Anthropic zawarła umowę mającą na celu ugodę w sprawie części pozwu o naruszenie praw autorskich wniesionego przeciwko twórcy modelu Claude AI za rzekome rozpowszechnianie chronionych tekstów piosenek. Umowa została podpisana została w czwartek wydana przez sędziego okręgowego USA Eumi Lee, nakładającą na firmę Anthropic obowiązek zastosowania istniejących barier ochronnych w szkoleniu przyszłych modeli sztucznej inteligencji oraz ustanowienia procedury umożliwiającej wydawcom muzycznym interweniowanie w przypadku podejrzenia naruszenia praw autorskich.
W październiku 2023 r. kilku wydawców muzycznych, w tym Universal Music Group, ABKCO, Concord Music Group i Greg Nelson Music złożyła pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko Anthropic za rzekome przeszkolenie systemu sztucznej inteligencji na tekstach co najmniej 500 chronionych utworów. Zgodnie ze skargągdy Claude został poproszony o podanie tekstów piosenek takich jak „Halo” Beyoncé, „Uptown Funk” Marka Ronsona i „Moves like Jagger” zespołu Maroon 5, chatbot udzielił odpowiedzi, „zawierających całość lub znaczną część tych tekstów”.
Chociaż wydawcy muzyczni przyznali, iż platformy takie jak Genius już rozpowszechniają teksty piosenek w Internecie, zauważyli, iż witryny te uiszczają opłatę licencyjną za korzystanie z chronionych utworów. Jak wynika z pozwu, firma Anthropic „celowo usunęła lub zmieniła informacje dotyczące zarządzania prawami autorskimi” z utworów, których dotyczy problem, podczas przetwarzania danych znalezionych w tych witrynach w celu szkolenia modeli sztucznej inteligencji.
Zgodnie z umową podpisaną w czwartek przez Anthropic firma zajmująca się sztuczną inteligencją twierdzi, iż będzie utrzymywać wdrożone już bariery ochronne, których celem jest zapobieganie naruszaniu przez jej modele sztucznej inteligencji treści chronionych prawem autorskim. Anthropic zastosuje również swoje istniejące bariery we wszelkich przyszłych systemach sztucznej inteligencji, które opracuje. Wydawcy muzyczni i Anthropic będą współpracować w „dobrej wierze”, aby rozwiązać wszelkie przypadki, w których poręcze zostaną uznane za nieskuteczne, a sąd będzie gotowy rozstrzygnąć wszelkie spory.
Claude „nie jest przeznaczony do wykorzystania w celu naruszenia praw autorskich i posiadamy wiele procesów mających na celu zapobieganie takim naruszeniom” – stwierdziła Anthropic w oświadczeniu do Reporter z Hollywood. „Nasza decyzja o przystąpieniu do tego postanowienia jest zgodna z tymi priorytetami. W dalszym ciągu nie możemy się doczekać, aby pokazać, iż zgodnie z obowiązującym prawem autorskim wykorzystywanie materiałów potencjalnie chronionych prawem autorskim do szkolenia modeli generatywnych sztucznej inteligencji jest kwintesencją dozwolonego użytku”.
Wydawcy muzyczni, którzy złożyli pierwotną skargę, złożyli wniosek o wydanie wstępnego nakazu zakazującego firmie Anthropic szkolenia przyszłych modelek w oparciu o teksty ich chronionych piosenek, a orzeczenie sądu ma wydać w nadchodzących miesiącach.