39. Dni Sztuki Współczesnej już niedługo w Białymstoku!

ttregionalna.pl 4 godzin temu

Dni Sztuki Współczesnej odbędą się od 16 do 25 maja. Będzie to już 39. edycja festiwalu organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. Historia przeglądu sięga 1985 roku. DSW są najstarszym i największym tego typu wydarzeniem w regionie. Festiwal bazuje na teatrze, ale wzbogacają go też sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Wydarzenie skierowane jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji i dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością.

W tym roku współorganizatorem festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury.
O wyjątkowym charakterze tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej świadczy fakt, iż wydarzenie zostało wpisane do programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – mówi Rafał Rudnicki, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, dodając, iż czasy też są wyjątkowe. – Zmagamy się w tej chwili ze światem pełnym chaosu, niepewności i lęków. Jak sobie z tym wszystkim radzić? Myślę, iż twórcy będą się starali odpowiedzieć na to pytanie w swoich dziełach.

Interesujących gościń i gości na DSW nie zabraknie, a samo wydarzenie potrwa dłużej niż zwykle.
Dawno nie mieliśmy tak długich Dni Sztuki Współczesnej, będziemy świętować przez 10 dni – cieszy się Katarzyna Kruszewska, koordynatorka i programerka festiwalu. – Mamy w programie 17 wydarzeń, w tym siedem spektakli, cztery wydarzenia muzyczne, dwie wystawy, plenerowy performans w przestrzeni miasta, filmowy pokaz specjalny, debatę z naprawdę wspaniałymi gośćmi, imprezę kulinarno-taneczną, a także osiem spotkań z artystami, artystkami i gośćmi specjalnymi.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakle: „Orfeusz” w reżyserii Anny Smolar, „Rapeflower” w reżyserii Hany Umedy, monodram Agnieszki Przepiórskiej „Ocalone” w reżyserii Mai Kleczewskiej, „Threesome/Trzy” w reżyserii i wykonaniu Wojciecha Grudzińskiego, „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik, „Goście Wieczerzy Pańskiej” w reżyserii Tomasza Fryzła oraz „Fobia” w reżyserii Markusa Őhrna. W programie są także performans litewskiego artysty Benasa Šarki, film „Przechwycone” w reżyserii Oksany Karpovych, wystawy zdjęć Wojciecha Plewińskiego oraz malarstwa, ceramiki i tkaniny Adrianny Konopki, wydarzenia muzyczne: Współgłosy, FOKN BOIS, Pan_Les i „Ghsting” Aleksandry Słyż i Alex Freiheit, debata „Źródła nadziei w czasach kryzysów” i kulinarno-taneczne party.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się w 11 lokalizacjach Białegostoku, w tym m.in. w Białostockim Teatrze Lalek, Galerii Arsenał elektrowni, Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki, na Rynku Kościuszki i Białostockim Ośrodku Kultury.
Cieszę się, iż Dni Sztuki Współczesnej ponownie stają się przestrzenią, w której różne instytucje i organizacje mogą wspólnie realizować projekty, przygotowywać wydarzenia, które, mam nadzieję, spotkają się z dużym zainteresowaniem białostoczan, a może i nie tylko białostoczan. – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury. – Dajemy widzom szansę zobaczenia topowych polskich spektakli, bez konieczności wyjazdu do Warszawy, czy Wrocławia, wystarczy zarezerwować czas i przyjść na Dni Sztuki Współczesnej.

Organizatorami 39. Dni Sztuki Współczesnej są Białostocki Ośrodek Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury (współorganizator wydarzenia w ramach krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE 2025) oraz Miasto Białystok.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Nowy Świat, MINT Magazine i Radio Akadera.
Partnerami festiwalu są Centrum Kultury Białoruskiej, Akademia Teatralna im A. Zelwerowicza w Warszawie – Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Galeria Arsenał w Białymstoku, Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, 4 Szpaki, Fundacja Tworzywa i Fundacja Artystyczna Fama.

Idź do oryginalnego materiału