Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła oficjalną listę uczestników 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do Bazylei przyjedzie 38 krajowych delegacji, co nie jest dla fanów widowiska informacją szczególnie zaskakującą. Eurowizja 2025 odbędzie się 13, 15 i 17 maja. Co wiadomo?
Poza ogłoszonym latem powrotem Czarnogóry stawka konkursu nie uległa zmianom. W przyszłym roku wystąpią wszystkie kraje, które starały się o zwycięstwo w ostatniej edycji. Nie potwierdziły się zatem przypuszczenia o potencjalnych powrotach.
Eurowizja 2025: po 16 państw w półfinałach
Do 37 uczestników Eurowizji 2024 dołącza Czarnogóra, która po raz ostatni wystartowała w 2022 roku. Ponadto, zgodnie z tradycją, udział Belgii przygotowuje teraz flamandzka stacja VRT, która od samego początku konkursu w latach 50. co roku wymienia się odpowiedzialnością za start z walońskim RTBF. Zgodnie z regulaminem, australijskie SBS weźmie udział na podstawie specjalnego zaproszenia, ponieważ nie ma statusu pełnoprawnego członka EBU.
Liczba 38 państw oznacza, iż w półfinałach zmierzy się ze sobą po 16 piosenek. Ceremonia Losowania podziału państw na dwa koncerty odbędzie się 28 stycznia (czyli tradycyjnie, w ostatni wtorek tego miesiąca). To pierwsza w historii edycja Eurowizji, której liczba uczestników wynosi 38.
Lista nadawców publicznych w stawce:
- Albania – RTSH
- Armenia – AMPTV
- Australia – SBS
- Austria – ORF
- Azerbejdżan – İctimai
- Belgia – VRT
- Chorwacja – HRT
- Cypr – CyBC
- Czarnogóra – RTCG
- Czechy – ČT
- Dania – DR
- Estonia – ERR
- Finlandia – YLE
- Francja – FT
- Grecja – ERT
- Gruzja – GPB
- Hiszpania – RTVE
- Holandia – AVROTROS
- Irlandia – RTÉ
- Islandia – RÚV
- Izrael – Kan
- Litwa – LRT
- Luksemburg – RTL
- Łotwa – LTV
- Malta – PBS
- Mołdawia – TRM
- Niemcy – ARD/NDR
- Norwegia – NRK
- Polska – TVP
- Portugalia – RTP
- San Marino – SMRTV
- Serbia – RTS
- Słowenia – RTVSLO
- Szwajcaria – SRG SSR
- Szwecja – SVT
- Ukraina – Suspilne
- Wielka Brytania – BBC
- Włochy – RAI
Eurowizja 2025: trzy kraje wybrały już reprezentantów
2 września wybranego wykonawcę ujawnił Cypr. Nadawca RIK wyselekcjonował wewnętrznie wokalistę cypryjskiego pochodzenia; kolorów wyspy będzie bronił Theo Evan.
27 listopada odbył się finał czarnogórskich preselekcji Montesong. Jednym punktem triumfował zespół NeonoeN, jednak w wyniku skandalu wobec możliwego złamania regulaminu przez grupę, zrezygnowała ona z reprezentowania swojego kraju. Ostatecznie, w barwach Czarnogóry zaśpiewa laureatka drugiego miejsca – Nina Žižić z balladą Dobro došli.
Wewnętrzne preselekcje w Czechach wygrał natomiast ADONXS. Artysta słowackiego pochodzenia zdobył największe poparcie wśród międzynarodowych jurorów, ponad 900 respondentów oraz w grupie fokusowej.
Przed nami jeszcze publiczne wybory w 27 krajach oraz ogłoszenia wewnętrznie wybranych reprezentantów w 8 krajach.
Liczba państw w poprzednich latach
Historycznie, lista uczestniczących nadawców wahała się od 7 w pierwszej edycji (1956) do aż 43 w rekordowych latach 2008, 2011 i 2018. Regulamin Europejskiej Unii Nadawców przewiduje, iż w Eurowizji może uczestniczyć maksymalnie 46 państw, tj. po 20 w obu półfinałach i 6 automatycznych finalistów.
W ciągu dziesięciu najnowszych edycji średnia liczba uczestników wynosi dokładnie 40.
- Bazylea 2025 – 38
- Malmö 2024 – 37
- Liverpool 2023 – 37
- Turyn 2022 – 40
- Rotterdam 2021 – 39
- Rotterdam 2020 – 41
- Tel Awiw 2019 – 41
- Lizbona 2018 – 43
- Kijów 2017 – 42
- Sztokholm 2016 – 42
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Udział weźmie 38 państw.
Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.
źródło: eurovision.tv