140 wydarzeń, 5 premier, 90 tysięcy widzów. Opera Krakowska podsumowuje sezon (ZDJĘCIA)

krknews.pl 2 dni temu

Choć sezon artystyczny 2024/25 w Operze Krakowskiej formalnie jeszcze się nie zakończył, instytucja już może mówić o jednym z najbardziej intensywnych i różnorodnych okresów w swojej działalności. Ponad 140 wydarzeń – od klasycznych oper i baletów po musicale i produkcje familijne – przyciągnęło do tej pory 90 tysięcy widzów. Wśród nich znaleźli się zarówno stali bywalcy, jak i ci, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg budynku przy Lubicz 48 lub trafili na spektakl w ogrodzie, na dziedzińcu zamku czy w Filharmonii. A to wszystko przy pięciu premierach i licznych współpracach z artystami o międzynarodowej renomie.

Najważniejszym wydarzeniem kończącego się sezonu była bez wątpienia premiera opery Bona Sforza Zygmunta Krauzego – dzieła zamówionego specjalnie przez Operę Krakowską. Towarzyszyły jej inne głośne premiery: nowa inscenizacja Aidy Giuseppe Verdiego oraz przywrócona do repertuaru operetka Pierwsza zmarszczka Teodora Leszetyckiego – prawdziwa perełka, którą zespół odkrył na nowo.

– Świadomi roli takiej instytucji kultury, jaką jest opera: kształtującej gusty i oferującej sztukę na najwyższym poziomie, wychodzimy do widzów poza Krakowem i prezentujemy nasze spektakle w nietuzinkowych miejscach – mówi dyrektor Opery Krakowskiej, Piotr Sułkowski.

Na afiszach dominowały spektakle operowe i baletowe, ale nie zabrakło też miejsca na repertuar lżejszy – autorski musical Kopernik i familijny spektakl Nowa Opowieść Wigilijna wróciły na dużą scenę, ciesząc się niezmiennym powodzeniem.

W pamięci widzów pozostaną także debiuty solistów Opery Krakowskiej oraz udział zespołów instytucji w wydarzeniach zewnętrznych. Chór Opery połączył siły z Filharmonią Krakowską podczas monumentalnego wykonania VIII Symfonii Gustava Mahlera, a młodzi artyści – dziecięcy chór i Studio Baletowe – rozwijali swoje umiejętności i występowali m.in. w pokazie Balet to my!.

Do Krakowa zawitało wielu uznanych artystów światowej sceny operowej. Wśród gościnnych solistów znaleźli się m.in. Rafał Siwek, Giorgi Sturua, Olesya Petrova, Oksana Nosatova, Mikołaj Zalasiński i Vanessa Goikoetxea. Szczególnym wydarzeniem był występ Jonathana Tetelmana – jednego z najwybitniejszych współczesnych tenorów, który w Operze Krakowskiej zadebiutował w Polsce.

Zespół współpracował także ze znakomitymi reżyserami i realizatorami – Giorgio Madią, Michałem Znanieckim, Wojciechem Graniczewskim i Włodzimierzem Nurkowskim. Nie zabrakło też niespodzianek: podczas premiery baletu Możdżer…in Blue na scenie z zespołem Opery wystąpił Leszek Możdżer.

Widzowie licznie odwiedzali nie tylko gmach Opery przy ul. Lubicz, ale także inne przestrzenie, w których instytucja organizowała swoje wydarzenia – Filharmonię Krakowską, Studio S-3 Łęg, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu.

Trwający Letni Festiwal Opery Krakowskiej kontynuuje ten trend – wydarzenia realizowane są w atrakcyjnych, nieoczywistych lokalizacjach. W programie znalazły się m.in. spektakle Bona Sforza na zamkach w Wiśniczu i Niepołomicach, Nabucco na festiwalu w Busku-Zdroju oraz Aida i Straszny dwór w Krynicy-Zdroju.

1 z 13
Idź do oryginalnego materiału