Angus Young, lider AC/DC, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie rocka. Człowiek charyzmatyczny, zabawny i – co oczywiste – szalenie utalentowany. Warto poznać go lepiej!
Angus Young to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii rocka. Charakterystyczny styl gry, ikoniczny mundurek szkolny i niesamowita energia na scenie sprawiają, iż od dekad jest symbolem AC/DC. Pomimo upływu lat, wciąż pozostaje wierny swojemu brzmieniu i scenicznemu image’owi. Przekonamy się o tym już w wakacje, gdy legendarny zespół zagra na PGE Narodowym w Warszawie.
Życie kryje Angusa skrywa wiele ciekawych faktów, które pokazują, jak wyjątkową osobowością jest ten gitarzysta. Oto pięć niezwykłych ciekawostek na jego temat:
1. Początki z banjo i pierwsza prawdziwa gitara
Choć Angus Young zasłynął jako wirtuoz gitary elektrycznej, jego przygoda z muzyką zaczęła się od… banjo. Instrument ten, choć tradycyjnie posiada cztery lub pięć strun, Angus przerobił tak, by grać na nim jak na gitarze. Dopiero później jego matka kupiła mu pierwszą akustyczną gitarę. Nie była to jednak wysokiej jakości gitara, ale używany, tani instrument, który pozwolił młodemu Youngowi rozwijać swoje umiejętności.
Prawdziwą rewolucją w jego życiu było jednak zdobycie pierwszej gitary Gibson SG w 1970 roku. Była to gitara z drugiej ręki, ale tak przypadła mu do gustu, iż do dziś pozostaje jednym z jego ulubionych instrumentów.
AC/DC WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE

2. Sceniczny strój, który wymyśliła siostra
Nieodłącznym elementem wizerunku Angusa Younga jest jego szkolny mundurek. Charakterystyczny strój, składający się z marynarki, krawata, krótkich spodni i skarpetek, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kostiumów w historii rocka. Jednak mało kto wie, iż pomysł na ten ubiór wyszedł od jego siostry Margaret.
Zanim Angus przyjął mundurek jako swój znak rozpoznawczy, próbował innych scenicznych kostiumów, m.in. przebrania Spider-Mana, stroju goryla czy wariacji na temat Supermana, którą nazwał „Super-Ang”. Żaden z tych pomysłów nie przyjął się na dłużej, ale szkolny mundurek gwałtownie stał się jego znakiem firmowym. Początkowo siostra uszyła mu pierwszy zestaw, ale z czasem mundurek był tak eksploatowany podczas koncertów, iż Angus zaczął używać swojego prawdziwego stroju szkolnego.
3. Praca w magazynie dla dorosłych
Zanim na dobre wkroczył do świata muzyki, Angus Young imał się różnych zajęć. Jednym z nich była praca jako zecer w magazynie „Ribald”, który przypominał popularne czasopisma dla dorosłych w stylu „Playboya”.
W tamtych czasach nie przypuszczał, iż niedługo stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów rockowych na świecie. Choć praca ta nie miała nic wspólnego z jego muzyczną pasją, pozwoliła mu zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i zarobić trochę pieniędzy, zanim w pełni poświęcił się grze w AC/DC.
4. Przyjaźń z Keithem Emersonem
Podczas nagrywania albumu „Back in Black” AC/DC przeżywało jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii – śmierć Bona Scotta, ich charyzmatycznego wokalisty. W czasie pobytu na Bahamach, gdzie zespół pracował nad nowym materiałem, Angus Young nawiązał nieoczekiwaną przyjaźń z Keithem Emersonem, legendarnym klawiszowcem Emerson, Lake & Palmer.
Emerson, znany z zamiłowania do żeglarstwa, zabierał członków AC/DC na wyprawy łodzią, pomagając im odreagować i nabrać dystansu do dramatycznych wydarzeń. Relacja ta okazała się bardzo cenna dla Angusa, który znalazł w Emersonie nie tylko towarzysza do rozmów, ale także inspirację do dalszego działania w trudnych chwilach.
5. Miłość do jazzu i inspiracja Chuckiem Berrym
Choć Angus Young jest ikoną hard rocka, jego muzyczne inspiracje sięgają o wiele dalej. Jednym z jego największych idoli jest legendarny trębacz jazzowy Louis Armstrong, którego Angus uważa za jednego z najwybitniejszych muzyków wszech czasów. Ponadto jego charakterystyczny sceniczny taniec – tzw. „Duck Walk”, czyli podskakiwanie na jednej nodze podczas gry na gitarze – to hołd dla innej wielkiej gwiazdy, Chucka Berry’ego.
Berry, pionier rock and rolla, wykonywał podobny ruch na scenie, co zainspirowało młodego Angusa do wypracowania własnej, dynamicznej wersji tego kroku. Dzięki temu jego występy nabrały unikalnego charakteru, a energiczne występy stały się znakiem rozpoznawczym AC/DC.
Angus Young to nie tylko genialny gitarzysta, ale także postać pełna fascynujących historii i anegdot. Oby pozostał na scenie jak najdłużej!