20 lat minęło jak jeden dzień

brzeg24.pl 1 miesiąc temu

Historia zespołu wokalnego „Leśne Echo” cz. 1 autorstwa Eugeniusza Szewczuka

Nasz zespół „ Leśne Echo ” ma już 20 lat. 15 listopada 2004 roku z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy na Opolszczyźnie pani Marii Czarnej, powołano zespół wokalny. Pierwsze próby odbywały się w świetlicy wiejskiej w Dobrzyniu gm. Lubsza, a pierwotny trzon zespołu tworzyły Maria Piecuch (Lubsza), Elżbieta Szostak (Dobrzyń), Maria Czarna (Dobrzyń), Krystyna Mochniak (Dobrzyń), Alina Ziemba Michałowice, Jolanta Latus (Michałowice), Czesława Szturma (Borucice), Magdalena Nowak (Kościerzyce), Bernadeta Weis (Czepielowice), Bożena Pakuła (Michałowice), Ryszard Wójcik (Michałowice) i Stanisław Załugowicz (Dobrzyń).

Muzycznym przygotowaniem zespołu zajął się znany muzyk, nauczyciel z Mąkoszyc – Jan Sowa. Pierwszy koncert nowego zespołu odbył się w niedzielę 8 maja 2005 roku na terenie przy basenie kąpielowym w Lubszy. Występ uświetnił gminną uroczystość z udziałem weteranów walk o wolność Polski, zorganizowaną przez Zarząd Gminny ZBOWiD na czele z prezesem Władysławem Rudykiem, z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Pierwszy koncert zespołu Lubsza 8.05.2005r.

„Jak wiadomo, początki są zawsze trudne, tak też było w naszym przypadku” – mówi założycielka zespołu Maria Czarna z Dobrzynia. „Pozyskanie członków zespołu, strojów, sprzętu muzycznego, nagłośnienia, dojazdy i miejsce prób”. „Jednakże zespół to nie tylko nazwa czy instytucja. To przede wszystkim ludzie, którzy włożyli swoje serce i chęci w kontynuację kultury ludowej, oraz promocję gminy Lubsza, tak bardzo dotkniętej klęską powodzi w 1997 roku”. Skąd się wziął pomysł na nazwę grupy wokalnej? Pani Maria śpieszy z odpowiedzią; „nasza gmina obfituje w lasy, stanowiące około 50 procent jej powierzchni. Często dochodzą z nich rozmaite dźwięki, może nie zawsze napawające optymizmem. My jednak nieprzerwanie chcemy nieść melodie radosne, dające nadzieję”.

„Śpiewamy po to, by umilić ludziom życie”- mówią o sobie członkowie zespołu. Aby jednak osiągać sukcesy, mieć zadowolenie, trzeba ciągle doskonalić śpiew. Stąd też członkowie zespołu zaczęli się spotykać na próbach raz, a jeżeli było potrzeba, to choćby i dwa razy w tygodniu. Początkowo w świetlicy w Dobrzyniu, a po jakimś czasie w Domu Ludowym w Michałowicach, który stał się naszą bazą treningową na wiele lat. Traktujemy nasze próby nie tylko jako treningi wokalne, ale również jako okazję do spotkań towarzyskich – wyjaśniają panie i od razu dodają – „bo my jesteśmy taką małą rodziną”. W repertuarze zespołu mamy przede wszystkim piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne, a także kolędy i pastorałki, które wzbogacają uroczystości kościelne i nie tylko. Nie odrzucamy zaproszeń do hospicjów i domów opieki, gdzie śpiewamy charytatywnie, jak przy większości naszych wystąpień scenicznych, dla własnej przyjemności i satysfakcji ze śpiewania. Zespół chętnie staje w szranki z innymi zespołami na wszelakich przeglądach i konkursach.

Zaczęliśmy od występów na uroczystościach organizowanych na terenie naszej gminy Lubsza,

Jak wspomniano na początku, pierwszy oficjalny koncert odbył się w maju 2004 roku w Lubszy. Kiedy w powiecie brzeskim rozeszła się fama, iż w Lubszy powstał zespół wokalny i cudnie śpiewa, rozwiązał się worek z zaproszeniami na różnorodne uroczystości, w czym jest ogromna zasługa pani Mari Czarnej i Jana Sowy uczącego nas wszystkiego, śpiewu, kreatywności i zachowania na scenie.

