50. kwesta na warszawskich Powązkach chroni przed zapomnieniem. Potrwa kilka dni

warszawawpigulce.pl 2 godzin temu

Jak wyjaśnia, Liliana Lewandowska z Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, tegoroczna kwesta na Starych Powązkach jest szczególna, gdyż obchodzi już swoje 50-lecie oraz 25. rocznicę śmierci jej pomysłodawcy Jerzego Waldorffa. W tym roku potrwa od 1 do 3 listopada

Fot. Warszawa w Pigułce

Liliana Lewandowska, przedstawicielka Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, wyjawiła, iż w tym roku kwestowanie odbędzie się od godziny 9:00 do zmroku, w dniach od 1 do 3 listopada.

„Tradycyjnie będą z nami kwestowali artyści scen polskich – aktorzy teatralni i filmowi, ale także grupa wolontariuszy niezwiązanych ze środowiskiem twórczym” – dodała.

Podkreśliła przy tym, iż w ostatnich latach w kweście wzięło udział łącznie kilkaset osób, a wśród nich wyróżniła między innymi członków Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca 'Mazowsze’, studentów Akademii Pożarniczej, kolejarzy, harcerzy, dziennikarzy, członków Bractwa Kurkowego, studentów uczelni artystycznych, teatralnych i filmowych. W tym roku swoją obecność zapowiedzieli między innymi Artur Barciś, Emilia Krakowska, Magdalena Zawadzka, Karol Strasburger oraz Hanna Bakuła.

Z kolei Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, poinformował, iż w ciągu pół wieku działalności udało się odrestaurować około 1700 nagrobków, w tym 110 nagrobków w Alei Zasłużonych, 84 nagrobki w Alei Katakumbowej, 11 grobów należących do rodziny Fryderyka Chopina oraz groby przedwojennych marszałków Sejmu RP.

„W tym roku podczas Kwesty Powązkowskiej spotkamy się Jubileuszowo. Działalność Komitetu Powązkowskiego to już pół wieku – pół wieku ratowania zabytków Starych Powązek, pół wieku spotkań kwestarzy z odwiedzającymi Powązki w tych listopadowych dniach ludźmi, pół wieku pielęgnowania pięknej waldorffskiej idei.” – czytamy na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.

Dla osób, które nie będą mogły fizycznie wziąć udział w kweście, Komitet zorganizował kwestę online. Jak wskazała Lewandowska, jest to uzupełnienie akcji dla Polonii oraz osób zamieszkałych poza Warszawą, aby każdy mógł wesprzeć prace konserwacyjne na Powązkach.

Historia Cmentarza Powązkowskiego sięga aż XVIII wieku, kiedy to nastąpiło jego uroczyste poświęcenie 20 maja 1792 roku. W 1925 roku, gdy zmarł laureat literackiej Nagrody Nobla Władysław Reymont, wzdłuż południowej ściany katakumb założono Aleję Zasłużonych. Pochowano tam również m.in.: Marię Rodziewiczówną, Stefana Jaracza, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską i Stefana Wiecheckiego.

Po II wojnie światowej wiele pomników Starych Powązek niszczało, a wówczas dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, historyk sztuki prof. Stanisław Lorenz zwrócił się do krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa z prośbą o zorganizowanie społecznego komitetu ratującego cmentarz oraz nagrobki od zapomnienia.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powołano w maju 1974 r. z inicjatywy Waldorffa. Kierował on nim przez 25 lat do śmierci w grudniu 1999 roku. 5 stycznia 2000 roku. został pochowany na Starych Powązkach. Natomiast w 2014 roku Stare Powązki uznano za pomnik historii.

Idź do oryginalnego materiału