Już dziś rusza wersja online festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Od dziś aż do 4 czerwca będziecie mogli obejrzeć większość filmów z programu stacjonarnej części uroczystości – łącznie aż 113 tytułów. Wszystkie dostępne filmy znajdziecie na specjalnej festiwalowej stronie mdag.pl, a szczegółowy program
TUTAJ. Bilety na pojedyncze seanse kosztują 11 złotych.
Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę tytułów, których nie można przegapić. Mając dostęp do bogatego repertuaru największego polskiego festiwalu filmowego z dowolnego miejsca na świecie, nie ma już żadnych wymówek. Siadajcie i oglądajcie. A jest co!
Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę tytułów, których nie można przegapić. Mając dostęp do bogatego repertuaru największego polskiego festiwalu filmowego z dowolnego miejsca na świecie, nie ma już żadnych wymówek. Siadajcie i oglądajcie. A jest co!
Millennium Docs Agianst Gravity online: Filmy, których nie można przegapić
Modląc się o Armageddon
Praying for Armageddon
2023
37 min.
Dokumentalny
Dlaczego amerykańscy ewangelicy są największymi sojusznikami Izraela? Czemu tak zażarcie walczą o to, by Jerozolima stała się stolicą państwa żydowskiego? Czy wsparcie to wypływa z dobroci serca? A może kryją się za tym inne, apokaliptyczne pragnienia? Dokument Tonje Hessen Schei to fascynujący obraz amerykańskiego religijnego fundamentalizmu, który w sojuszu z polityką i biznesem kształtuje rzeczywistość ludzi oddalonych od Stanów Zjednoczonych o tysiące kilometrów.
I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna!"
And the King Said, What a Fantastic Machine
2023
28 min.
Dokumentalny
Maximilien Van Aertryck
Zdjęcia i filmy – dziś nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Towarzyszą nam jako rozrywka, w mediach społecznościowych, informują nas o świecie. Aż trudno sobie wyobrazić, iż jest to w miarę nowy wynalazek. W tym dokumencie poznamy jego barwną historię. Twórcy przybliżają nam też różne sposoby wykorzystania zdjęć i wideo w dzisiejszym świecie. To przewrotna opowieść, w której humor miesza się z trwogą. Dokładnie tak samo, jak zabawne filmiki z social mediów z przerażającymi obrazami w materiałach newsowych.
Niewinność
Innocence
2022
40 min.
Dokumentalny
Nic nie porusza mnie bardziej niż wrażliwość dziecka, które odkrywa świat. I nic nie boli mnie bardziej, kiedy zostaje ona zniszczona – mówi reżyser Guy Davidi. W "Niewinności" autor "5 rozbitych kamer" zabiera nas do Izraela. Obywatele tego państwa – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – muszą odbyć obowiązkową służbę wojskową. Davidi przygląda się grupie młodych ludzi, którzy otwarcie sprzeciwiają się temu zwyczajowi, nie mają jednak zbyt wielkiego wyboru. Zestawiając nagrania z domowych archiwów z nagraniami z koszar, reżyser tworzy poruszającą historię o społecznych kosztach militaryzacji społeczeństwa.
A wrony są białe
Crows Are White
2022
40 min.
Dokumentalny
Myśląc o buddyjskim mnichu, wyobrażamy sobie raczej osobę pogrążoną w medytacyjnej ciszy niż miłośnika heavy metalu. Ryushin z wdziękiem łamie stereotypy. Przynależność do sekty, której członkowie praktykują akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości, nie przeszkadza mu w delektowaniu się słodyczami i korzystaniu z modnych gadżetów. Jako jedyny godzi się też porozmawiać z reżyserem Ahsenem Nadeemem. Efektem ich nieoczekiwanej przyjaźni jest właśnie nagrodzony na 20. edycji MDAG za najlepszy debiut film "A wrony są białe". W tej pełnej humoru opowieści znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania o sens życia.
Solaris mon amour
2023
47 min.
Dokumentalny
Po "Love Express. Zaginięciu Waleriana Borowczyka" i "Ucieczce na Srebrny Glob", które w 2018 i 2021 roku zostały uhonorowane Nosami Chopina, Kuba Mikurda powraca na MDAG. "Solaris mon amour" to jednak film zupełnie inny. Choć kino pozostaje w kręgu zainteresowań autora, jest ono nie tyle tematem, co medium. Za jego pomocą opowiada nową, oryginalną – a przy tym szalenie osobistą – historię. Montując materiały archiwalne łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, wydobywa z nich nowe znaczenia. Trzyma się wprawdzie narracji "Solaris" Stanisława Lema, ale jednocześnie udaje mu się stworzyć film działający jak test Rorschacha – każdy może w nim zobaczyć coś innego. jeżeli lubicie filmowe eksperymenty, to dla Was pozycja obowiązkowa.
Kiosk
2023
40 min.
Dokumentalny
Krótkometrażowy
Odwiedziliście "Lombard", pora zawitać do "Kiosku". Dokument Daniela Stopy łączy z zeszłorocznym zwycięzcą Millenium Docs Against Gravity m.in. osoba operatora, Stanisława Cuskego. Podobny jest też pomysł, by podejrzeć, jak życie przecieka do przestrzeni pracy. W "Kiosku" jest to jednak dużo bardziej intymna przestrzeń: mniejszy jest metraż tytułowego kiosku z gazetami, krótszy jest metraż filmu (40 minut). Oglądana z takiego bliska, niemal na wyciągnięcie ręki, codzienność dwóch bohaterek, rośnie jednak w oku kamery. "Kiosk" to bowiem przejmująca opowieść o kobiecej przyjaźni i kobiecej solidarności.
Umberto Eco i biblioteka świata
Umberto Eco - La Biblioteca del Mondo
2022
Dokumentalny
Ten film to gratka dla fanów autora "Imienia róży" oraz "Wahadła Foucaulta". Włoski dokumentalista Davide Ferrario zaprasza widzów w podróż po tytułowym księgozbiorze, który ponoć już ćwierć wieku temu liczył ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Literacka podróż staje się okazją do stworzenia wnikliwego portretu Umberta Eco, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Jak czytamy w naszej recenzji: choć dostajemy dokument spełniający standardy bibliofilskiego porno, z celebracją opasłych woluminów sprzed wieków i odyseją po najciekawszych architektonicznie bibliotekach świata, film o czytaniu nie przesłania atrakcyjności obcowania z kulturą w jej lżejszych odmianach (...) reżyser przekonuje, iż intelektualne ambicje nie wykluczają grzesznych przyjemności. Podejmuje jednocześnie – w wyrywkowej, aforystycznej postaci, rzecz jasna – tematy godne dłuższego namysłu, które przewijały się w szeroko zakrojonej działalności intelektualnej tytułowego myśliciela.
Nie jestem twoim murzynem
I Am Not Your Negro
2016
45 min.
Dokumentalny
Samuel L. Jackson
Tristao Darius
Nominowany do Oscara dokument Raoula Pecka był jednym z większych hitów festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2017 roku. Wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, a także bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, reżyser opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Jak pisał nasz zachwycony recenzent: "Nie jestem twoim murzynem" odwala więc kawał naprawdę ważnej roboty – przekłada filozofię Baldwina na język obrazu i dodatkowo spina współczesnym kontekstem. Unika wielkich słów, stawia na subiektywną perspektywę, ale jeżeli trzeba, pokazuje aktualność, przeoraną konfliktami rasowymi Amerykę.