Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Motywacji i Inspiracji, Dzień Bufetu, Dzień Ptysia oraz Dzień Science Fiction. Sprawdź, co można celebrować 3 stycznia, jeżeli naprawdę się postaramy i dokładnie poszukamy w kalendarzu.
Rozwiąż quiz o Trubadurach, Skaldach i Czerwonych Gitarach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Kto obchodzi imieniny i urodziny 3 stycznia?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Daniel, Genowefa, Zdzisława, Anter, Arleta, Cyriak, Cyryn, Cyryna, Danuta, Enoch, Gordiusz, Piotr, Pryma, Prymus, Teogenes, Teona, Teonas i Włościsława.
3 stycznia urodzili się:
- J.R.R. Tolkien (1892, zm. 1973) – brytyjski pisarz, poeta, klasyk literatury fantasy, autor powieści „Władca pierścieni”;
- Sergio Leone (1929, zm. 1989) – włoski reżyser filmowy;
- Seweryn Krajewski (1947) – polski kompozytor i wokalista;
- Mel Gibson (1956) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy;
- Jacek Chrzanowski (1970) – polski basista, znany głównie z występów w zespole HEY.
Zobacz także: Przez kilka lat byli małżeństwem. O to poprosił ją podczas ostatniej rozmowy
Założenie Czerwonych Gitar
3 stycznia 78 lat kończy ceniony polski wokalista, multiinstrumentalista i kompozytor Seweryn Krajewski. Co ciekawe, w jego 18. urodziny, a więc równo 60 lat temu, powstały Czerwone Gitary, do których dołączył po blisko roku, w grudniu 1965 r.
Bigbitowy zespół do życia powołali byli koledzy Krajewskiego z formacji Pięciolinie – Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Henryk Zomerski, a także Jerzy Skrzypczyk. Pierwszy koncert dali 15 stycznia tego samego roku. Wówczas branża muzyczna patrzyła na bigbitowe grupy sceptycznie. Traktowała je jako chwilową modę na „amatorskich szarpidrutów”.
Jednak członkowie Czerwonych Gitar, pełni samozaparcia, przebojowości i talentu, udowodnili, iż pomimo przeciwności, można zrobić wielką karierę. Inspirująca się The Beatles grupa stworzyła później własny styl. Już po kilkunastu tygodniach koncertowania przedstawiła swoje pierwsze utwory w Polskim Radiu. W grudniu 1966 r. wydała pierwszą płytę „To właśnie my”. Już na niej znalazły się takie hity, jak „Nie zadzieraj nosa”, „Bo ty się boisz myszy” czy „Matura”.
W kapeli gwałtownie jednak zaczęły pojawiać się pewne napięcia, które w 1967 r. doprowadziły do odejścia Kosseli. Przez lata w formacji doszło do wielu zmian. Istnieje ona do dziś, ale z oryginalnego składu został tylko Skrzypczyk. Czerwone Gitary zapisały się w historii kilkunastoma albumami i mnóstwem ponadczasowych hitów, na czele z „Dzień jeden w roku”, „Kwiaty we włosach”, „Takie ładne oczy” czy „Ciągle pada”.
3 stycznia – jakie święto niecodzienne?
3 stycznia 1888 roku Marvin C. Stone otrzymał patent na papierową słomkę do picia. Dziś jego wynalazek ułatwia życie konsumentom najróżniejszych napojów i soków na całym świecie. Dzień Słomki do Picia upamiętnia to wydarzenie, a jednym ze sposobów na celebrowanie święta jest picie przez słomkę cały dzień wszystkich płynów.c
Tego samego dnia przypada także Święto Snu. Po sylwestrowych szaleństwach, kiedy z pewnością zarwaliśmy noc, przyszedł czas, aby w końcu solidnie odpocząć. 3 stycznia obchodzimy Święto Snu, warto zatem zadbać, aby tego dnia zafundować sobie solidną dawkę snu, która pomoże nam nie tylko świąteczne przygotowania, ale także zregeneruje nasz ciało i umysł.
Tego dnia powód do świętowania mają też miłośnicy słodyczy. 3 stycznia przypada Dzień Wiśni w Czekoladzie. jeżeli lubicie te nieco kwaśne owoce oraz czekoladę, to właśnie dzień, kiedy możecie bez wyrzutów sumienia kupić pudełko tych znakomitych słodyczy.