100. urodziny kpt. Jana Lohmanna ps. „Feliks” (ZDJĘCIA)

krknews.pl 9 godzin temu

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie świętowano 2 lipca 2025 roku wyjątkowy jubileusz – setne urodziny kapitana Jana Lohmanna, ps. „Feliks”, żołnierza Armii Krajowej, więźnia politycznego, pisarza i poety. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury oraz środowisk kombatanckich.

Kapitan Lohmann urodził sie 2 lipca 1925 roku w Seceminie (woj. świętokrzyskie). Podczas wojny służył w Oddziale Partyzanckim „Skrzetuski” (pierwszym w Inspektoracie „Maria” w Miechowskiem) oraz w 106. Dywizji Piechoty AK. Wziął udział w Akcji „Burza” i dwukrotnie był ranny. Za męstwo odznaczono go Krzyżem Walecznych. W 1945 r. został aresztowany i skazany na pięć lat więzienia. Od lat 90. czynnie działał w ruchu kombatanckim, m.in. jako współzałożyciel i członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Po wojnie został aresztowany i w latach 1945–1946 więziony jako więzień polityczny. W kolejnych dekadach był aktywny w środowiskach kombatanckich – współtworzył krakowski Oddział Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy AK (obecnie Światowy Związek Żołnierzy AK), należał też do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (Obszar Południowy).

Na co dzień mieszka w Krakowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Tworzy prozę i poezję – jego dorobek literacki stanowi osobiste świadectwo losów pokolenia wojennego. . O jego twórczości z uznaniem wypowiadali się Julian Kornhauser, Wisława Szymborska, Karl Dedecius i prof. Marta Wyka. Jest członkiem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zarząd Województwa Małopolskiego uhonorował jubilata Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolskim. Odznaczenie wręczył marszałek Łukasz Smółka, podkreślając znaczenie takich postaci jak Jan Lohmann dla tożsamości regionu.– Dzięki takim ludziom i ich bohaterstwu w czasach wojny nasz region trwał. Pan Jan jest przykładem i inspiracją dla młodego pokolenia. Małopolska musi być bezpieczna. Jesteśmy winni naszym bohaterom wdzięczność i szacunek – powiedział marszałek.

W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara życzenia przekazał II wicewojewoda Ryszard Śmiałek, który wręczył również przyznany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella Medal „Pro Bono Poloniae”. – Wręczone odznaczenie to dowód uznania, ale także wdzięczności za służbę dla Ojczyzny. Serdecznie gratuluję tak imponującego dorobku – mówił Ryszard Śmiałek.

fot. IPN w Krakowie. MUW w Krakowie, UMWM

Idź do oryginalnego materiału