Książki dla kobiet postrzegane są stereotypowo jako nadmiernie emocjonalne, wręcz ckliwe a literaturę kobiecą w krzywdzący dla niej sposób umieszcza na obrzeżach tej ambitnej, po którą warto sięgnąć. W naszych czasach na szczęście umacniają się trendy zwalczające wykluczenie. Literatura kobieca, pisana przez kobiety oraz opisująca losy kobiet, to często naprawdę niezwykłe książki – dla kobiet i dla mężczyzn, dla wszystkich koneserów literatury.
Powieści i opowiadania, które tutaj prezentujemy to niezrównana, wyjątkowa literatura – kobieca, wcale nie znaczy, iż gorsza. Proponowane tutaj książki dla kobiet tworzą tylko jedną z subiektywnych list. Aby uniknąć wartościowania umieszczonych na niej książek ułożyliśmy je chronologicznie, według daty ich pierwszego wydania.
#1 Lew Tołstoj Anna Karenina (1878)
Tytułowa bohaterka, to młoda mężatka tkwiąca w małżeństwie z o wiele starszym od siebie mężczyzną. Jej życie uczuciowe dalekie jest od tego, jakie sobie wymarzyła. Chcąc wyrwać się z nudnej codzienności, Anna wdaje się w romans z przystojnym Aleksym Wrońskim. Uczucie to jest z góry skazane na niepowodzenie, gdyż każdy wybór, jaki podejmą bohaterowie, pociąga za sobą brzemienne w skutki konsekwencje. Pożądanie miesza się z rozczarowaniem, a targana sprzecznymi uczuciami Anna pogrąża się w coraz głębszej depresji.
Nieprzypadkowym symbolem pędu życia tytułowej bohaterki jest pociąg, który przewija się przez wiele scen książki. Anna Karenina to ponadczasowa powieść o tkwieniu w małżeństwie bez miłości i uczuciu z góry skazanym na potępienie. Arcydzieło Lwa Tołstoja to niewątpliwie książka, którą powinna przeczytać każda kobieta.
#2 Helena Mniszkówna Trędowata (1909)
Polecając najlepsze książki dla kobiet nie możemy pominąć polskiego romansu wszech czasów, jakim jest powieść Trędowata Heleny Mniszkówny. Główną bohaterką historii jest skromna szlachcianka Stefcia Rudecka, która po przeżytym rozczarowaniu uczuciowym podejmuje pracę jako guwernantka w posiadłości baronowej Elzonowskiej. Tam spotyka atrakcyjnego krewnego baronowej, ordynata Waldemara Michorowskiego. Początkowo zrażona jego sposobem bycia, unika go, ale im bliżej się poznają, tym więcej jest między nimi zrozumienia, które przeradza się w prawdziwą, odwzajemnioną miłość. Uczucie to napotyka jednak na zdecydowane odrzucenie przedstawicieli wyższych sfer, co w efekcie doprowadza wrażliwą Stefcię do choroby.
Książka Mniszkówny będąca znakomitym studium mentalności przedstawicieli wyższych sfer, pełnych intryg, zawiści i nietolerancji dla osób pochodzących spoza zamkniętego kręgu zamożnych arystokratów doczekała się udanej ekranizacji.
#3 Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem (1936)
Polecając najlepsze książki dla kobiet nie możemy pominąć Przeminęło z wiatrem. Akcja powieści Margaret Mitchell rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych w czasie wojny secesyjnej. Główna bohaterka powieści, Scarlett O’Hara to pełna temperamentu, kapryśna i egoistyczna córka plantatora bawełny. Sięga po wszystko, czego zapragnie, aż do czasu, kiedy dowiaduje się, iż mężczyzna, którego kocha ma zamiar ożenić się z inną kobietą.
Ta napisana z wielkim rozmachem monumentalna powieść, to wielowymiarowe dzieło, które opowiada o przemianie rozpieszczonej dziedziczki w dojrzałą kobietę zdolną do walki o własną niezależność i miejsce na ziemi w targanym wojenną pożogą kraju w czasach niewolnictwa i wielkich przemian społecznych. Film oparty na tej powieści, to jedno z największych arcydzieł XX-wiecznej kinematografii.
#4 Truman Capote Śniadanie u Tiffany’ego (1958)
Amerykański pisarz Truman Capote wykreował postać kobiety, która stała się ikoną kultury. Holly Golightly to młoda kobieta niezważająca na konwenanse. Jest ona śmiało idącą przez życie osobą. Nie podejmuje pracy zawodowej, zamiast tego dotrzymuje towarzystwa bogatym mężczyznom nierzadko związanym z mafijnym półświatkiem, a ci kupują jej w zamian drogie prezenty i wprowadzają do ekskluzywnych klubów i restauracji. Wszystko zmienia się, kiedy Holly zakochuje się w pewnym Brazylijczyku.
