NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej.
W najnowszej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki – kompozytorzy piszą utwory z pogranicza video artu, a artyści wizualni tworzą instalacje dźwiękowe. Coraz trudniej wyznacza się granice, ale też, coraz łatwiej jest łączyć. Festiwal NeoArte działa trochę jak radar – wyłapując te zmiany, trochę jak sonar – zagłębiając się w jeszcze niezbadane obszary. Jak Syntezator Sztuki – tworząc nowe jakości.
Festiwal istnieje po to, by inspirować, wspierać kreatywność. Idea wydarzenia skupia się na artystycznej syntezie. Jest platformą do spotkania się artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, dając tym samym okazję do międzyśrodowiskowego fermentu, szansę na nowe powiązania i interdyscyplinarne efekty.
Najnowsze światowe trendy w muzyce i sztuce współczesnej, międzynarodowa obsada, najwyższa jakość artystyczna oraz atmosfera sprzyjająca kontaktowi z kulturą, to charakteryzuje wszystkie wydarzenia NeoArte – Syntezator Sztuki.
Festiwal NeoArte odbywa się od 2012 roku, corocznie w Gdańsku, jak również organizuje swoje zagraniczne edycje (Oslo 2023, Rejkiawik 2024). Inicjatorem wydarzenia jest grupa pasjonatów muzyki współczesnej, której trzon stanowi gdański NeoQuartet. Organizatorem i producentem festiwalu jest Stowarzyszenie NeoArte.
Patronem tegorocznej edycji będzie wybitna osobowość świata współczesnej kompozycji – belgijski twórca Stefan Prins. Jest on uważany za jednego z najbardziej kreatywnych europejskich twórców, który w swojej artystycznej działalności dąży do krytyki przyjętej konwencji i pozbywania się estetycznych aksjomatów, używając do tego najnowszych zdobyczy technologicznych.
Publiczność podczas czterech dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dwunastu mutlidyscyplinarnych koncertach i performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu oraz w warsztatach reading sessions prowadzonych przez NeoQuartet. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach wprowadzających w fascynujący świat sztuki współczesnej.
Niemal każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno czołówkę zagranicznych twórców (Bozzini Quartet, Contemporánea – Live Electronics Denmark, Davi Bird, Tilen Kravos), jak i najznakomitsze polskie zespoły i solistów (Orkiestra Muzyki Nowej, Aleksander Wnuk, Piotr Peszat, Tomasz Prasqual, Jakub Gucik, Ludzie z Vełny, Igor Torbicki). Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performance Anny Zaradny oraz instalacja video Filipa Ignatowicza, które zostaną zaprezentowane podczas maratonu koncertowego w gdańskim NOMUS.
Gospodarze festiwalu, zespół NeoQuartet, wystąpią kilkukrotnie, prezentując spektralny świat sztuki rumuńskiego twórcy Horatiu Radulescu, przedstawiając azjatycką muzykę nową podczas koncertu Asian Perspective, wykonując szereg światowych premier multimedialnych dzieł kompozytorów z Danii, Polski, Szwecji i Czech wytyczając nowe szlaki dla kwartetu smyczkowego przyszłości.
Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a siedem z nich będzie miało swoją premierę na festiwalu. NeoArte – Syntezator Sztuki po raz kolejny połączy to, co niemożliwe do połączenia w sztuce współczesnej i poszerzy jej granice.
Mecenasi festiwalu: Miasto Gdańsk, Województwo Pomorskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, KPO, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, STOART, NDI S.A.
Program Festiwalu
DZIEŃ 1 – 24.10.2024
Galeria Pionova/Cafe Luis
Godz. 19.30
BOZZINI QUARTET I NEOQUARTET
Program:
Dobromiła Jaskot (PL) – Skraarg na oktet smyczkowy (światowa premiera)
David Bird (USA) – Drop na oktet smyczkowy i stroboskop
Kanadyjski Bozzini Quartet to absolutna światowa czołówka kwartetów smyczkowych. Od 20 lat regularnie koncertuje na najlepszych festiwalach na całym świecie. Ta niezwykła kooperacja jest możliwa dzięki artystycznym kontaktom zespołu NeoQuartet oraz dzięki wsparciu Kanadian Art Council. Oba zespoły wykonają dwa oktety, z czego jeden będzie światowym prawykonaniem.
Godz. 21.00
NEO KLASYKA – HORATIU RADULESCU
Kurator – Jan Topolski
Wykonawcy: Igor Torbicki, Marek Czech, NeoQuartet
Program:
Horatiu Radulescu – Inimate Rituals na altówkę i elektronikę
Horatiu Radulescu – Settle Your Dust, This Is Primal Identity na fortepian solo
Horatiu Radulescu – Kwartet smyczkowy nr 5 “Before The Universe Was Born”
Projekt Neo Klasyka – to prezentacja podczas koncertów festiwalu NeoArte dokonań twórców, którzy zmienili bieg historii muzyki współczesnej. Bohaterem edycji 2024 jest Horatiu Radulescu, rumuński kompozytor, który stworzył podwaliny nurtu muzycznego zwanego spektralizmem.