Już czerwcu 2005 roku, niespełna miesiąc po pierwszym koncercie zespołu przyszedł niesamowity sukces. Podczas I Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Kresowej zorganizowanego w czasie „Dni Otwartych Drzwi” w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie k. Brzegu w dniu 19 czerwca, nasz zespół kierowany przez Jana Sowę zdobył wyróżnienie w kategorii wokalnej. Kolejne lata to pasmo sukcesów naszego zespołu podczas kolejnych Przeglądów w Łosiowie. W 2006 roku I miejsce w kategorii wokalno -instrumentalnej, by powtórzyć ten sukces jeszcze dwukrotnie w kolejnych latach, koncertując aż do roku 2016 (odbył się ostatni XII Przegląd), gdy zaprzestano organizacji ze względów finansowych.

Urząd Marszałkowski w Opolu zaprzestał finansowania przeglądu po zmianie podległości OODR w Łosiowie. Ten patriotyczno – kresowy ukłon wobec środowisk kresowych w Łosiowie był bardzo potrzebny i dobrze by się stało, by właśnie taki charakter na przyszłość przegląd o randze wojewódzkiej się zachował. Niestety, stało się inaczej. Organizacji takiego przeglądu podjęto się w Głuchołazach, ale w 2024 roku po klęsce powodzi, jaka dotknęła to miasto, zrezygnowano z organizacji. Ach gdyby znalazły się fundusze…. Może by na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu w związku z powstającym Muzeum

Dziedzictwa i Kultury Kresów ? Co na to pan dyrektor Byczkowski ?

Przegląd Piosenki Kresowej Łosiów 2005
Łosiów 2006

Z kolejnym koncertem nasz zespól wybrał się na teren ośrodka wypoczynkowego w Kościerzycach gm. Lubsza, by tam w trakcie trwania międzynarodowych warsztatów artystycznych pn. „Kultura dla młodych bez granic” zaśpiewać to, czegośmy się dotychczas nauczyli. 18 lipca 2005 roku odbył się tam bowiem wieczór polskich tradycji kulinarnych połączony z prezentacjami artystycznymi „Biesiada bez granic”. Oprócz przesmacznego jadła, które serwowały panie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic gm. Olszanka pod wodzą niezastąpionej pani Anny Muszczyńskiej, zespół był bacznie obserwowany przez wójta Gminy Lubsza Wojciecha Jagiełłowicza, bowiem zespół nie byłby w stanie istnieć bez wsparcia duchowego miłośników muzyki ludowej i finansowego ze strony Rady Gminy i wójta Jagiełłowicza. „Dziękujemy wszystkim życzliwym nam osobom”- mówi pani Maria Czarna. „Bez Was nie byłoby nas, nie byłoby Leśnego Echa. Nie moglibyśmy wyjechać i wystąpić w tylu imprezach lokalnych, powiatowych, wojewódzkich i ponad regionalnych, a tym bardziej poza granicami naszej ojczyzny”.

W sierpniu tegoż roku urozmaiciliśmy swoim koncertem VI Turniej Wsi rozgrywany pomiędzy wsiami, Mąkoszyce gm. Lubsza i Mąkoszycami gm. Kobyla Góra pow. Ostrzeszów (Wielkopolska).

Ku wielkiej euforii i zaciekawieniu zebranych, nasz zespól wystąpił po raz pierwszy na uroczystości dożynkowej gminy Lubsza, która 18 września 2005 roku odbywała się we wsi Błota. Od tej pory zespół rokrocznie koncertował na takich uroczystościach, co niewątpliwie stało się tradycją, by podziękować rolnikom za trud włożony w nasz codzienny chleb.

Mąkoszyce Turniej wsi 2005 r.
Leśne Echo w Mąkoszycach 2005 r.
Błota dożynki Gminy Lubsza 2005 r.

Okres jesienno – zimowy w gminnej kulturze zwykle jest bardzo ożywiony. Rok 2005 to 60 rocznica osadnictwa na Ziemiach Zachodnich, a gminę Lubsza w większości zamieszkują mieszkańcy i ich potomkowie z Kresów Wschodnich. Nadarzyła się okazja by „Dni Seniora” połączyć z koncertami i obchodami 60 rocznicy przymusowego wysiedlenia.