Śniadanie u Tiffany’ego to wyjątkowo często polecana książka dla kobiet w każdym wieku. Po niezapomnianej ekranizacji z 1961 roku trudno sobie wyobrazić kochającą życie Holly Golightly inaczej niż z subtelną twarzą Audrey Hepburn.
#5 Kōbō Abe Kobieta z wydm (1962)
Literatura japońska jest u nas stosunkowo mało znana. Chcąc nieco poznać mentalność tego orientalnego kraju warto sięgnąć po książkę autorstwa Kōbō Abe.
Pewnego dnia pod koniec lata Niki Jumpei, nauczyciel biologii wędruje po nadmorskich wydmach zbierając rzadkie okazy owadów. Przypadkowo wpada on do olbrzymiego dołu w piasku, na którego dnie znajduje się dom. Mieszka w nim samotna wdowa, której codzienne życie upływa na chronieniu domu przed zasypaniem. Mężczyzna korzysta z gościny, ale gwałtownie okazuje się, iż jama w piasku i dom kobiety staną się jego więzieniem.
Kobieta z wydm to przypominająca sen opowieść o zniewoleniu i przywiązaniu. Japoński autor miesza w swojej książce zmysłowość z przemocą, nie jest to jednak powieść o brutalnej sadystycznej relacji, ale relacja o narodzinach osobliwej, skomplikowanej miłości.
#6 Olga Tokarczuk Ostatnie historie (2004)
Książki o kobietach, to nie tylko romantyczne historie. Polska noblistka Olga Tokarczuk w Ostatnich historiach przedstawiła losy trzech kobiet należących do tej samej rodziny: babki, matki i córki. Każdej z nich przychodzi się mierzyć z sytuacjami ostatecznymi, jak śmierć i żałoba.
Opowiadania zawarte w tym tomie to literatura dla koneserów, nie ma tutaj wartkiej akcji, a tym, co urzeka w nich to atmosfera opisanych historii. Jednym z największych atutów książki jest pełen metafor język sprawiający, iż czytając odnosi się wrażenie zatarcia granicy jawy i snu.
#7 Khaled Hosseini Tysiąc wspaniałych słońc (2007)
Tysiąc wspaniałych słońc to głęboko poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w targanym wojną domową Afganistanie. Opowiada ona o losach dwóch kobiet Mariam i Laili reprezentujących różne pokolenia. Tym co je łączy to fakt, iż obydwu przyjdzie poślubić tego samego mężczyznę. Po tym jak 15-letnia Laila na skutek bombardowania traci całą rodzinę, trafia do domu Mariam i jej męża, despotycznego Rasheeda. Po początkowej niechęci między kobietami powoli rodzi się przyjaźń.
Książka Hosseiniego to nie tylko opowieść o trudnej przyjaźni między dwiema kobietami, to powieść o losach kobiet w kraju, gdzie są one przez cały czas traktowane jako osoby gorszej kategorii. Ta interesująca książka spotkała się z niezwykle przychylnym odbiorem czytelników na całym świecie i stała się jedną z najchętniej czytanych powieści XXI wieku.
#8 Delia Owens Gdzie śpiewają raki (2018)
Kya Clark to dziewczyna, która od najmłodszych lat wychowywała się na nadmorskich bagnach Karoliny Północnej. Już od dzieciństwa przyszło jej mierzyć się z samotnością, najpierw opuszcza ją matka, a potem kolejno rodzeństwo i nadużywający alkoholu ojciec. Pewnego dnia spokojne życie Kyi zostaje zakłócone, gdy policja odkrywa na bagnach, w pobliżu jej domu zwłoki przystojnego Chase’a Andrewsa. Chłopak niegdyś wyrządził Kyi krzywdę, zatem staje się ona podejrzaną o morderstwo.
Amerykańska autorka Delia Owens napisała niezwykłą książkę o silnej, niezależnej kobiecie, przeciwko której sprzysięgli się niemalże wszyscy mieszkańcy pobliskiego miasteczka. Piękno bujnej przyrody to tło dla barwnie opisanych losów młodej kobiety, której pośród życiowych burz uda się jednak odkryć życzliwą bratnią duszę i zamienić ukryte pragnienia w najszlachetniejsze z uczuć.
Literatura kobieca obfituje w niezwykle interesujące książki. Mamy nadzieję, iż powyższa lista książek dla pań zachęci czytelniczki do sięgnięcia po jedną z nich oraz do własnych poszukiwań. Życzymy udanej lektury.