****************
DZIEŃ 2 – 25.10.2024
PATIO ASP
19.30 BOZZINI QUARTET
W programie: Jürg Frey, James Tenney, Cassandra Miller
Godz. 20.30
KONCERT MONOGRAFICZNY PATRONA FESTIWALU STEFANA PRINSA
Wykonawcy:
Orkiestra Muzyki Nowej
Filip Huget – dyrygent
Program:
Stefan Prins – Third space
Stefan Prins – Hände ohne Orte
Belgijski kompozytor Stefan Prins uważany jest za jednego z najbardziej kreatywnych europejskich twórców, który w swojej artystycznej działalności dąży do krytyki przyjętej konwencji, przełamywania utartych schematów i pozbywania się estetycznych aksjomatów, używając do tego najnowszych zdobyczy technologicznych. W ramach koncertu prezentującego jego twórczość usłyszymy trzy utwory, które stały się przełomem w podejściu do użycia najnowszej technologii w procesie komponowania. Wszystkie dzieła wykona katowicka Orkiestra Muzyki Nowej, najstarszy i najbardziej utytułowany polski zespół muzyki współczesnej.
****************
DZIEŃ 3 – 26.10.2024
Nowe Muzeum Sztuki NOMUS
Godz. 17-22
MARATON NEOARTE
Podczas maratonu koncertowego zaprezentowanych zostanie sześć 45 minutowych projektów. Począwszy od multimedialnego koncertu perkusisty Aleksandra Wnuka i kompozytora Piotra Peszata, poprzez prezentację bydgoskiej i krakowskiej sceny współczesnej muzyki improwizowanej (Ludzie z Vełny, Jakub Gucik i Tilen Kravos), interdyscyplinarny duński projekt Storm Wave, solowy recital pianisty i kompozytora Tomasza Prasquala, a kończąc na multimedialnym performance Anny Zaradny z udziałem NeoQuartet i widowni. Nad atrakcyjnością procesu koncertowego dla widza czuwać będzie gdański artystka sztuk wizualnych Filip Ignatowicz oraz reżyser teatralny Maciej Konopiński.
17.00 – MŁODY AMBIENT
Prezentacja efektów warsztatów dla młodzieży prowadzonych przez Marcina Dymitera
17.15 – LUDZIE Z VEŁNY
Bydgoski zespół muzyki współczesnej kierowany przez kompozytora Rafała Gorzyckiego w składzie altówka, trąbka, klarnet, fortepian, elektronika, wykona multimedialne kompozycje Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Artura Zagajewskiego, Aleksandra Kościowa, Rafała Gorzyckiego oraz własną improwizowaną impresję na temat kondycji polskiej kultury.
18.10 – JAKUB GUCIK I TILEN KRAVOS
Dwoje znakomitych improwizatorów z gatunku free w happeningu muzycznym na temat ich najnowszej płyty Infuzja. Spodziewany efekt to ekscentryczna improwizowana psychodelia w zjawiskowym wydaniu.
19.00 – CONTEMPORÁNEA – LIVE ELECTRONICS DENMARK – Storm Wave
Najnowszy duński multimedialny projekt z muzyką Ejnara Kandinga oraz wideo Simona Janssena. Partię klarnetu wykona Fritz Gerhard Berthelsen.
20.00 – TOMASZ PRASQUAL – SOLO PIANO
Solowy recital pianisty i kompozytora Tomasza Prasquala, podczas którego zagłębimy się w świat muzyki amerykańskiego minimalisty Mortona Feldmana oraz twórczości kompozytorskiej samego wykonawcy.
20.45 – ANNA ZARADNY – CARBONADO AS A HEX 2022
Artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka – Anna Zaradny przedstawi swoją wielokanałową kompozycję stworzoną podczas mikrorezydencji w Biuro Dźwięku Katowice.
21.30 – ALEKSANDER WNUK I PIOTR PESZAT – Zbigniew Karkowski Form and Disposition (2008/2022)
Korzystając z dostępnych materiałów – rejestracji wykonań, wywiadów ze Zbigniewem Karkowskim, innych jego utworów, a także poprzez rozmowy z artystami, z którymi blisko współpracował – Aleksander Wnuk stworzył własną interpretację utworu Form and Disposition, którą wykona wspólnie z kompozytorem Piotrem Peszatem.
FILIP IGNATOWICZ – wizualizacje
MACIEJ KONOPIŃSKI – reżyseria
****************
DZIEŃ 4 – 27.10.2024
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Godz. 16.00.
ASIAN PERSPECTIVE
Wykonawcy: NeoQuartet
W programie: Jinsoo Kim, Hyjoo Kim, Shinhye Lee, Jisoon Choi, Jaekyung Lim
Koncert dedykowany współczesnej południowokoreańskiej muzyce tworzonej przez kompozytorów skupionych wokół organizacji Contemporary Music Society w Seulu.
Galeria Pionova/Cafe Luis
Godz. 20.00
NEOQUARTET – STRING QUARTET OF THE FUTURE
W programie najnowsze kompozycje na elektryczny i akustyczny kwartet smyczkowy następujących twórców:
Agata Zemla (PL) – „Pójdź za nim przez dolinę” na elektryczny kwartet smyczkowy i elektronikę
Tomasz Prasqual – „AGNI” – Kwartet smyczkowy nr 2 (prawykonanie)
Ejnar Kanding (DK) – Utwór na elektryczny kwartet smyczkowy i video (prawykonanie)
Carsten Bo Eriksen (DK) – Utwór na kwartet smyczkowy i elektronikę (prawykonanie)
Marsel Nichan (SE) – Deus ex machina (prawykonanie)
Jaka jest przyszłość kwartetu smyczkowego w świecie muzyki? Czy ten królewski skład instrumentalny jeszcze będzie istniał? Czy kompozytorzy ciągle będą traktować kompozycje na kwartet jako wyzwanie, czy raczej jako powielanie tradycyjnych form? Koncert stara się odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Nośnikiem dyskusji będą instrumenty akustyczne połączone z elektroniką oraz elektryczne instrumenty sterujące multimediami.