AMBIWALENCJA cz. I / cz. II
AMBIWALENCJA cz. I
Galeria Curators’Lab, ul. Nowowiejskiego 12
Wernisaż: 6.11.2024, g. 19.00
Czas trwania wystawy: 6.11-13.11.2024
Osoby artystyczne:
Aleksandra Drewniak, Aneta Wąsik, Damian Malendowski, Eva Cherniavskaia, Gabriela Swędrowska, Jagoda Dużyńska, Jakub Kubrak, Julia Brodzińska, Julia Seklecka, Julia Szczudlińska, Maja Chodakowska, Maja Ćwik, Marta Parfieniuk, Michalina Kwaśniewska, Nat Czad Białobrzeska, Oleksandra Anistratenko, Oliwia Mazur, Olivia Smith, Paulina Walaszczyk, Zofia Włodyka, Zofia Żak, Lidia Tomaszewska, Marianna Ratajszczak, Weronika Andrzejewska
AMBIWALENCJA cz. II
Galeria Curators’Lab, ul. Nowowiejskiego 12
Wernisaż: 18.11.2024, g. 19.00
Czas trwania wystawy: 18.11-24.11.2024
Osoby artystyczne:
Klaudyna Andrzejewska, Bartosz Czyżyk, Alicja Danilecka, Magdalena Domaradzka, Lidia Dziewulska, Agata Konkel, Marcelina Kopaczewska, Zofia Koprowska, Wiktoria Korneluk, Marta Krykant, Olga Kurosz, Lena Kwiatkowska, Lena Liszewska, Aleksandra Łojowska, Łucja Majcherek, Maja Nlogjeja, Karolina Ostrowska, Wiktoria Staszak, Maja Szewczykowska, Marcelina Wajdziak, Marta Wojszel, Kajetan Wójcik, Martyna Ziomek
Ambiwalencja w tym przypadku wymyka się jednolitej definicji. Prace stają się obrazem motywu przewodniego, pokazywanego z wielorakich perspektyw. Możliwe będzie zaobserwowanie zróżnicowania, do jakiego dochodzi pomiędzy realizacjami. W sytuacji braku ograniczeń co do techniki wykonania wolność wyboru mogła zadziałać zarówno jako ułatwienie, jak i utrudnienie. Osoby artystyczne sięgają do znanej symboliki, przedstawiając tytułowe pojęcie przez pryzmat problemów społecznych. Natomiast część osób tworzących postanowiła sięgnąć w głąb swoich doświadczeń i zastanowić się nad tym, jakie sytuacje wywołują w nich ten stan. W innych pracach głównym tematem staje się samo uczucie ambiwalencji, rozumiane jako rozkładanie na części pierwsze mechanizmu, który pojawia się wraz z mentalnym rozdarciem. Wszystkie te perspektywy sprowadzają się do wspólnej wiadomości, w której wybrzmi zarówno uniwersalność przeżyć, jak i bardziej osobiste nastawienie do hasła przewodniego.
Wystawa przedstawia prace artystyczne, które zostały przygotowane przez osoby studenckie kierunków Kuratorstwa i Teorii Sztuki oraz Edukacji Artystycznej podczas pleneru organizowanego na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Wystawa ukaże się w dwóch edycjach, dając oglądającym szansę na poznanie nie tylko wielu historii, ale też rozległych punktów widzenia.