19. AFRYKAMERA już od 29 listopada

filmweb.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: plakat


W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie się 19. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA. Tegoroczna edycja pod hasłem "African Gaze: Queer" zaprezentuje złożone i wielowarstwowe tożsamości czarnej oraz afrykańskiej społeczności queer.



W programie 19. edycji Afrykamery zaprezentowane zostaną 32 filmy, w tym pełnometrażowe fabuły, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe. Pokazy odbywać się będą w Kinie Atlantic, Kinie Wisła, Kinie Amondo oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i panele dyskusyjne.

Prezentujemy najciekawsze tytuły tegorocznego festiwalu:



"Miłość mimo wszystko" ("Difficult Love"), reż. Peter Goldsmid, Zanele Muholi

Intymny dokument o życiu i twórczości Zanele Muholi, uznanej i cenionej południowoafrykańskiej fotografki i lesbijki. Film ukazuje wyzwania, z jakimi mierzą się czarne lesbijki we współczesnej Republice Południowej Afryki. Obraz zabiera widza za kulisy procesu twórczego, ukazując jednocześnie trudne środowisko, w którym Muholi musi się poruszać, aby jej pełne ekspresji fotografie ujrzały światło dzienne.


"Arbuziarka" ("The Watermelon Woman"), reż. Cheryl Dunye
Cheryl pracuje w wypożyczalni video, a w czasie wolnym kręci filmy. Jej najnowszy dokument poświęcony jest Fae Richards zwanej Watermelon Woman, zapomnianej aktorce z lat 30-tych XX wieku, grającej głównie role "mamki". Cheryl krok po kroku odkrywa kolejne sekrety z życia legendy.

"Między Bóstwami a Ludźmi" ("Des Hommes et Des Dieux"), reż. Anne Lescot, Laurence Magloire
Dokument o grupie osób transpłciowych i homoseksualnych w kontekście religii voodoo. Zestawienie tych dwóch światów wprowadza widza w wyjątkowy świat, w którym przemilczane kwestie społeczne znajdują ujście – czasem w pełnej ekstrawagancji teatralności, a czasem w głębokim emocjonalnym wyrazie. Voodoo staje się przestrzenią wyzwolenia i ekspresji, w której każdy – niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – może znaleźć spokój i ukojenie.



"Jak zostałam perliczką" ("On Becoming a Guinea Fowl"), reż. Rungano Nyoni
Shula znajduje na pustej drodze ciało wujka. Podczas ceremonii pogrzebowej, na wierch wychodzą niewygodne rodzinne sekrety. Produkcja ze studia A24, film otrzymał nagrodę za reżyserię podczas MFF w Cannes w ramach sekcji Un Certain Regard.

"Czerwona sukienka" ("Pretty Red Dress"), reż. Dionne Edwards
Historia pewnej rodziny, których życie do góry wywróci… czerwona sukienka. Travis właśnie wyszedł z więzienia, jego żona ma wziąć udział w przesłuchaniu do roli Tiny Turner, a ich nastoletnia córka jest zagrożona wydaleniem ze szkoły… ale to tylko tło, bo film opowiada o akceptacji własnej seksualności, zmaganiu się ze wstydem i uprzedzeniami innych.



"Świat Ballroomu" ("Salao de Baile – This is Ballroom"), reż. JURU, VITã
Film wprowadza uczestników w świat kultury ballroomu w Rio de Janeiro. To spektakl pełen kolorów i dźwięków, forma sztuki i miejsce bezpiecznej ekspresji dla społeczności queer. Uczestnicy wydarzenia przebierają się i wcielają w zupełnie nowe osobowości, jednocześnie rywalizując ze sobą. Dokument przedstawia osobiste historie uczestników i pokazuje krótkie wstawki historyczne prezentujące ewolucję kultury ballroomu.



"Dakan", reż. Mohamed Camara
Manga i Sori, dwaj młodzi mężczyźni kochają zakazaną miłością. Rodzice obu chłopców ostrzegają ich przed związkiem, a ci decydują się nie spotykać. Obaj zaczynają chorować, choć rodziny próbują „leczyć” homoseksualizm synów i choć każdy z nich podejmuje próbę stworzenia trwałego związku z kobietą. Ostatecznie Manga i Sori odnajdują się ponownie i akceptują swoją miłość jako przeznaczenie.

