Obecnie zrzeszonych jest 80 państw, 219 członków stowarzyszonych, 14 firm będących głównymi sponsorami. Polska w Stowarzyszeniu reprezentowana jest przez Podkomitet Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki, do którego należą 53 osoby ze środowisk akademickich, biur projektowych oraz firm wykonawczych. Podkomitet powstał w ramach Polskiego Komitetu Geotechniki w 1978 r., a Polska oficjalnie do ITA została przyjęta w 1979 r., podczas kongresu w Atlancie.
Obecnie w ramach Stowarzyszenia działa 15 grup roboczych oraz pięć komitetów. Znakiem rozpoznawczym organizacji są doroczne Światowe Kongresy Tunelowe (w 2025 r. spotkanie odbędzie się w Sztokholmie). Polska była reprezentowana na większości kongresów w latach 90. XX w. i na wszystkich w XXI w.
Podstawowe cele i zadania Stowarzyszenia to:
- wskazywanie korzyści jakie dla dobra publicznego, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju wynikają z wykorzystywania przestrzeni podziemnej,
- promowanie postępu w zakresie planowania, projektowania, budowy, utrzymania i bezpieczeństwa tuneli oraz budowli podziemnych.
Sekretariat Stowarzyszenia znajduje się w Szwajcarii.
KOMENTARZE:
prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska
Politechnika Warszawska
Współpraca naszego kraju z ITA rozpoczęła się wraz z dniem przyjęcia Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki do ITA-AITES, czyli od 1979 r. Wieloletnim Przewodniczącym Podkomitetu był dr inż. Wojciech Grodecki, który pełnił tę funkcję do 2008 r. Dzięki Jego staraniom i dobrym kontaktom z Sekretarzem Generalnym ITA Panem Claude Berenguier już w 1983 r. zorganizowano w Warszawie Światowy Kongres Tunelowy, co w tym czasie było dużym sukcesem naszej organizacji. Działalność dra inż. Wojciecha Grodeckiego w Podkomitecie oraz jego pozycja w ITA zaowocowały wielokrotnymi posiedzeniami członków Zarządu ITA w Polsce, patronatami nad konferencjami organizowanymi w kraju i uczestnictwem prezydentów ITA w wielu wydarzeniach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ostatnie dwie dekady to bliska kooperacja z Dyrektorem Wykonawczym ITA Panem Olivierem Vion i międzynarodowe seminaria w Warszawie: w 2005 r. (Workshop on Mechanized Tunnelling), w 2006 r. (Fire protection and safety measures in rail, road and metro tunnels ), w 2011 r. (Metody zmechanizowane budowy tuneli versus metody konwencjonalne), w 2019 r. (Wyzwania nowoczesnego tunelowania) i ostatnie w czerwcu 2024 r. (Challenges of modern Tunnelling).
Gościliśmy w Polsce 10 prezydentów ITA-AITES – Güntera Girnau, Zdenka Eisensteina, Alfreda Haaka, Harvey Parkera, Martina Knighta, In Mo-Le, Sörena Eskesena, Tarcisio Celestino, Jenny Yan i obecnego Arnolda Dixa. ITA-AITES objęło patronatem cykliczne konferencje „Budownictwo Podziemne” organizowane w Krakowie, „Underground Infrastructures in Urban Area” na Politechnice Wrocławskiej, Polish Tunnel Forum organizowane przez Polski Kongres Drogowy i PIARC oraz wspomniane wyżej seminaria. Od lat 90. XX w. nasz kraj był reprezentowany na wszystkich posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego ITA. Niewątpliwym sukcesem były wybory przedstawicielek Polski do Zarządu ITA: Anny Siemińskiej-Lewandowskiej w kadencji 2014–2017 oraz Moniki Mitew-Czajewskiej na lata 2022-2025. Przynależność do ITA daje możliwość bezpłatnego korzystania z wytycznych, rekomendacji i zaleceń związanych z budową tuneli, a publikowanych na stronie www.ita-aites.org. Wymiana myśli technicznej i nawiązywanie kontaktów podczas Światowych Kongresów Tunelowych jest szczególnie cenne w ostatnich latach, gdy w Polsce buduje się coraz więcej tuneli, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i przy udziale światowych firm wykonawczych z rynku budownictwa tunelowego.
