27 lutego – 5 marca

magazynszum.pl 1 rok temu

Bydgoszcz

Około dwóch dekad temu narodził się koncept zwany poor designem. Z tej okazji jego twórca, projektant Bartosz Mucha, założyciel jednoosobowego studia Poorex, zaprezentuje w czwartek (2.03) w bydgoskim BWA wystawę podsumowującą jego dotychczasową historię, zatytułowaną Nobilitacja Degradacji, czyli 20 lat Poor Designu. Mimo iż sam twórca rzeczonego nurtu nie definiuje go w sposób jednoznaczny, geneza każdego z wytworów poor designu jest podobna — rodzą się one w głowie autora w wyniku obserwacji i inspiracji nieraz banalnymi zjawiskami, które przekładają się na działanie projektowe z wykorzystaniem prostej mechaniki i równie prostych, a choćby zdegradowanych przedmiotów.

Relacja na granicy komfortu. Rozmowa z Natalią Bażowską Z Natalią Bażowską rozmawia Monika Lenart CZYTAJ!

Gliwice

Indywidualna wystawa Natalii Bażowskiej otworzy się w piątek (3.03) w gliwickiej galerii ESTA. O czym szumią wierzby? to opowieść złożona z obrazów i obiektów wyrażających przeświadczenie o tym, iż wszystko w naszym środowisku pozostaje w ciągłej łączności. W pracach Bażowskiej intuicja i wrażliwość na naturę, na którą wpływ miało między innymi jej dzieciństwo spędzone wśród zwierząt gospodarskich i dzikich, łączy się z wiedzą naukową, przede wszystkim z zakresu medycyny, którą artystka studiowała. Na ich styku powstają przedstawienia zarazem osobiste i uniwersalne, w których zacierają się granice pomiędzy ożywionym i nieożywionym, sferą ducha i przyrody.

Kraków

Wspólna wystawa Agnieszki Szostek i Michaela Bibera, kuratorowana przez Michalinę Sablik, otworzy się w piątek (3.03) w UFO Art Gallery w Krakowie. QUENCH THIRST WITH DEW konfrontować będzie z sobą prace wykonane co prawda w różnych technikach, będące jednak świadectwem podobnych poszukiwań. Szostek zaprezentuje na krakowskiej wystawie instalacje z wykonywanych własną techniką „skór”, Biber zaś abstrakcyjne, kolażowe obrazy i tkaniny, w których spotykają się motywy organiczne i technologiczne. Oboje eksplorują przy tym nowoczesne wytwory kultury w poszukiwaniu elementów pierwotnych, plemiennych i uniwersalnych symboli.

Maria Mapa Rostkowska, „Midi- Douze heures (Mezzogiorno)”, wystawa „Haptyczny rezonans materii. Maria Papa Rostkowska i gościnie w stulecie urodzin artystki” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, copyright Archiwa Nicolas Rostkowski

Orońsko

Z okazji stulecia urodzin Marii Papy Rostkowskiej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprezentuje kuratorowaną przez Martę Smolińską monograficzną wystawę rzeźbiarki. Na otwieranym w sobotę (4.03) Haptycznym rezonansie materii około sześćdziesięciu pracom artystki towarzyszyć będą również rzeźby innych twórczyń. O ile do tej pory prace Rostkowskiej wystawiano głównie w towarzystwie dzieł zaprzyjaźnionych z nią artystów takich jak Lucio Fontana czy Joan Miró, tak tym razem sąsiadować będą z nimi prace wyłącznie kobiet-artystek, od klasyczek XX wieku takich jak Katarzyna Kobro i Alina Szapocznikow, po współczesne twórczynie, jak Iwona Demko.

