48. Opolskie Konfrontacje Teatralne otwarte. „Poprzez literaturę i sztukę budujemy swój kompas moralny”

opolska360.pl 3 miesięcy temu

Choć pierwsze wydarzenia festiwalowe odbyły się już we wtorek, m.in. pokazem filmowym „Wyzwolenia” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, to 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne otwarte są oficjalnie od czwartku 23 maja.

Publiczność tego dnia miała okazję zobaczyć opolską produkcję – „Ziemię Obiecaną”. Podczas festiwalu jest spektaklem towarzyszącym.

48. Opolskie Konfrontacje Teatralne otwarte

– Niestety „Ziemia Obiecana” nie zakwalifikowała się do głównego nurtu konkursu. Szkoda, ponieważ to wartościowa i dynamiczna pozycja, która z dużym poszanowaniem autora, została przez Piotra Ratajczaka wyreżyserowana – powiedział Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Szef opolskiego teatru dramatycznego, w rozmowie z „O!Polską” nie wskazuje faworyta w trwającym ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, którego finałem są Opolskie Konfrontacje Teatralne.

– Mamy bardzo dużą różnorodność: od spektaklu dla dzieci „Przygody Koziołka Matołka”, poprzez „Wyzwolenie” Jana Klaty, twórcę nośnego. I czasami wręcz obrazoburczego. Interesuje mnie natomiast, jak „Chłopi” Władysława Reymonta, czyli dzieło tak obszerne, zostało przeniesione na deski sceniczne, jakim kluczem to zrealizowano – mówił dyrektor Rakowski.

Opolskie Konfrontacje Teatralne mają już długą tradycję. Dlaczego to tak istotny festiwal na mapie ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych?

– To wydarzenie ważne z wielu powodów. Myślę jednak, iż najważniejszy z nich to popularyzacja literatury. Gdybyśmy o nią nie dbali, byłaby naprawdę zapomniana. Ma też wnikliwe połączenie z rzeczywistością – uważa Norbert Rakowski.

– Ta literatura bardzo mocno rezonuje z tym, co jest na zewnątrz. Okazuje się, iż dzieła powstałe pięćdziesiąt, sto, a może choćby więcej lat temu, nie tylko są „żywe”. Pokazują również, iż nie jesteśmy osamotnieni w rzeczywistości, która nas otacza. To bardzo budujące, ponieważ to oznacza, iż poprzez literaturę polską i światową – w ogóle poprzez sztukę – możemy budować swój wewnętrzny kompas moralny – stwierdził.

48. Opolskie Konfrontacje Teatralne – program

Podczas finału festiwalu 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne o laury powalczą następujące spektakle:

  • „Chłopi” według Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
  • „Gołoledź” Jeremiego Przybory (słowa) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży,
  • „Miłość czysta u kąpieli morskich” Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
  • „Przygody Koziołka Matołka” według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
  • „Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
  • „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Wciąż są bilety na „Chłopów” w sobotę. Dostępne są TUTAJ.

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału