7 października br. w katowickim Spodku odbędzie się 41. edycja festiwalu Rawa Blues. Znamy już listę wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas imprezy. Na legendarnej katowickiej scenie zaprezentują się: Altered Five Blues Band, Restless, Philip Sayce, Troy Redfern, Albert Cummings, Boogie Boys, Shaki’n Dudi, Blueset, Robert Kordylewski, Teksasy & Wojtek Cugowski oraz laureat konkursu na małej scenie.
Największą gwiazdą tegorocznej edycji Rawa Blues będzie grupa Altered Five Blues Band. Modny kwintet z Milwaukee słynie z mieszanki mocnego, oryginalnego bluesa i zjawiskowych występów na żywo. Blues Blast zachwyca się frontmanem Jeffem Taylorem, który posiada „gładki, ciepły głos, równie monumentalny i niezaprzeczalny jak Howlin’ Wolf z rozmachem B.B. Kinga”. Downbeat deklaruje, iż gitarzysta Jeff Schroedl, „osiąga wysoką poprzeczkę mieszania inwencji i płynności”. Pięciu bluesowych blasterów uderzyło w ziemię 20 lat temu i nie wykazuje żadnych oznak złagodzenia. Ich szósty album studyjny, Holler If You Hear Me, zadebiutował na trzecim miejscu listy Billboard Blues Chart i otrzymał trzy nominacje do nagrody Blues Music Award, w tym Album of the Year i Song of the Year. Nowa płyta jest mocna, podobnie jak trzy poprzednie, wielokrotnie nagradzane.
Kolejną gwiazdą, która wystąpi na scenie katowickiego Spodka będzie Albert Cummings – piosenkarz i gitarzysta, który grał z wieloma najwybitniejszymi muzykami współczesnej ery. Wychowany w Massachusetts i samouk gry na banjo. Koncert Steviego Raya Vaughana i Double Trouble w 1987 roku otworzył Cummingsa na nowy świat współczesnego bluesa i zainspirował go do zajęcia się gitarą.
Wielbicieli gitarowych popisów z pewnością przyciągną do Spodka Philip Sayce oraz Troy Redfern. Pierwszy z nich na swoim nowym albumie „Spirit Rising” odważnie potwierdza swój status jednego z najlepszych gitarzystów elektrycznych na świecie. Album „Spirit Rising” pokazuje pełen zakres jego talentów i to, jak bardzo ewoluowały. W Europie koncertował z takimi zespołami jak ZZ Top i Deep Purple. „Dla mnie rock, blues, jazz i hip-hop wywodzą się z tego samego drzewa genealogicznego” — mówi Sayce. „Więc najczęściej określam swoje brzmienie jako muzykę korzeni, ponieważ zawiera wpływy wszystkich tych elementów. Jednocześnie chcę poprowadzić moje brzmienie w nowych kierunkach, które odzwierciedlają to, kim jestem, gdzie jestem i dokąd zmierzam.”
Podejmując grę na gitarze jako nastolatek, Troy Redfern gwałtownie wchłonął muzyczne wpływy wczesnych pionierów bluesa i energię ikon rocka lat 70-tych i 80-tych. Punkt zwrotny nastąpił, gdy odkrył gitarę slide. „Od razu poczułem się, jakbym był w domu. Gdy tylko założyłem bottleneck na palec i zacząłem grać slide, wydało mi się jakby było to dla mnie całkowicie naturalne. Ten styl gry pomógł mi odnaleźć swój prawdziwy głos”. Redfern wyrabia sobie markę, nieustannie koncertując i przecierając szlaki na głównej scenie festiwali w Wielkiej Brytanii, Europie i Skandynawii, dzieląc scenę z Robertem Plantem i Dr. Feelgoodem. W 2021 Troy wydał swój nowy, doceniony przez krytyków album „The Fire Cosmic…!” Utwory z płyty wdarły się na szczyty rockowych list, jak również na playlistę największej rockowej stacji radiowej w Wielkiej Brytanii – Planet Rock Radio.
W tym roku, podczas Rawa Blues Festival nie zabraknie dobrej zabawy w rytmie rockabilly. Przedstawicielem nurtu będzie brytyjska formacja Restless założona w 1978 roku. Grupa wzięła swoją nazwę od piosenki Carla Perkinsa. Band zagrał swój pierwszy koncert w Sudbury w 1980 roku. Ich pierwszy album, Why Don’t You… Just Rock!, został wydany przez Nervous Records w 1982 roku. Z 43 oficjalnie wydanymi płytami, tysiącami koncertów na całym świecie i 100 000 sprzedanych płyt Restless nie wykazuje oznak zatrzymania w najbliższym czasie.
Na festiwalowej scenie nie zabraknie również mocnej ekipy przedstawicieli polskiego bluesa. Na scenie katowickiego Spodka wystąpią: Shakin’ Dudi, Boogie Boys, Blueset, Robert Kordylewski, Teksasy & Wojtek Cugowski.
Irek Dudek – bluesman po… trzydziestce, Darek Dusza – lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, a do tego jeszcze muzycy jazzowi… Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za jednym podejściem… Efekt? „Złota płyta” – 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Złota Płyta okazała się prawdziwą kopalnią przebojów. „Au sza la la”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka”, „Za dziesięć minut trzynasta” i oczywiście „Och Ziuta”. Utwory, które w tamtych czasach śpiewano jak kraj długi i szeroki. Shakin’ Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta – o tyleż ironicznym, co prowokującym tytule – pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku. Co istotne: kawałki ze „Złotej płyty” nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu w tekstach. choćby „Za dziesięć minut trzynasta” – po lekkiej kosmetyce godziny w tytule – znów jest na czasie po tym, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicję…
Zespół Boogie Boys od początku istnienia datowanego na rok 2002 odwiedził niemal wszystkie kraje europejskie plus kilka na innych kontynentach. W swoim dorobku mają trzy studyjne albumy, a ich koncerty cieszą się wyjątkową popularnością wszędzie tam gdzie się pojawią. Koncertowali u boku wielu gwiazd (jako support lub back-up band):, Shakin’ Stevens, Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Animals), Chris Barber, Phill Guy, Studebaker John, James Harman, Rod Piazza, Big Bill Morgenfield, The Mofo Party Band, Mike Sanchez, Ana Popovic itd. W lutym 2009 Boogie Boys jako jedyny zespół spoza USA został finalistą największego bluesowego konkursu na świecie „International Blues Challenge – Memphis, USA”. Lider zespołu Bartek Szopiński jak również pozostali członkowie grupy zostali wielokrotnie nagrodzeni tytułami „Pianista Roku”, „Instrumentalista Roku” wg. czytelników magazynu „Twój Blues”.
Początki zespołu Blueset datują się na styczeń 2007 roku, kiedy to spotkali się dwaj muzycy Tomek Wolski i Grzegorz Stowski. Pierwsze występy zespołu były raczej nieoficjalne i bardziej przypominały jam session niż koncerty. Skład zespołu ustabilizował się dopiero w listopadzie 2007 kiedy to znaleźli odpowiedniego perkusistę a funkcję wokalisty przejął dotychczasowy harmonijkarz. Wtedy to właśnie zaczęły powstawać pierwsze utwory zespołu, a także zaczęły się odbywać pierwsze koncerty, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Od samego początku zamiarem Blueset było granie w klimatach bluesowych. W praktyce wygląda to tak, iż grają bluesa z lekką domieszką fusion oraz jazzu.
Robert Kordylewski jest laureatem I nagrody w kategorii gitary na festiwalu bluesowym „Zaczarowany świat harmonijki” w Poznaniu (1990), otrzymał także wyróżnienie na festiwalu gitarzystów jazzowych Guitar City w Warszawie (1996). W jego grze i aranżacjach utworów można usłyszeć blues, jazz, latino, country a także rockabilly. W sierpniu 2011 roku nagrał i wydał swoją pierwszą, autorską, instrumentalną płytę CD „Świat na zewnątrz” z gitarą fingerstyle w roli głównej. Współorganizator festiwalu gitarowego T.Burton Fingerstyle Festiwal w Poznaniu (2009, 2010). Uczy gry na gitarze również w formie warsztatów gitarowych m.in. na Przystanku Woodstock. Występuje solo lub w kameralnych składach, zapraszając muzyków grających na harmonijce, instrumentach perkusyjnych, czy skrzypcach.
„Może cofniesz czas” – taki tytuł nosi najnowsza płyta projektu Teksasy & Wojtek Cugowski poświęcona pamięci zmarłego w ubiegłym roku wokalisty zespołu Jerzego „Szeli” Stankiewicza. Pomysł na projekt Teksasy & Wojtek Cugowski zrodził się już w 1998 roku, kiedy w lubelskim klubie Graffiti podczas bluesowych jam session artyści wspólnie improwizowali, wykonując utwory takich artystów jak Muddy Waters, ZZ Top czy Stevie Ray Vaughan. Artyści występowali m.in. na Rawa Blues, Jimiway, Blues Festivalu, Osnabrucker BluesLawine, Olsztyńskich Nocach Bluesowych czy Munster Festivalu Klepsydra. Na swoim koncie mają albumy studyjne – „Boogie Całą Noc” (2008) i „Zielony Dymek” (2012).
Do składu dużej sceny dołączy jeszcze laureat małej sceny, na której zaprezentują się w tym roku: Comin’ To Town, Curly Cale, Duch Delta, Her Memories, Onus Blues, RoseMerry oraz Stonage Full of Sun.
Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz Spodka, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem.
Podczas ponad 40-tu edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy. Warto przypomnieć, iż mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.
Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.
(JJ)