„Leśne Echo” koncertowało 12 listopada w Dobrzyniu, 19 listopada w Mąkoszycach, 26 listopada w Czepielowicach, 3 grudnia w Michałowicach i 10 grudnia w Lubszy.

Sukces zespołu w Łosiowie sprawił, iż z końcem 2005 roku zostaliśmy zaproszeni przez Tadeusza Tadlę, dyrektora Domu Kultury w Lewinie Brzeskim na jubileuszową biesiadę kresową. Na lewińskiej scenie żywiołowo zaprezentowaliśmy się z innymi zespołami; „Słońce w kapeluszu” z Łambinowic , miejscowymi „Sami swoi”, „Ta joj” i kapelą podwórkową „Lewiniacy”.

Dzień Seniora Czepielowice
Dzień Seniora Czepielowice
Michałowice Dzień Seniora

Nowy 2006 rok przyniósł nowe wyzwania i sukcesy. Zaczęliśmy od koncertów kolęd w brzeskich i naszych kościołach. Po nawiązaniu współpracy z zespołem o podobny charakterze „Lira” z Karłowic gm. Popielów, wystąpiliśmy wspólnie w lutym w VI Przeglądzie Pastorałek „Brzeskie kolędowanie”, zajmując I miejsce w kategorii dorosłych. Cały sezon 2006 roku to kolejne koncerty z różnych okazji, na przykład 215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, festyn w Stobrawie, dożynki gminne w Czepielowicach,

Od przeszło 20 lat w Olszance i Pogorzeli odbywa się corocznie Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. Zespół „Leśne Echo” w 2006 roku zadebiutował na tym festiwalu z sukcesem, zajmując II miejsce. Nagrodę przyznano za upowszechnianie kultury, a szczególnie za upowszechnianie polskiej pieśni patriotycznej. Koncert laureatów tego

pięknego festiwalu odbywa się w zabytkowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli w dniu 11 listopada podczas Narodowego Święta Niepodległości.

Pogorzela 2006 r.

Koncerty koncertami, a życie pisze oddzielne scenariusze. Z różnych względów następowały rotacje w składzie osobowym zespołu. Dotyczy to nie tylko początków istnienia zespołu, ale i w ciągu całego 20 – letniego okresu jego funkcjonowania. Początkowo ubyli; Krystyna Mochniak, Stanisław Załugowicz i Bernadeta Weis. Doszli nowi, wnosząc inne głosy i brzmienia, mąż założycielki Marii – śp. Stanisław Czarny z Dobrzynia, Aneta Staniszewska z Nowego Światu, Karolina Szkuta z Michałowic (powiększając grono 3 sióstr śpiewających zespole), Katarzyna Bielecka z Lubszy i Gienek Szewczuk z Brzegu (rodowity dobrzynianin).

Dobrzyń Jasełka 2006 r.
Lubsza 2006 r. – Dzień Seniora
Dzień Seniora Dobrzyń

Lata 2007 – 2010 to kolejne koncerty, wyjazdy bliskie i dalsze, nowe wyzwania; „Europejskie Targi Chłopskie”, które co roku realizowane są w Krzyżowicach gm. Olszanka. Na targi zjeżdżają wystawcy z całej Polski i z zagranicy (Czechy, Niemcy). Estrada koncertowa daje możliwość zaprezentowania swojego repertuaru i pokazania się szerokiemu gronu publiczności. Tak też jest z naszym zespołem, który prezentuje się niemal co roku podczas Targów w Krzyżowicach.

3 stycznia 2009 roku zostaliśmy zaproszeni na wyjątkową uroczystość, 20 – lecie zespołu śpiewaczego „Lira” z Karłowic gm. Popielów. Zespół ten także prowadzi nasz muzyk Jan Sowa. Podniosłe święto zostało wzbogacone śpiewem i muzyką. Ta wspaniała rocznica była okazją nie tylko do wspólnego śpiewania, ale też do wspominania. Impreza stała się doskonałą okazją do nawiązania bliższej współpracy z zespołem „Lira”, co zaowocowało wspólnymi koncertami kolęd i pastorałek na przeglądach i w okolicznych kościołach. Kolędowaniem podczas jasełek i spotkań opłatkowych promowaliśmy gminę Lubsza na jej terenie i poza jej granicami, w innych województwach, najczęściej na Dolnym Śląsku.

