Abp Jędraszewski pobłogosławił nowy hangar w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wiemy ile to kosztowało

krknews.pl 4 tygodni temu

Na terenie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie odbyło się wczoraj uroczyste przekazanie odbudowanego Hangaru nr 5 – Heksagonu. Budynek pobłogosławił abp Marek Jędraszewski.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ukończyło budowę Heksagonu – nowego hangaru wystawowego, w którym zaprezentowana zostanie stała ekspozycja pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”. Obiekt powstał w miejscu dawnego Hangaru nr 5, zniszczonego przez wycofujące się wojska niemieckie w 1945 roku.

Przed pobłogosławieniem budynku, abp Marek Jędraszewski nawiązał do wiersza „Polskie skrzydła”, w którym Danuta Rinn kreśliła przygnębiający obraz, który metropolita krakowski odniósł do zniszczonej w czasie wojny, a później przez kolejne dziesięciolecia degradowanej infrastruktury lotniska Rakowice-Czyżyny. Arcybiskup zwrócił uwagę, iż jest to również obraz nikłej wiedzy i pamięci o osiągnięciach polskiego lotnictwa i zasługach polskich pilotów. – Mało o tym się wie, ale źdźbła pamięci zostały, dzięki którym można – za Danutą Rinn – powiedzieć: „jeszcze są, jak dawniej były / jeszcze skrzydła dawnej chwały / mogą unieść nas” – mówił metropolita.

– Niech nowe pokolenia Polaków patrzą z dumą na tych, którzy tutaj żyli, pracowali, a gdy trzeba było – nas bronili – mówił abp Marek Jędraszewski podczas otwarcia Heksagonu – nowego hangaru.

Zapytaliśmy Muzeum Lotnictwa w Krakowie o to, kto był pomysłodawcą błogosławienia hangaru, a także o koszty ceremonii.

– Decyzja o poświęceniu nowego hangaru była inicjatywą Muzeum Lotnictwa Polskiego i wynika z tradycji Muzeum, w którym każdy nowooddawany do użytku budynek był święcony przez arcybiskupa krakowskiego. Poświęcenie hangaru związane jest z tradycją kulturową naszego kraju – wyjaśnia Zuzanna Kaczorowska z Muzeum. Dodaje, iż „ceremonia poświęcenia hangaru przez abp. Marka Jędraszewskiego nie wiązała się z jakimikolwiek kosztami dla Muzeum”.

1 z 21

fot. Archidiecezja Krakowska

Pierwotny Hangar nr 5 znajdował się w obrębie Zachodniej Grupy Hangarowej. Został zaprojektowany przez Górnośląskie Towarzystwo Przemysłowe jako jednonawowa konstrukcja stalowa o wymiarach 55 m x 56 m. Jego projektantem był inż. Bronisław Kowalski, a kierownikiem budowy i autorem projektów wykonawczych prof. inż. Izydor Stella-Sawicki. Natomiast zautomatyzowane stalowe wrota hangaru zaprojektował inż. Ignacy Brach. Obiekt został oddany do użytku w 1929 roku i był zaliczany do grona największych oraz najnowocześniejszych budowli tego typu na świecie. Stał się jednym z symboli krakowskiego lotniska 2. Pułku Lotniczego.

W styczniu 1945 roku wycofujący się Niemcy zniszczyli infrastrukturę lotniska, wysadzając hangary w powietrze. Po wojnie odbudowano dwa obiekty, w tym Hangar Główny Muzeum. W Zachodniej Grupie Hangarowej zachowały się jedynie relikty budynków, m.in. ściana zachodnia Hangaru nr 5 – stanowiąca w tej chwili spójny element nowego hangaru.

Odbudowany hangar to w tej chwili największa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wraz z antresolą posiada powierzchnię ponad 3 tys. m² i posłuży do udostępnienia zwiedzającym blisko 40 unikatowych statków powietrznych, w tym szybowców. Powstał na miejscu dawnego Hangaru nr 5, należącego do 2. Pułku Lotniczego, który użytkowały eskadry grupy myśliwskiej: 121. i 123.

Łączny koszt budowy hangaru wyniósł 26 milionów złotych, z czego ponad 22,1 miliona złotych pochodziło z dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład

Idź do oryginalnego materiału