53. urodziny 2Paca

kulturalnemedia.pl 7 miesięcy temu

16 czerwca minęły dokładnie 53 lata od narodzin jednego z najważniejszych głosów muzyki przełomu wieków. 2Pac zrewolucjonizował hip-hop, znacznie przyczyniając się do jego obecnej popularności.

Odrobina Historii

Urodził się w 1971 roku na nowojorskim Manhattanie. Już od dziecka przejawiał talent artystyczny, debiutując w wieku 12 lat w grupie teatralnej 127th Street Ensemble. w 1986 roku przeprowadził się do Baltimore, gdzie młody Tupac miał swoją pierwszą styczność z kulturą hip-hopu. Wtedy właśnie napisał swoje pierwsze teksty i zaczął występować pod pseudonimem MC New York. W 1988 przeprowadził się po raz kolejny, tym razem do Marin City w Kalifornii. W 1993 roku, już jako 2Pac, wydał album Strictly 4 my N.I.G.G.A.Z. Płyta zdobyła status platynowej, a Pac wygrał nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy debiut”. W 1995 trafił do więzienia za nadużycia seksualne wobec 19-latki. W trakcie swojej odsiadki wydał album Me Against the World, uznawany przez wielu za jeden z najlepszych w karierze rapera. W tym samym roku podpisał kontrakt z wytwórnią Death Row Records. Na początku 1996 roku ukazał się jego kolejny album – All Eyez on Me, który pokrył się platyną zaledwie cztery godziny po premierze. Zmarł w wieku zaledwie 25 lat, 13 września 1996 w Las Vegas.

Więcej niż „zwykły” raper

Pac rozpoczynał karierę w czasach, kiedy hip-hop kojarzony był głównie z przestępczością i gettami czarnoskórych. W tamtych czasach większość popularnych raperów była gangsterami lub miała powiązania z gangami, przez co większość twórców nawijała właśnie o tej tematyce. 2Pac był jednym z pierwszych raperów, który używał swojego głosu i popularności do nagłaśniania ważnych społecznie problemów, szczególnie dotyczących społeczności afroamerykańskiej. They Don’t Give a F*** About Us zwraca uwagę na szarą rzeczywistość młodych Afroamerykanów. Tupac zauważa, iż świat zwraca uwagę na młodych czarnych ludzi dopiero wtedy, kiedy ci osiągają sukces, a białe społeczeństwo widzi w nich okazję na zarobek. Utwór jest wezwaniem do działania i walki z niesprawiedliwością w naszym społeczeństwie. Jest przesłaniem do ludzi, którzy czuli się w swoim życiu pomijani i niezrozumiani. They Don’t Give a F*** About Us zachęca słuchaczy do wstania i pracy na rzecz zmian, ponieważ nic się nie zmieni, jeżeli nie będziemy wspólnie działać w jednym kierunku.

Beef z B.I.G. i przedwczesna śmierć

30 listopada 1994 r. 2Pac przyjechał do studia Quad Records w Nowym Jorku. Planem było nagranie wspólnego utworu z Notoriousem B.I.G. (znanym też jako Biggie Smalls) oraz Puff Daddym. Do wspólnych nagrań nie doszło, ponieważ Pac został pięciokrotnie postrzelony przez nieznanego sprawcę. Shakur za napad obwiniał właśnie dwójkę nowojorskich raperów. Starcie doprowadziło do powstania utworu Hit ‘Em Up, uznawanego za jeden z najlepszych dissów w historii rapu. W utworze 2Pac sugeruje, iż miał stosunek seksualny z żoną Biggiego, Faith Evans. Premiera Hit Em’ Up jest uznawana za punkt zapalny muzycznej wojny między wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA. Wojny, która pochłonęła życie 2Paca.

7 września 1996 roku Shakur pojawił się w Las Vegas, aby obejrzeć walkę bokserską. Po walce planował udać się do klubu nocnego, jednak raper nigdy tam nie dotarł. W trakcie postoju na czerwonym świetle, do BMW, którym podróżował Pac podjechał biały Cadillac. Następnie padło kilka strzałów, pięć z nich trafiło rapera. Tupac został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł 13 września.

Dziedzictwo 2Paca: wpływ na hip hop i świat

Tupac Shakur zrewolucjonizował hip hop. Swoimi tekstami poruszał ważne społecznie tematy, używał swojego głosu próbując zmienić świat na lepsze. Był prawdziwym poetą, inspirując się Szekspirem czy Machiavellim. Po śmierci stał się fenomenem na skalę światową – wielu dzisiaj działających raperów wymienia właśnie 2Paca jako osobę, która wciągnęła ich w świat hip-hopu. Jego utwory stanowią swego rodzaju Święty Graal gatunku, porównując najlepszych raperów właśnie do Shakura. Jego muzyka do dziś jest autentyczna i świeża, mimo prawie 30 lat na karku, dalej porusza problematykę aktualną w naszym społeczeństwie.

Idź do oryginalnego materiału