Nasz zespół razem z zespołem „Lira” z Karłowic okres świąt Bożego Narodzenia rozpoczął koncertem kolęd w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu na kiermaszu bożonarodzeniowym, który zorganizował Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Wspólnie z naszymi zespołami kolędował wtedy również Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński. Niebawem, bo już 11 stycznia 2009 roku obydwa zespoły gościły w gminie Cieszków, powiat Milicz, województwo dolnośląskie, podczas regionalnego konkursu „Kolędy i Pastorałki XXIX Herodiada”, gdzie połączony zespól zajął zaszczytne I miejsce. Komisji konkursowej przewodniczyła pani Emilia Krakowska – aktorka filmowa i teatralna, znana ze słynnej roli Jagny w filmie „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego.

11 czerwca 2010 roku zespół „Leśne Echo” na zaproszenie stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Opolu i rozgłośni Polskiego Radia w Opolu na czele z panią redaktor Haliną Nabrdalik, reprezentując Opolszczyznę, odbył podróż studyjną na Wileńszczyznę. To był pierwszy wyjazd zespołu poza granice naszego państwa. Wyjazd miał na celu wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie programu „Odnowa wsi”, ochrony dziedzictwa kulturowego. Pięknie zaprezentowaliśmy się wśród tamtejszych Polaków, w miejscach, gdzie koncertowaliśmy zarówno w Sołecznikach, Turgielach i stołecznym Wilnie. Panie z naszego zespołu podczas pobytu w Turgieli przygotowały i zaprezentowały pod kierunkiem pani Marii Czarnej interesujący pokaz decoupage oraz bibułkarstwa. Podczas pobytu w Muzeum Palmiarstwa i Użytku Domowego w Ciechanowiszkach panie obejrzały interesujący pokaz wicia palmy wielkanocnej przy wspaniałej degustacji tradycyjnych potraw wileńskich. Wszystko to okraszone było programem artystycznym osnutym na zwyczajach i ludowej pieśni.

Podróże kształcą – stara to prawda, która i tym razem się potwierdziła.

Pobyt na Litwie 11-14.06.2010 r.

Miesiąc później, 3 lipca 2010 roku zespół wspaniale zaprezentował się w Kosorowicach podczas jubileuszowego X Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej „Wiatraki 2010” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim zdobywając I miejsce. Jak wcześniej wspomniano, zespół podczas większości imprez koncertował charytatywnie. Jednym z koncertów było zaproszenie do pięknej górskiej miejscowości w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku przez proboszcza parafii w Domaszkowie ks. Jana Maciołka na XVIII parafialny festyn odpustowy w dniu 15 sierpnia 2010 roku, podczas którego zbierano datki na remont zabytkowej świątyni pw. Wniebowzięcia NMP w Nowej Wsi – parafia Domaszków, wspólnie z niesamowitymi aktorami z Teatru Humoru „Igraszka” z Wałbrzycha.

W dalszej kolejności koncert na dożynkach Gminy Lubsza w Nowych Kolniach ( 27.08.) , 3 października 2010 roku interesujący wyjazd z koncertem do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach na XVI Jesienne Targi Sztuki Ludowej – Targi Pszczelarskie, podczas których zaprezentowało się 90 twórców ludowych i rzemieślników. Oprócz naszego zespołu wystąpiły jeszcze; Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok” z Wrocławwia, „Dziubki” z Biestrzennika, „Grodzieć” z Grodźca, „Szwarne Dziołchy” z Górażdży oraz Zespół Śpiewu Dawnego z Muzeum Wsi Opolskiej.

Na bierkowickiej scenie w Muzeum Wsi Opolskiej występowaliśmy wielokrotnie w innych kolejnych latach, czy to podczas Jarmarków Wielkanocnych organizowanych w ostatnią niedzielę przed świętami wielkanocnymi (Niedziela Palmowa), czy też z okazji Targów Sztuki Ludowej. Na terenie muzeum, wykorzystując przepiękną scenerię zabudowy wsi polskiej wykonaliśmy sesję zdjęciową, która uwieczniła nasz zespół w całej historii.

