30 października – 5 listopada

magazynszum.pl 1 rok temu

Kraków

Zasłyszane i zaczerpnięte z własnego życia historie o obietnicach bez pokrycia dotyczących wspaniałej przyszłości, która nigdy tak naprawdę nie nadchodzi, opowie Zbiok Czajkowski na otwieranej w piątek (3.11) w krakowskiej galerii Jak zapomnieć wystawie Future Faking. W serii portretów artysta odnosi się do tytułowej metody manipulacji, polegającej na żerowaniu na marzeniach i celach drugiej osoby, roztaczaniu barwnych wizji przyszłości bez pokrycia, podczas gdy strumień obietnic prowadzi do coraz silniejszego uzależnienia ofiary.

W ten weekend (4–5.11) w Pałacu Sztuki w Krakowie odbędzie się szósta edycja targów artystów i dizajnerów Nówka Sztuka. Inicjatywa targów powstała w środowisku akademickim Krakowa jako wsparcie dla rozwoju kariery młodych twórców. Do targowej przestrzeni w pewnym sensie przeniesione zostanie kilkadziesiąt pracowni wystawiających twórczyń i twórców, z którymi będą mogli spotkać się kolekcjonerzy, inwestorzy i wszyscy miłośnicy sztuki i dizajnu. Targom towarzyszyć będą także wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, a ich edycja online potrwa do końca listopada.

Zbiok Czajkowski, „Since you’re my special friend (I will take you to a special place)”, 50 x 50 cm, 2023, dzięki uprzejmości galerii Jak zapomnieć

Warszawa

Kilkudniowe działania artystyczne organizowane pod egidą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych rozpoczną się jutro (31.10) w przestrzeni Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Baby i Dziady Jesienne nawiązują do słowiańskiego święta pamięci o zmarłych, tyle iż w tym przypadku rolę zabłąkanych dusz snujących się po świecie pełni środowisko artystyczne poszukujące dla siebie miejsca wobec upolitycznienia instytucji kultury. W programie nie zabraknie m.in. obowiązkowej dla obrzędu dziadów uczty, przygotowanej przez Turnus, w programie znajdą się także projekcja na fasadzie muzeum przygotowana przez Pawła Żukowskiego, toast Ewy Klekot i inne działania przygotowane m.in. przez Pawła Althamera i grupę Nowolipie, Wojciecha Bąkowskiego czy Lilianę Zeic.

W przestrzeni artist-run space Kopuła.9, prowadzonej przez Izabelę Łęską, Aleksandrę Ołdak i Olgę Borawską w budynku osiedla kopułowego także czeka nas w tym tygodniu projekt w klimatach zaduszkowych. Otwierana w sobotę (4.11) wystawa Życie ze zmarłymi opowiadać będzie o sposobach radzenia sobie ze stratą i żałobą, funkcjonowania ze zmarłymi, a zobaczymy na niej prace między innymi Piotra Puldziana Płucienniczaka, Kuby Marii Mazurkiewicza, Małgorzaty Gurowskiej czy Anny Siekierskiej.

„Godzina Szumu” w Radiu Kapitał: Kuba Maria Mazurkiewicz O możliwościach zmian w prawie pogrzebowym i wizjach pogrzebów przyszłości przy okazji swojej wystawy "„Wyobraźnia funeralna. Wobec polskiego prawa pogrzebowego 1959-2021” w BWA Wrocław opowiada Kuba Maria Mazurkiewicz CZYTAJ!

Do 12 listopada trwa nabór do programu rezydencyjnego na przyszły rok w Teatrze Komuna Warszawa. Do tego czasu nadsyłać można autorskie projekty spektakli z obszaru szeroko pojętych sztuk performatywnych, z naciskiem na taniec i eksperymentalną formułę utworu. Hasłem patronującym naborowi na 2024 rok jest „wielość”, a budżet na realizację wybranego projektu wynosi 70 tysięcy złotych brutto.

Wrocław

Efemeryczna, dwudniowa wystawa Andrzeja Jarodzkiego, znanego jako Futer, otworzy się dziś (30.10) w galerii Entropia. Zobaczymy na niej 450 rysunków artysty, z których powstał animowany klip do utworu Martyny Jakubowicz Patrzę blada, a oprócz pojedynczych kadrów także samą animację. Wystawa organizowana jest w kontekście Międzynarodowego Dnia Animacji, który przypadał na minioną sobotę. Film Jarodzkiego nawiązuje nie tylko do tekstu utworu, ale i przedwyborczej sytuacji w Polsce. Artysta wykorzystał w nim także krótką animację rysunkową, którą dawno temu wykonał w celach dydaktycznych na warsztatach Dziecięcej Wytwórni Filmowej prowadzonych przez Entropię.

Idź do oryginalnego materiału