13 listopada zmarła Alina Janowska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [13.11.2024]

radiopogoda.pl 2 dni temu

Wczoraj obchodziliśmy chociażby Światowy Dzień Zapalenia Płuc, Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych czy Światowy Dzień Ergonomii. Sprawdź, co można świętować 13 listopada, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz o pieśniach patriotycznych. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 11
"Maszerują strzelcy, maszerują, / Karabiny błyszczą, szary strój" – to słowa z pieśni:
"Przybyli ułani"
"Piechota"
"Wojenko, wojenko"
Następne pytanie

13 listopada — imieniny

Imieniny obchodzą dzisiaj: Abbo, Abbon, Alojzy, Antonin, Arkadia, Arkadiusz, Arkady, Augustyna, Benedykt, Brykcjusz, Dalmacjusz, Dydak, Eugeniusz, Eutychian, German, Izaak, Jan, Kalikst, Krystyn, Liwia, Mateusz, Mikołaj, Nicefor, Paschazy, Probus, Stanisław, Walenty, Walentyn, Wiktor, Wiktoriusz, Wilhelm i Włodzisław.

Zobacz także: Siedziała na kolanach u Piłsudskiego. „Bardzo później żałowałam”

Tego dnia urodzili się:

  • Emilia Broel-Plater – polska hrabianka, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego;
  • Włodzimierz Korcz — kompozytor, pianista i aranżer;
  • Krzysztof Bochenek — aktor teatralny;
  • Robert Moskwa — aktor filmowy i teatralny.

Rocznica śmierci — Alina Janowska

Alina Janowska był uznaną aktorką teatralną, filmową oraz telewizyjną. Podczas wojny łączniczka dowództwa batalionu „Kiliński” w powstaniu warszawskim. W okresie 1939-1940 osadzona wraz z matką i bratem w obozie jenieckim Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem. W kolejnym latach aresztowana m.in. za pomoc rodzinie żydowskiej i osadzona w więzieniu na Pawiaku w Warszawie.

Swój aktorski debiut zaliczyła jeszcze w czasie wojny. Po raz pierwszy wystąpiła w 1943 roku w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Później związała się z łódzkim Teatrem Syrena, gdzie występowała w kabarecie Gong. Natomiast po powrocie do stolicy występowała w wielu stołecznych teatrach takich jak Teatr Nowy, Teatr Wojska Polskiego czy Teatr Komedia.

13 listopada — jakie to święto nietypowe?

13 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Jest to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Poprzez celebrowanie tego nietypowego święta zwiększa się społeczna świadomość oraz wrażliwość na problemy innych. Dzięki empatii i zrozumieniu wprowadzane są ułatwienia dostępności dla osób niewidomych.

Wraz z wyżej wspomnianym świętem 13 listopada można obchodzić również Światowy Dzień Dobroci. Ta szczególna data to idealny pretekst, aby sprawić komuś bezinteresowną przyjemność lub obdarzyć nieznajomego uśmiechem. W tym dniu warto otoczyć się pozytywną aurą.

To nie jedyne święta nietypowe, jakie można obchodzić tego dnia. 13 listopada przypadają bowiem także Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki, Dzień Biznesmena oraz Dzień Placków Ziemniaczanych.

Idź do oryginalnego materiału