W Nowej Wsi na festynie parafialnym 2010 r.
Nowa Wieś 2010 r.
Wiatraki Kosorowice 2010 r.

Rok 2011 przyniósł nam ogólnopolski rozgłos wśród braci łowieckiej, bowiem w dniach 17 – 19 czerwca gościł po raz pierwszy w murach Zamku Piastów Śląskich w Brzegu XVI Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”, w którym rywalizowało ponad 50 zespołów sygnalistów myśliwskich z całego kraju. Myśliwy to także las, więc my jako „Leśne Echo” urozmaiciliśmy swoim koncertem o tematyce myśliwskiej ten niebywały konkurs, otrzymując podziękowanie w postaci gromkich braw po każdej piosence.

Brzeg – O Róg Wojskiego 2011 r.

Po wspaniałej prezentacji zespołu na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przyszedł czas na kolejną eskapadę „Leśnego Echa” poza granicę Polski. Tym razem zespół z grupą pielgrzymów udał się na Ukrainę, konkretnie do Lwowa i Yampila (przedwojenne Prusy). Duża polska wieś Prusy to pozostawiona ojcowizna wielu mieszkańców takich wsi jak; Dobrzyń, Szydłowice, Przeczów, Kruszyna, Prędocin, Mikowice oraz Bierutów, Namysłów i Brzeg. Wyjazd w dużej mierze sponsorowany przez wójta Gminy Lubsza Wojciecha Jagiełłowicza i firmę przewoźnika turystycznego Józefa Szpetkowskiego z Brzegu miał przede wszystkim dwa cele. Udział w festynie wiejskim we wsi Prusy na zaproszenie proboszcza grekokatolickiej parafii o. Igora oraz zwiedzenie Lwowa z udziałem w uroczystości odsłonięcia pomnika pomordowanych lwowskich profesorów.

2 lipca 2011 roku powitano nas Prusach tradycyjnym chlebem i solą przez gospodarzy wsi i zaproszono do wnętrza danego kościoła parafialnego (obecnie cerkiew) pw. Św. Bartłomieja Apostoła. Po Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii Szydłowice ks. Piotra Janusza i o. Igora rozpoczął się kościelny festyn. O tej zmianie dowiedzieliśmy się dopiero na miejscu w Prusach, gdyż miał to być festyn plenerowy. Miejscowy ukraiński chór kościelny dał wspaniały popis śpiewu cerkiewnego, dłużni nie pozostaliśmy my, zaczynając od pieśni kościelnych. Koncert trwał długo, na przemian z „miejscowymi słowikami”. Po festynie wspólne śpiewanie przeniosło się do miejscowych barów, restauracji i prywatnych domostw.

Następnego dnia 3 lipca, w przeddzień 70 rocznicy zbrodni popełnionych na lwowskich uczonych, na miejscu ich egzekucji na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie odsłonięto pomnik.

Uroczystości we Lwowie rozpoczęły się w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie pod przewodnictwem abp lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego odprawiona została Msza św. w intencji profesorów.

Zespól zwiedził najważniejsze zabytki Lwowa ze złożeniem wiązanki kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Podczas zwiedzania Opery Lwowskiej na widowni zaintonowaliśmy piosenkę „Tylko we Lwowie”. Zespół ma do dziś niebywałą satysfakcję, iż śpiewał w Operze Lwowskiej.

B8 Prusy k. Lwowa powitanie 2011 r.
Ukraiński chór w Prusach 2011 r.
Zespół w Prusach k. Lwowa 2011 r.
W Prusach k. Lwowa 2011 r.

Kolejne lata naszej działalności to powtarzające się wyjazdy i koncerty na festiwalach, dożynkach, Dniach Seniora i akademiach z okazji odzyskania niepodległości 11 listopada. Utkwiły nam w pamięci organizowane z dużym rozmachem i zaangażowaniem dożynki gminno – powiatowe w Dobrzyniu w 2012 roku, gdzie z polską tradycją ludową zapoznawała się też delegacja z niemieckiego powiatu Kusel ( Nadrenia – Palatynat ).Muzyczną rozrywkę podczas tradycyjnej wrześniowej imprezy zapewniły obok nas także; kabaret EWG, Coco Dance Center oraz zespół Country.

