29 lipca – 4 sierpnia

magazynszum.pl 1 miesiąc temu

Białystok

Symbolice tworzącej naszą tożsamość narodową przyglądać się będzie Hubert Czerepok w swojej indywidualnej wystawie w białostockim Arsenale. Otwierany w piątek (2.08) Wieczny płomień odwoływać się będzie do mistyczno-politycznej idei towianizmu, wywodzącej się z obszaru znajdującego się w tej chwili na przecięciu granic Polski, Litwy i Białorusi. Czerepok skupiać się będzie na niematerialnych składnikach tożsamości, rozwijającej się bez fizycznej obecności kraju i naznaczonych symbolicznie przedmiotów, cofając się do XIX-wiecznej działalności emigracyjnej, do źródeł polskiej tożsamości narodowej i związanych z nią mitów.

Gdańsk

Po raz piętnasty w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku odbędzie się organizowana przez tamtejszą ASP, w tym roku we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej, Ogólnopolska Wystawa Najlepszych Dyplomów Artystycznych Akademii Sztuk Pięknych. Na otwieranej w sobotę (3.08) wystawie konkursowej jak zawsze zobaczymy wybrane prace osób absolwenckich z uczelni artystycznych w całym kraju, a przed wręczeniem nagród odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Małgorzaty Ludwisiak, Sebastiana Cichockiego, Agnieszki Rayzacher, Jany Shostak i Krzysztofa Gliszczyńskiego, który poprowadzi pisarz Maciej Siembieda.

Olsztyn

Indywidualna wystawa Marty Wasilewskiej-Frągnowskiej otworzy się w piątek (2.08) w BWA w Olsztynie. Sen nocy letniej prezentować będzie przede wszystkim najnowsze obrazy artystki, uzupełnione o wybrane prace z wcześniejszych cykli inicjujące rozwijane dziś wątki. Składać się one będą na oniryczną i jednocześnie osobistą opowieść o emocjach i relacjach, ale też o zanurzeniu artystki w pejzażu Warmii.

1
W magazynie 17.12.2021

W stronę plenerów krytycznych

Marcin Polak

Opolno-Zdrój

Przy okazji kolejnej rocznicy pionierskiego w kontekście sztuki zaangażowanej ekologicznie pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971 od środy do piątku (31.07–2.08) w Opolnie-Zdroju potrwa akcja artystyczna pod hasłem Ciągniemy wątek, szukamy granic w Opolnie-Zdroju. Będzie ona nawiązywać do akcji Konrada Jarodzkiego sprzed pięćdziesięciu trzech lat, w ramach której artysta rozciągał przez rozległy teren odkrywkowej kopalni biały sznur. Paulina Zielona i Dominik Podsiadły, przy wsparciu berlińskich twórców filmowych Joanny Piechoty i Kamila Bembnisty, poszukiwać będą możliwych granic kopalni Turów przy użyciu białej wstążki i zielonego lasera.

Sokołowsko

Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu Sanatorium Dźwięku odbędzie się w najbliższy weekend (2–4.08) w Sokołowsku. Tegoroczna odsłona pod hasłem Czas. Rytm. koncentrować się będzie na jednym z fundamentalnych pojęć opisujących muzykę i kulturę jako taką, którego znaczenie ciągle ewoluuje w kontekście socjokulturowych przemian i dynamicznego rozwoju technologii, opartych na rytmie cykli obliczeniowych.

Fot. Agnieszka Strzeżek, dzięki uprzejmości artystki i Stroboskop Art Space

Warszawa

O społecznych rytuałach i sposobach, w jakie łączą one ludzi, a w jakie oddalają ich od siebie, opowiadać będzie wystawa Whispers straight to the belly / Z wierzchu niezrozumiałość, otwierana w piątek (2.08) w Stroboskopie. Ernest Borowski, Kacper Greń i Agnieszka Strzeżek przyglądać się będą doświadczeniom osób niereprezentowanych w tradycyjnych społecznych praktykach, społeczności queerowej czy samodzielnych matek, w oparciu o nie queerując klucz normatywności i wykluczeń.

Przygotowany przez Magdalenę Kreis i Yuriya Bileya, czyli duet stojący za Nowym Złotym, oparty na badaniach i ankietach artbook prezentujący niezależne miejsca na artystycznej mapie Polski będzie miał swoją premierę w tę sobotę (3.08) w Parku Rzeźby na Bródnie. Leksykon Niezależnych Inicjatyw Wystawienniczych ma być możliwie najpełniejszym, uporządkowanym zbiorem funkcjonujących aktualnie poza instytucjonalno-komercyjnym obiegiem inicjatyw, nierzadko efemerycznych czy rozpoznanych głównie na poziomie lokalnym.

Wrocław

Z kolei na własnym, wrocławskim podwórku Nowy Złoty zaprezentuje w czwartek (1.08) wystawę Weroniki Guenther. W Stryszku artystka wychodzi od fascynacji kioskiem jako szkatułką skrywającą małe światy pośród wielkich blokowisk i miejskiego hałasu. W malarsko-obiektowej instalacji, podkreślającej relację prac z architekturą galeryjnego kiosku, Guenther sięga do własnych wspomnień dotyczących kiosków, obrazów zlewających się w rodzaj sennej wizji, w której rozmywają się granice przestrzeni, a kiosk zamienić się może w tytułowy stryszek.

Idź do oryginalnego materiału