Dr hab. inż. prof. PW Monika Mitew-Czajewska
Politechnika Warszawska
Z inicjatywy 19 krajów, w kwietniu 1974 r. w Oslo, w Hotelu Grand, podpisano dokument założycielski International Tunnelling and Underground Space Association (ITA-AITES). Obecnie, w swoją 50. Rocznicę, ITA zrzesza 80 państw członkowskich z całego świata oraz 219 członków stowarzyszonych (w tym 14 sponsorów głównych). Polska dołączyła do ITA już w 1979 r. i od tej pory jest jednym z bardziej aktywnych członków Stowarzyszenia. Przedstawiciele Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki (PBP PKG), na świecie znanego jako Polish Tunnelling Association, regularnie uczestniczyli i przez cały czas uczestniczą w posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego Narodów (General Assembly) odbywającego się corocznie podczas Światowych Kongresów Tunelowych (World Tunnel Congress), a także już dwukrotnie przedstawiciele z Polski zasiadali w Zarządzie Stowarzyszenia (profesor Anna Siemińska-Lewandowska 2014-2017 oraz Monika Mitew-Czajewska 2022-2025). W Polsce odbył się Światowy Kongres Tunelowy w 1983 r. oraz liczne spotkania Zarządu ITA połączone z lokalnymi seminariami i konferencjami pod patronatem stowarzyszenia.
Głównym celem ITA-AITES jest promocja wszechstronnego wykorzystania przestrzeni podziemnej w dążeniu do zrównoważonego rozwoju oraz wspieranie państw członkowskich w tych działaniach. Eksperci z całego świata, będący aktywnymi członkami grup roboczych i komitetów technicznych ITA, opracowują rekomendacje techniczne i raporty, które są dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie ITA (www.ita-aites.org). Dokumenty te stanowią kompendia wiedzy oraz zbiory tzw. dobrych praktyk w zakresie różnorodnych dziedzin budownictwa podziemnego. W krajach, w których następuje w tej chwili intensywny rozwój budownictwa podziemnego (w tym w Polsce), raporty te są bardzo chętnie i szeroko wykorzystywane zarówno przez projektantów, wykonawców, ale też i inwestorów obecnych w inwestycjach tunelowych/podziemnych. Wymianie wiedzy służą również organizowane co roku Światowe Kongresy Tunelowe (WTC). Prezentują na nich swoją wiedzę nie tylko naukowcy i eksperci z całego świata, ale także wielkie i mniejsze firmy specjalistyczne oferujące sprzęt wykorzystywany w budownictwie podziemnym, firmy konsultingowe i projektowe oraz wykonawcze. Jest to tętniące życiem wydarzenie, miejsce spotkań, wymiany wiedzy i nawiązywania kontaktów międzynarodowych. Bardzo cieszy fakt, iż w tych kongresach bierze czynny udział coraz większa liczba uczestników z Polski. W ostatnim, jubileuszowym kongresie WTC 2024 w Shenzhen wzięło udział ponad 25 osób z Polski – przedstawicieli świata nauki i przemysłu. Pokazuje to coraz większą aktywność Polski w branży tunelowej oraz naszą chęć do pogłębiania wiedzy i przede wszystkim prezentowania naszych technologii i umiejętności na forum światowym. Bardzo zachęcam osoby i firmy zainteresowane tematyką do włączenia się do działań Podkomitetu Budownictwa Podziemnego PKG oraz ITA-AITES. Członkowie PBP PKG mogą być delegowani do prac w wybranych grupach roboczych ITA. Istnieje też możliwość dołączenia do ITA bezpośrednio – jako członkowie indywidualni (Individual Members), ale także wspierający (Corporate Members lub Prime Sponsors). Do zobaczenia na następnym Światowym Kongresie Tunelowym w Sztokholmie (WTC2025 Stokholm)!