46 kandydatów na jedno miejsce. Na tę łódzką uczelnię ciężko dostać się za pierwszym razem

tulodz.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Szkoła Filmowa w Łodzi cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej od wielu lat | foto Urząd Miasta Łodzi


Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna została założona w 1948 r. Według „The Hollywood Reporter” Szkoła Filmowa w Łodzi zajęła 2. miejsce w rankingu najlepszych międzynarodowych szkół filmowych.

Do absolwentów szkoły należą m.in. Cezary Pazura, Krzysztof Ibisz, Jolanta Dylewska czy zdobywcy Oscara: Roman Polański i Andrzej Wajda.

Rekrutacja do Szkoły Filmowej w Łodzi

Szkoła oferuje kierunki kształcące w różnych dziedzinach kina. Największym zainteresowaniem co roku cieszy się aktorstwo. To jednolite studia magisterskie. W tym roku było aż 46 kandydatów na jedno miejsce. Spośród 817 osó na wydział aktorski zostało przyjętych 18 osób.

Rekrutacja początkowo przebiegła w formie online. Kandydaci w pierwszym etapie musieli przesłać 4 materiały filmowe:

  • Wizytówka – nagranie prezentujące kandydata (imię, nazwisko, wzrost, wiek, miejsce pochodzenia i data uzyskania matury);
  • Wiersz – nagranie recytowania wybranego wiersza;
  • Proza – nagranie fragmentu prozy;
  • Piosenka – nagranie śpiewania piosenki ludowej a cappella.

W kolejnych etapach wybrani mieli zaprezentować się przed komisją rekrutacyjną na żywo

Na reżyserię filmową i telewizyjną (również jednoletnie studia 5-letnie) także nie brakowało kandydatów. Są trzy specjalności na tym kierunku: reżyseria, montaż filmowy i scenariopisarstwo. Na reżyserię startowały 262 osoby. Przyjętych zostało 9. Na montaż filmowy i scenariopisarstwo przypadło 84 kandydatów (na tę pierwszą specjalizację dostało się 10 osób, a na drugą 6).

Rekrutacja została podzielona na 5 etapów:

  • Ocena teczek prac własnych
  • Rozmowy z kandydatami
  • Zadania praktyczne (na terenie uczelni)
  • Praca z aktorem (rozmowa kwalifikacyjna)

Nie wszyscy dostają się za pierwszym razem

Szkoła Filmowa w Łodzi cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej od wielu lat. Co roku tylko nieliczni dostają się na studia. Niektórym udaje się to dopiero po paru latach. Takim przykładem jest Cezary Pazura, który nie poddał się po pierwszej próbie i dostał się za drugim razem, a teraz należy do grona najbardziej znanych polskich aktorów.

https://tulodz.pl/lodz-po-godzinach/takiego-sklepu-w-lodzi-jeszcze-nie-bylo-sprawdz-zakupowe-nowosci/NZG1PSuoLOL7HNDHAHc9
Idź do oryginalnego materiału