniu nie mogło też zabraknąć prezentacji aplikacji Genially do tworzenia wizualnych i interaktywnych treści, w tym prezentacji wideo, infografik, pokazów slajdów. Genially może być ciekawym narzędziem wykorzystywanym podczas projektowania gier, quizów i prowadzenia lekcji.

Bibliotekarze wszystkie prezentowane narzędzia mogli od razu wypróbować podczas praktycznych ćwiczeń. 

Niewątpliwie wszystkie z omówionych programów i narzędzi mogą znaleźć zastosowanie w codziennej pracy bibliotekarzy, pomagając im lepiej organizować czas, promować działalność biblioteki oraz kreować nowe usługi na rzecz swoich użytkowników.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka(rz) = rozwój, dialog, kreatywność", który krośnieńska biblioteka realizuje przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu "Partnerstwo dla książki".

Idź do oryginalnego materiału