Scena44 zaprasza wszystkich miłośników teatru na kolejny spektakl. Już w najbliższy wtorek (8 kwietnia) premiera „Antygony” Sofoklesa. Przedstawienie zostanie pokazane także w środę (9 kwietnia) w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie. Początek wydarzenia o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki, które są do odebrania w sekretariacie szkoły.
Spektakl „Antygona. Próba sceniczna” kładzie nacisk na wagę Słowa płynącego ze sceny, choćby wtedy, gdy trwa próba, a aktorzy nie wyszli jeszcze do końca ze swoich codziennych emocji. Inscenizacja Sceny44 zachęca do wsłuchania się w to, co ma do powiedzenia mit.
I tak, okazuje się, iż problem totalitaryzmu, tak chętnie spychany przez komentatorów w przestrzeń wieku XX, staje się nagle kłopotem czasów obecnych! Kobiety, które od końca wieku XIX walczą o swoje miejsce w nowożytnych społeczeństwach, wcale sobie tego miejsca na stałe nie wywalczyły, skoro echa męskiej, patriarchalnej dominacji pobrzmiewają do dziś w wypowiedziach wcale niemarginalnych polityków. Synowie przez cały czas rywalizują ze swoimi ojcami o dominację, łamiąc zasady wzajemnego szacunku i rodzicielskiej miłości. Uczucia w relacjach międzyludzkich ciągle biorą górę nad rozumem choćby wtedy, gdy powinno być odwrotnie. I tak dalej, i tak dalej… O tym wszystkim jest „Antygona” Sofoklesa, dzieło które powstało dwa i pół tysiąca lat temu. O tym wszystkim i jeszcze o czymś. Każdy wie, o czym jest ta antyczna tragedia i nikt do końca nie wie, o czym ona jest. Dlatego przez cały czas grana jest we współczesnym teatrze i przez cały czas próbuje się odkryć jej nieodkrywalną tajemnicę!
Scena44 proponuje na powrót wsłuchać się w Słowo! Może dzięki niemu choć na chwilę powróci nam wzrok, słuch i mowa. Może dzięki niemu uda nam się adekwatnie nazwać rzeczy i pojęcia, może jeszcze raz oddzielimy światło od ciemności!
„Antygona. Próba sceniczna”- spektakl w oparciu o tragedię Sofoklesa; tłumaczenie Stanisław Hebanowski; Antygona – Monika Mitura, Kreon – Bartosz Guz, Ismena – Melania Słowikowska, Hajmon – Wiktor Opolski, Eurydyka – Małgorzata Urban, Tejrezjasz – Weronika Hrabowska, Koryfeusz – Zuzanna Gruda, Strażnik – Andrzej Fiutka, Posłaniec – Zuzanna Kruczek, Chór – Amelia Kowalska, Magdalena Kaczor, Zofia Dobrzańska; realizacja: Bogusław Dobosz; scenariusz i reżyseria: Rafał Wrotkowski.
II LO