24. WATCH DOCS: Co w sekcji Nowe Filmy Polskie?

filmweb.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: plakat


Portret queerowej Warszawy, lewicowi aktywiści w Bolonii oraz kryzys na granicy - o tym opowiadają polscy dokumentaliści.

22 listopada rusza 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Do 1 grudnia filmy będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów, Kinoteka i KINOMUZEUM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na platformie mojeekino.pl. 2 grudnia bezpłatna kolekcja specjalna wybranych najlepszych filmów z ostatnich lat trafi na player.pl.

W programie, który właśnie został ogłoszony, znalazło się ponad 50 tytułów - wśród nich filmy docenione na największych festiwalach, produkcje niezależnych twórców i krótkie metraże, obrazy sprzed lat i od dawna wyczekiwane premiery.

W tym roku do Konkursu Głównego i Zielonego dołącza sekcja konkursowa Nowe Filmy Polskie, a w niej m.in.

"To uczucie" Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, czyli ujmujący szczerością portret queerowej Warszawy
– najnowszy film Joanny Janikowskiej "Towarzysze" o lewicowych aktywistach w Bolonii
"Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki – poruszający obraz kryzysu na granicy oczami uratowanej z lasu rodziny
"Być jak Mikołaj" – intymny portret ojca i syna przechodzącego tranzycję.

WATCH DOCS w KINOMUZEUM



WATCH DOCS będzie pierwszym festiwalem filmowym – i w ogóle pierwszym projektem, który zostanie zaprezentowany w MSN, a konkretnie w najnowocześniejszej w Warszawie sali kinowej – KINOMUZEUM.

Wśród wyświetlanych tam filmów znajdą się światowe premiery produkcji z nowego konkursu filmów polskich oraz fascynujące archiwalne dokumenty czasów dyktatury proletariatu.

Widzowie w wyjątkowo komfortowych warunkach będą mogli nie tylko oglądać filmy, ale też wziąć udział w kilkunastu spotkaniach z polskimi i zagranicznymi twórcami oraz w debatach, m.in. poświęconej sytuacji w Strefie Gazy.

Festiwal dostępny



WATCH DOCS co roku stara się poszerzyć zakres działań w zakresie dostępności. Tegoroczna edycja odbywa się w trzech kinach – w Kinotece, Kinie Muranów, wyposażonym w rampę, która umożliwia bezproblemowe wejście do sal kinowych i kawiarni, oraz w KINOMUZEUM w pełni dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami oraz posiadającym dodatkowo pętlę indukcyjną.

Klub festiwalowy Kulturalna przed głównym wejściem posiada windę umożliwiającą wejście do klubokawiarni osobom poruszającym się na wózkach, ponadto drzwi i przejścia nie mają progów oraz posiadają przyciski.

Sala w TR, w której odbędzie się prezentacja prac VR, jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

We wszystkich lokalizacjach istnieje możliwość wejścia z psem asystującym, co zapewnia łatwiejszy dostęp do budynków osobom niewidomym. Każde z głównych miejsc festiwalowych znajduje się w pobliżu miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku w programie zaprezentujemy 16 filmów z audiodeskrypcją i/lub napisami rozszerzonymi. Otwarcie festiwalu odbywa się w Muranowie i jest tłumaczone na polski język migowy.

Partnerem festiwalu została Fundacja Kino Dostępne, której aplikacja umożliwia oglądanie filmów z audiodeskrypcją i napisami w wersji audio.
Idź do oryginalnego materiału