3–9 kwietnia

magazynszum.pl 1 rok temu

Lublin

Dwie wystawy indywidualne młodych artystów ukraińskich zaprezentuje w ten czwartek (6.04) Galeria Labirynt. Yehor Antsyhin w swoim nowym projekcie zatytułowanym Moje złamane kości podejmuje temat traumy doświadczanej przez osoby mieszkające w Ukrainie od początku inwazji, zarówno na froncie, jak i we własnych domach. Artysta przyjmuje perspektywę długoterminową i poprzez tytułową metaforę pękniętych i zrastających się kości podejmuje refleksję nad tym, jak z czasem zmienia się pamięć o traumie, jak wpływa ona na nasze odczuwanie i rozumienie świata.

Pawlo Dubinin, Bez tutułu, 2023, farby akrylowe, olejne i kredki kolorowe, dzięki uprzejmości Galerii Labirynt

Pawlo Dubinin, artysta studiujący w tej chwili produkcję filmową na Uniwersytecie im. Iwana Karpenki-Karego w Kijowie, w swoich pracach posługujący się z kolei malarstwem i kolażem, opowie osobistą historię o relacji z queerowym ciałem. Na wystawie W dzieciństwie rzucono na mnie czar zobaczymy cykl obrazów odsłaniających absurdalność postrzegania ciała przez normy społeczne i kulturowe. Prace Dubinina wyrastającą z poczucia braku przynależności, decydującego o postrzeganiu własnego organizmu jako uszkodzonego i dziwacznego. Ciało wymyka się w nich binarnym rozróżnieniom na męskie i żeńskie, jest zagadkowe, niemal nierealne, a przy tym piękne w swojej wyjątkowości.

Warszawa

Jakie emocje towarzyszą nam w ruchu i jak poprzez taniec budowana jest łączność między ciałami i wspólne formy oporu? Na te pytania w praktyce, czyli w ruchu, będzie można poszukać odpowiedzi dziś wieczorem (3.04) w Teatrze Studio podczas warsztatów prowadzonych przez Martę Ziółek i dj-kę daisy cutter. Warsztaty czerpać będą z anatomii doświadczalnej i technik somatycznych, pogłębiając czucie i świadomość ciał. Praktyka taneczna budowana przy granej na żywo muzyce łączyć będzie elementy medytacji dynamicznej, footworków pochodzących z kultury klubowej i ulicznej oraz transowych tańców.

W jaki sposób ukraińskie artystki i artyści odnoszą się do wojny trwającej od ośmiu lat na terenie ich kraju? W ostatnich miesiącach wystawy sztuki z Ukrainy prezentowały galerie publiczne i prywatne, by zyskać pełniejszy obraz sytuacji za naszą wschodnią granicą warto jednak wybrać się dziś (3.04) do Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”, gdzie odbędzie się wykład Svitlany Libet Dlaczego to się dzieje? Ukraińska sztuka o wojnie. Dziennikarka i redaktorka od zeszłego roku pracująca w BBC jako lokalna producentka materiałów reporterskich dotyczących rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wcześniej zaś związana jako redaktorka z magazynem o ukraińskiej sztuce współczesnej „Your Art” i wydawnictwem Osnovy, a także współpracująca z szeregiem kijowskich instytucji kultury, opowie o wybranych pracach i ich kontekstach, pozwalających zrozumieć aktualną sytuację oraz korzenie trwającej inwazji.

Strefa komfortu. Rozkwit i upadek nowego malarstwa 2013—2023 Malarstwo ostatniej dekady analizuje Piotr Policht CZYTAJ!

Z kolei jutro (4.04) o 18:00 zapraszamy do Galerii Studio, gdzie odbędzie się kolejna organizowana przez naszą redakcję we współpracy z galerią dyskusja, tym razem pod hasłem Strefa komfortu. Rozkwit i upadek nowego malarstwa. Jej tematem będzie stan dzisiejszego malarstwa — czy mamy do czynienia z jego renesansem, czy raczej regresem? O czym opowiada malarstwo ostatnich lat, jakie ma ambicje i na ile o jego kształcie decyduje rynek? Odpowiedzi na te pytania podczas dyskusji prowadzonej przez Janka Owczarka szukać będą Agata Słowak, Michalina Sablik oraz Piotr Policht, którego tekst sprzed kilku tygodni będzie punktem wyjścia do rozmowy.

Wrocław

W ramach trwającej wystawy Marcina Mierzickiego jutro (4.04) w Galerii Entropia artysta zrealizuje działanie pod hasłem TAG / Chirurgiczne cięcie. Tytułowy Tag to obiekt site-specific szczelnie zapełniający powierzchnię jednej ze ścian w galerii, przybierający formę abstrakcyjnego obrazu na podobraziu z czarnej falistej onduliny dachowej. Praca przemalowana zostanie w trakcie wystawy i udostępniona dalszym interakcjom, polegającym na „tagowaniu”, oznaczaniu i zawłaszczaniu przestrzeni przez osoby oglądające.

Idź do oryginalnego materiału