7 września świętuje Olgierd Łukaszewicz. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [7.09.2024]

radiopogoda.pl 2 tygodni temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Dzień Czytania Książek, Dzień Lodów Kawowych i Dzień Walki z Prokrastynacją. Sprawdź, co możemy celebrować dzisiaj, 7 września, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz o geografii w PRL. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Rozwiń skrót ZSRR:
Zespół Socjalistycznych Republik Rosyjskich
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Zakład Socjalistycznych Republiki Rosjan
Następne pytanie

Kto obchodzi dziś imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Dobrobąd, Domasuł, Domasława, Eupsychia, Eupsychiusz, Gratus, Melchior, Pamfil, Regina, Ryszard, Sozont i Teodoryk.

7 września urodzili się:

  • Irena Falska – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna,
  • Zdzisław Jóźwiak – aktor, reżyser, scenarzysta i pedagog,
  • Jerzy Łukaszewicz – operator, reżyser i scenarzysta,
  • Jerzy Salwarowski – dyrygent, kompozytor oraz pomysłodawca i organizator Festiwalu Muzycznego Toruń-Muzyka i Architektura,
  • Iwona Bielska – znana aktorka filmowa i teatralna,
  • Ryszard Riedel – wokalista, autor tekstów piosenek i wieloletni lider zespołu Dżem.

Zobacz także: W PRL była twarzą słynnego serialu. Po latach sfingowała własną śmierć

7 września urodził się Olgierd Łukaszewicz

Olgierd Łukaszewicz to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, z bogatą karierą trwającą od lat 60. XX wieku. Urodził się 7 września 1946 roku w Chorzowie, a swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął, studiując na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1968 roku. Jego debiut teatralny miał miejsce na scenie Teatru Rozmaitości w Krakowie, ale to rola w filmie „Romantyczni” (1970) przyczyniła się do jego pierwszego poważnego sukcesu. W tym filmie Łukaszewicz zagrał postać Władysława Zaborowskiego, co przyniosło mu uznanie zarówno krytyków, jak i widzów.

W kolejnych latach Olgierd Łukaszewicz zyskał status jednego z najważniejszych aktorów swojego pokolenia, występując w licznych filmach, takich jak „Brzezina” (1970) w reżyserii Andrzeja Wajdy, czy „Sól ziemi czarnej” (1969) Kazimierza Kutza. Jego niezwykle wszechstronny talent sprawiał, iż potrafił wcielić się w różnorodne postacie – od romantycznych bohaterów po złożone, dramatyczne role. Zagrał także w „Weselu” Wajdy, „Nocach i dniach” Antczaka, „Dziejach grzechu” Borowczyka czy „Lalce” Bery.

Oprócz kariery filmowej Łukaszewicz od lat działał na scenach najważniejszych polskich teatrów, m.in. Teatru Dramatycznego i Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Współczesnego czy Teatru Polskiego. Angażował się także w działalność społeczną, pełniąc przez wiele lat funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), gdzie walczył o prawa i godność artystów. Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. Jego dorobek artystyczny został doceniony wieloma prestiżowymi nagrodami.

7 września – jakie święto niecodzienne?

7 września wypada Dzień Superczłowieka. Wymyślili go pracownicy Kanału 4 brytyjskiej telewizji, którzy postanowili nie tylko transmitować zmagania uczestników Igrzysk Paraolimpijskich w 2016 roku, ale też docenić ich bohaterstwo i odpowiednio je uhonorować. W telewizji wyświetlano wówczas kampanię promocyjną, zatytułowaną „Jesteśmy Superludźmi”, w której pokazano, jak wygląda codzienne życie 140 niepełnosprawnych sportowców. Wszystko po to, by zmienić ich postrzeganie w społeczeństwie.

7 września możemy obchodzić także Dzień Kupowania Książek. Tak jak wczorajszy Dzień Czytania Książek, to święto również ma na celu propagowanie czytelnictwa i zachęcanie ludzi do częstszego spędzania czasu przy lekturze.

7 września to też Dzień Salami. Tym przysmakiem mieli ponoć zajadać się już starożytni Rzymianie. w tej chwili jego największymi producentami są Niemcy, Włochy, Francja i Węgry. Dzień Salami zapoczątkowano w 2006 roku w USA w miejscowości Henrico w stanie Wirginia, kiedy zaproponowała to grupa osób nazywająca się Stowarzyszeniem Wielbicieli Salami.

Idź do oryginalnego materiału