Poznań

Bujanie się na trzepaku, karmienie gołębi i palenie szlugów nie należą do typowych aktywności galeryjnych. Tego rodzaju podwórkowym czynnościom będzie można jednak oddać się w ramach otwieranej jutro (28.02) w galerii Skala wystawy zatytułowanej, nomen omen, Podwórko. Na wystawie kuratorowanej przez Gabi Skrzypczak i Filipa Tila znajdą się prace m.in. Anny Rutkowskiej, Cyryla Polaczka czy Karola Radziszewskiego, które tworzyć będą scenografię wyimaginowanego kamienicznego podwórka, gdzie każdy przypadkowy, porzucony i zapomniany przedmiot wyeksponowany zostaje niby muzealny artefakt i obrasta nowymi znaczeniami.

W minionym tygodniu wystartował nabór do tegorocznej, dziewiątej odsłony Konkursu 30/30. W jego ramach wybranych zostanie 30 najlepszych projektów okładek płytowych roku 2022, które latem zaprezentowane zostaną w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu. Propozycje wydawnictw, które wezmą udział w konkursie, zgłaszać można jeszcze do 13 marca.

Jarosław Kozłowski, „3.29 AM in black”, z cyklu „Ćwiczenia z koloru”, 1988, dzięki uprzejmości Fundacji Profile

Warszawa

W malarstwie Jana Możdżyńskiego często znajdują odbicie pozamalarskie zainteresowania artysty — na zeszłorocznej wystawie w Gorzowie Wielkopolskim Możdżyński opowiadał więc o boksie, z kolei tematem nadchodzącej wystawy The Greatest Freaks vol. 1, otwieranej w czwartek (2.03) w lokalu_30, będą muzyczne zainteresowania artysty. W najnowszych pracach malarza zostają one oczywiście specyficznie przetworzone, a bohaterami obrazów stają się zamaskowane postaci o niejednoznacznej tożsamości, queerowe, a zarazem nawiązujące do postaci cyrkowych „dziwolągów” rodem z klasycznego horroru Freaks z lat 30.

Z Józefem Robakowskim rozmawia Marika Kuźmicz
KUP!

W sobotę (4.03) w Fundacji Profile otworzy się zbiorowa wystawa Wbrew oczekiwaniom. Zobaczymy na niej fotografie z lat 70., autorstwa m.in. Józefa Robakowskiego, Teresy Tyszkiewicz czy Pawła Kwieka, zawieszone pomiędzy obrazem a zapisem, będące elementem neoawangardowych praktyk artystycznych, zarówno tych skoncentrowanych na samym medium i jego dekonstrukcji, jak i dokumentujących kameralne działania performatywne czy akcje w przestrzeni publicznej. Wystawa akcentować będzie ich sugestywną wizualność, jednocześnie stawiając pytania o to, w jaki sposób nasza współczesna perspektywa rzutuje na postrzeganie owych fotografii.

Wrocław

Efekt ośmioletniego pobytu Marty Bogdańskiej w Libanie zobaczymy na indywidualnej wystawie artystki Niebo i ogród, otwieranej w czwartek (2.03) w Miejscu przy Miejscu 14. Od owego wyjazdu minęło już jednak wiele lat, tematem opowieści Bogdańskiej jest więc również jej własna pamięć, a powstałe wówczas fotografie prezentują obraz Libanu, który już nie istnieje. Osobiste i nostalgiczne zdjęcia odsłaniają zmieniające się spojrzenie, od perspektywy turystki, do spojrzenia osoby dobrze znającej otoczenie, choć przez cały czas obcej, a kolejne zdjęcia krążą wokół motywu wytrwałości mieszkańców kraju uczących się żyć pośród nieustającego konfliktu.

Marta Bogdańśka, „Niebo i ogród”, dzięki uprzejmości artystki i galerii Miejsce przy Miejscu 14

Dzień później (3.03) w galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu otworzy się wystawa fotografów zrzeszonych w PIX.HOUSE: Michała Adamskiego, Mariusza Foreckiego i Adriana Wykroty oraz Mariusza Stachowiaka. Ekspozycja pod zaczerpniętym z dramatu Doroty Masłowskiej tytułem Między nami dobrze jest przyglądać się będzie relacjom społecznym w Polsce i sposobom ich portretowania przez jej bohaterów w kolejnych dekadach, od początku lat 80., przez lata transformacji, aż do dziś.

Idź do oryginalnego materiału