31 lipca – 6 sierpnia

magazynszum.pl 1 rok temu

Jelenia Góra

Indywidualna wystawa Doroty Kuźnik otworzy się w piątek (4.08) w galerii BWA Jelenia Góra. W obrazach artystki powracają nieustannie wizerunki kobiet, nie będące jednak portretami konkretnych osób, a próbą rozłożenia na części pierwsze kobiecości jako takiej — jej kulturowych i społecznych uwarunkowań w patriarchalnym społeczeństwie. Uniwersalizując własne doświadczenia, artystka mierzy się z klasycznymi tematami macierzyństwa czy siostrzeństwa, ważne miejsce w jej malarstwie zajmuje jednak również figura kobiety androgynicznej.

Barbara Kasprzycka, „Ogród wrażeń”, farba witrażowa, płótno, 29×29 cm, 2023, dzięki uprzejmości BWA Krosno

Krosno

Solowa wystawa związanej z Krosnem malarki Barbary Kasprzyckiej otworzy się w sobotę (5.08) w tamtejszej galerii BWA. LUX prezentować będzie obrazy z ostatnich dwóch lat, w większości płótna o niewielkich formatach. Zainteresowana wcześniej biologicznymi formami i cielesnością twórczyni w najnowszych pracach przekierowuje zainteresowanie na sposoby percepcji, samo spojrzenie, a przede wszystkim wrażeniową percepcję światła, które stanie się głównym motywem wystawy.

Świnoujście

Monograficzna wystawa Julii Curyło Panna Młoda [ rozbierana { lub nie } przez swoich kawalerów ] otworzy się w sobotę (5.08) w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu. Znajdą się na niej obrazy, obiekty malarskie i prace cyfrowe z ostatnich kilku lat. Tytułowa parafraza Duchampa nie jest przypadkowa – artystka w swoich feministycznych w wymowie, a przy tym stroniących od wszelkiej ideowej ortodoksji i ironicznych pracach porywa się na odważną próbę dialogu z radykalną redefinicją sztuki zaproponowaną przez dadaistów.

Toruń

W ramach kolejnej, trzeciej odsłony projektu Danzig meine (Liebe), prezentującego w Toruniu osoby artystyczne związane z Gdańskiem, kuratorowanego przez katarzynę lewandowską, w piątek (4.08) w Galerii Sztuki Wozownia otworzy się wystawa ani włodarskiej Moje serce bije dla Ciebie. Punktem wyjścia będzie w niej tytułowe serce potraktowane jako symbol obrosły wielowymiarowymi i różnorodnymi kulturowymi odniesieniami – miłosny emblemat, dochodzący jednak do głosu w momentach stresu, lęku, napięcia, wysiłku i emocji.

Opowieść poprzez przestrzeń. Rozmowa z Krzysztofem Mętlem i Mateuszem Piestrakiem (galeria Pani Domu) Z twórcami galerii Pani Domu rozmawia Tomek Pawłowski-Jarmołajew CZYTAJ!

Warszawa

W czasie, by zacytować klasyka, białych od żaru i oszołamiających dni letnich galeria Raster nie zamyka się na wakacyjną przerwę, szykuje jednak wystawę dostosowaną do atmosfery wakacyjnego spowolnienia. W czwartek otworzą się przy Wspólnej Wszystkie Słońca, na których zobaczymy przekrój prac związanych z Rastrem artystek i artystów powstałych w tej letniej atmosferze.

Poznańska galeria Pani Domu tym razem, wystąpi w roli gościni – w piątek (4.08) w stołecznym Innym Towarzystwie otworzy się wystawa Plastyczność. Przy okazji koleżeńskiej wymiany Pani Domu dokona pierwszej próby podsumowania swojej działalności i zdefiniowania programu. Zobaczymy więc prace artystek i artystów, którzy mieli w niej swoje indywidualne wystawy i których mimo odmiennych zainteresowań łączy silne skupienie na procesie kształtowania materii plastycznej.

Zakopane

„Urbanistyka: pojęcie ograne, ale nie spotykane u nas w Zakopanem; Proponujemy zmianę na urba-mistyka; Bo i tak chałupy każdy gdzie chce, wtyka”, pisali autorzy zakopiańskiej szopki z 1968 roku. Po pojęcie to sięgają w swojej wielowątkowej opowieści o powojennej zakopiańskiej nowoczesności Ania Batko i Julita Dembowska, kuratorki otwieranej w sobotę (5.08) wystawy UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem. Opowie ona nieco mniej znanym obliczu podhalańskiej rzeczywistości niż witkiewiczowski styl zakopiański, o plastyce i designie krążących między kosmopolitycznym modernizmem a uwspółcześnionym folklorem. Na biegnącą dwutorowo opowieść złoży się prezentowane w willi Oksza wzornictwo i przedmioty codziennego użytku oraz sztuka w przestrzeni miasta, moda i reklama eksponowane w Galerii Hasiora, a dopełniać je będą prace współczesnych artystek i artystów.

Idź do oryginalnego materiału