30 lat Polski na Eurowizji. Największe sukcesy Polaków w konkursach EBU

eurowizja.org 7 miesięcy temu

W 1994 roku Telewizja Polska zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji, którego do dziś żadnemu jej reprezentantowi nie udało się wygrać. Nie oznacza to, iż w innych, siostrzanych wydarzeniach Europejskiej Unii Nadawców polskie ekipy nie sięgały po złoto. Dla kogo Eurowizja zakończyła się świętowaniem? Przypominamy te chwile!

Poza spektakularnym konkursem piosenki, który śledzi co roku choćby 200 milionów osób, Europejska Unia Nadawców (EBU) organizuje również inne widowiska artystyczne, w których nadawcy publiczni starają się o sukcesy. Polska wzięła udział w prawie każdym z nich, wszystkie wygrywając co najmniej raz.

Eurowizja Młodych Muzyków 2024 odbędzie się w Bodø. / fot. EBU

Eurowizja i Eurowizja Junior – Polska w czołówce

W ciągu trzech dekad udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji nasz kraj tylko trzykrotnie uplasował się w najlepszej dziesiątce, w trzech różnych dekadach. Najwyższa pozycja Polski to do dziś drugie miejsce Edyty Górniak z utworem To Nie Ja! – był to debiut Telewizji Polskiej w 1994 roku. Kolejne najwyższe wyniki – siódme i ósme miejsce w finale – należą odpowiednio do zespołu Ich Troje (2003) i Michała Szpaka (2016). W najlepszej piętnastce znaleźli się natomiast Kasia Kowalska (1996), Anna Maria Jopek (1997), Donatan i Cleo (2014) oraz Krystian Ochman (2022).

Zdecydowanie lepiej statystyka prezentuje się pod względem udziałów Polski w Eurowizji Junior. Podczas dwóch pierwszych edycji, w 2003 i 2004 roku, polskie propozycje zajęły ostatnie miejsce. Od powrotu w 2016 roku szło im jednak lepiej. Ostatecznie, przełomowy sukces nastąpił w Mińsku w wykonaniu Roksany Węgiel. Piosenkarka wygrała Eurowizję Junior 2018 z utworem Anyone I Want To Be. Rok później w Gliwicach zobaczyliśmy ponowny triumf, dzięki Viki Gabor i piosence Superhero.

Polska została pierwszym krajem, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci dwa razy z rzędu. Od tamtej pory sukces ten powtórzyli Francuzi, w latach 2022 i 2023, a Polsce udało się ponownie wejść na podium. Sara James z utworem Somebody zajęła drugie miejsce w Paryżu. Do zwycięstwa na Eurowizji Junior 2021 zabrakło jej sześciu punktów.

Sara James i Roksana Węgiel po finale Szansy na Sukces (2021). Fot. Mieszko Czerniawski / eurowizja.org

Eurowizja dla Młodych Muzyków i Tancerzy

W latach 80. EBU zaczęła organizować wydarzenia przeznaczone dla młodych adeptów muzyki i tańca. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków od 1982 roku odbywa się w latach parzystych, natomiast Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy trwał w latach nieparzystych, od 1985 roku do ostatniej edycji w roku 2017. W obu wydarzeniach Polacy zadebiutowali jeszcze przed występem Edyty Górniak w Dublinie i mają na koncie kilka sukcesów.

Skrzypek Bartłomiej Nizioł zwyciężył konkurs muzyczny w 1992 roku, jeszcze przed dołączeniem Telewizji Polskiej do EBU. Kolejna edycja, w 1994 roku, odbyła się w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Dalsze zwycięstwa odnieśli pianista Stanisław Drzewiecki (2000) i saksofonista Łukasz Dyczko (2016). Trzy wygrane stawiają Polskę na drugim miejscu (po Austrii) pod względem liczby zwycięstw w stawce łącznie 42 państw. W tegorocznej edycji w Norwegii reprezentantem naszego kraju będzie Jeremi Tabęcki.

Eurowizja Młodych Muzyków 2024: znamy reprezentanta Polski! Na zdjęciu Jeremi Tabęcki / fot. TVP (Natasza Młudzik)

Drugi z konkursów Polska również wygrała trzykrotnie. Dawid i Marcin Kupińscy triumfowali w 2001 roku. Następnie, nasze reprezentantki wygrały dwie ostatnie edycje: Viktoria Nowak w 2015, a Paulina Bidzińska w 2017 roku. Ponadto Elena Karpuhina i Michał Wylot zajęli drugie miejsce na Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2005. Sukcesy stawiają Polskę na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej, za Hiszpanią. TVP jest również uczestnikiem, który zorganizował konkurs najwięcej razy – trzykrotnie. Odbył się on w Gdyni (1997), Warszawie (2005) i Gdańsku (2013).

Eurowizja dla Młodych Muzyków: Łukasz Dyczko zwycięzcą edycji z 2016 roku. Fot.: EBU

Konkurs Tańca Eurowizji

Na początku XXI wieku EBU zrezygnowała z tanecznego widowiska dla młodych tancerzy i ogłosiła powstanie w jego miejsce Konkursu Tańca Eurowizji. W wydarzeniu tym o wynikach decydowała publiczność zamiast panelu ekspertów muzycznych bądź tanecznych. Inauguracyjna edycja w 2007 roku zakończyła się dobrym wynikiem. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel wrócili z Londynu z czwartym miejscem. Rok później w Glasgow polska reprezentacja sięgnęła jednak po złoto. Edyta Herbuś i Marcin Mroczek zdeklasowali rywali wykonaniem cha-chy i rumby. Trzecia edycja, która miała odbyć się w Azerbejdżanie, została odwołana – w 2011 roku po kilku latach przerwy ponownie ruszył Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy.

Podsumowanie

Telewizja Polska nigdy nie wystąpiła w Eurowizji Chórów, która póki co odbyła się tylko dwukrotnie (2017 i 2019). W pozostałych konkursach i festiwalach Europejskiej Unii Nadawców (EBU) co najmniej raz Polska wzięła udział. Wygrać udało się wszystkie formaty oprócz największego – Konkursu Piosenki Eurowizji. Łącznie nasz kraj posiada dziewięć zwycięstw, po trzy na konkursach dla młodych muzyków i tancerzy, dwa na Eurowizji Junior i jedno w Konkursie Tańca Eurowizji.

Roksana Węgiel (Eurowizja Junior 2018, Polska) na scenie w Mińsku. Fot. junioreurovision.tv / Andres Putting

źródła: EBU, eurovision.tv, zasoby Eurowizja.org, Wikipedia

Idź do oryginalnego materiału