8 stycznia 2012 roku w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu odbył się wspaniały koncert naszego chóru utworzonego przez Jana Sowę składającego z zespołów „Leśne Echo”, „Lira” z Karłowic i zespołu „Echo” z Goli gm. Świerczów. „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, Tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – ci nigdy nie śpiewają.” ( Johann Wolfgang von Goethe.) – tymi słowami dziękował proboszcz parafii św. Krzyża ks. Bolesław Robaczek na zakończenie tego koncertu. Po Brzegu chór wystąpił jeszcze w kościołach parafialnych w Mąkoszycach ( 15.01.) i Karłowicach (22.01.2012).

Koncert w Brzegu 2012 r.
Koncert w Brzegu 2012 r.
Koncert w Brzegu 2012 r.

W 2012 roku do naszego zespołu dołączył kolejny mieszkaniec Michałowic gm. Lubsza Janusz Ostrowski, który w ciągu całego okresu śpiewania i koncertowania z nami wniósł do zespołu wiele ciekawych piosenek o miłości i życiu codziennym. Wielki fan niemieckiego piosenkarza „Toby z Monachium”, którego piosenki na stałe weszły do naszego repertuaru – „ Przyjmij te czerwone róże”, „Zakochany w Śląsku”, prekursora piosenek ze Śląska „Śląskie szlagiery”, przebojów takich wykonawców, jak : Mariusz Kalaga, Teresa Werner, Mirosław Szołtysek, Piotr Jurkiewicz i wielu, wielu innych.

Kontynuując owocną współpracę zespołem „Lira” z Karłowic gm. Popielów wspólnie uczestniczyliśmy w niebywałym V Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym ( Wielkopolska). Ponad 150 chórów i orkiestr z całej Polski a wśród nich my, zawitało 25 maja 2013 roku do tego sanktuarium by z okazji rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II oddać mu należny hołd. Zlot Patronatem Honorowym objął Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Na schodach licheńskiej bazyliki razem z dwoma tysiącami wykonawców i pięciotysięczną orkiestrą zaśpiewaliśmy specjalnie skomponowany i przygotowany utwór pt. „Santo subito” autorstwa Grzegorza Duchnowskiego do słów bpa Józefa Zawitkowskiego.

Wcześniej uczestnicy zlotu – pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem.

Makoszyce – przed Licheniem 2013 r.
Sanktuarium Licheń V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
Sanktuarium Licheń 2013 r.

Koniec roku przyniósł wiele niekorzystnych zmian dla naszego zespołu. Nasze dotychczasowe wokalistki Bożena Pakuła i Aneta Staniszewska wspólnie z naszym kierownikiem muzycznym Janem Sową założyli nowy zespół wokalny o nazwie „Bożenki” i odeszli z zespołu. Powstała pustka muzyczna, zespół zmuszony został do radzenia sobie samemu. Przeprowadzał próby wokalne, jak dotychczas, w Michałowicach korzystając już podkładów muzycznych MP3. Przez następny rok intensywnie poszukiwał osoby – nowego kierownika muzycznego, w dodatku z końcem stycznia tegoż roku na zasłużoną emeryturę przeszła założycielka „Leśnego Echa” pani Maria Czarna. Jej obowiązki p.o. kierownika GOK w Lubszy przejęła pani Joanna Leja. Po jakimś czasie udało się nam pozyskać osobę, która by przygotowywała i ukierunkowała muzycznie nasz zespół. Pustkę po Janie Sowie wspaniale wypełnił Piotr Iwasyszyn, nauczyciel muzyki. Pod jego kierunkiem koncertowaliśmy tradycyjnie na wszystkich dotychczasowych imprezach – festynach, dożynkach , targach.

C.d.n.

Historię zespołu spisał Eugeniusz Szewczuk, wokalista zespołu „Leśne Echo” z ponad 10 – letnim stażem w tym wspaniałym zespole. Zdjęcia: ze zbiorów własnych zespołu.

Idź do oryginalnego materiału