Pierwszy pełnometrażowy film poruszający temat homoseksualizmu w Afryce sub-Saharan Africa. To współczesna afrykańska reinterpretacja ponadczasowego konfliktu między miłością a społecznymi konwenansami, znanego z historii Romea i Julii.

"Kanaval", reż. Henri Parado
Rico wraz z matką mieszka w małym portowym miasteczku na wybrzeżu Haiti. Podczas corocznych obchodów karnawału, pomimo ostrzeżeń matki o niebezpieczeństwach, wymyka się nocą, by zobaczyć na własne oczy legendy, które ożywają w maskach i kostiumach uczestników zabawy. Wszystko wydaje się pełne magii i fascynujące, aż do momentu, gdy chłopiec wraca do domu i zastaje swoją ukochaną matkę w trakcie napaści.

"Miłość dzieciństwa" ("Country Love"), reż. Wapah Ezeigwe
Po piętnastu latach od ucieczki ze swej rodzinnej wioski w Nigerii, Kambili wraca do domu na zaproszenie siostry. Tu spotyka swojego dawnego ukochanego. Czy uda mu się odzyskać miłość, czy też ulegnie homofobii i zdradzi swoją tożsamość?



"Wykluczeni" ("Pariah"), reż. Edson Da Conceicao
Rodzina uciekająca przed politycznym chaosem w Ghanie, wywołanym przez ujawnienie korupcji przez Samuela, próbuje znaleźć spokój w Holandii. Po tygodniach spędzonych w ośrodku dla imigrantów otrzymują wreszcie własne miejsce – ale czy to na pewno bezpieczna przystań? Gęsta, pełna napięcia atmosfera narasta z każdą sceną, prowadząc bohaterów i widzów na krawędź szaleństwa. To przerażająca historia o życiu w cieniu dyskryminacji, gdzie samą grozą staje się codzienna walka o przetrwanie.

Filmy to nie wszystko!



W ramach 19. Edycji Afrykamery odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. 30 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w świat ballromu przeniesie nas AfryKiki Balroom, organizowany we współpracy z sudańskim twórcą Deri’m Louboutin West. Impreza skoncentruje się na kulturze ballroomu, tworząc przestrzeń do celebracji czarnej queerowej tożsamości. Tego samego wieczoru w Klubie Jasna 1 odbędzie się trzecia edycja AFreaks – wydarzenia muzycznego, promującego afrykańską scenę elektroniczną i eksperymentalną. W programie niekonwencjonalne, często drapieżne i zaskakujące brzmienia na przecięciu takich gatunków jak gqom, kuduro, techno trap, avant pop czy muzyka eksperymentalna.

W dniach 1-6 grudnia w Kinie Amondo, który jest jednocześnie Klubem Festiwalowym AfryKamery, odbędzie multidyscyplinarna wystawa "I Didn’t Come From Outer Space. I Came From The Future" – pod kuratelą kenijskiej artystki Amy N. Muhoro.

----------------------------------------------------------------------------

Festiwal Filmowy AFRYKAMERA został zapoczątkowany w 2006 roku przez Fundację FilmGramm we współpracy z Ambasadą Republiki Południowej Afryki. Od tego czasu zyskał pozycję pierwszego i największego afrykańskiego festiwalu filmowego w Europie Środkowo-Wschodniej, prezentując szeroką gamę afrykańskich filmów oraz promując afrykańską kulturę, sztukę i muzykę. Tegoroczna queerowa tematyka Festiwalu wpisuje się w globalną dyskusję o tożsamości i społecznych przemianach. Celem Festiwalu jest ukazanie dekolonialnej i afrofuturystycznej perspektywy, zakłócającej w tej chwili panujące status quo.

Karnety do kupienia na goingapp: https://goingapp.pl/wydarzenie/19-festiwal-filmow-afrykanskich-afrykamera/warszawa-listopad-2024

Program: https://bit.ly/afrykamera2024_program

Strona internetowa: www.afrykamera.pl

Social media:
www.facebook.com/afrykamera
Idź do oryginalnego materiału