10 wydarzeń, w których musisz wziąć udział jeszcze w tym roku

magazynpismo.pl 1 tydzień temu

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie festiwali filmowych i literackich, wystaw oraz koncertów, w których warto wziąć udział jeszcze w tym roku. Na naszej liście znalazły się wydarzenia, na które można również zabrać dzieci i młodzież.

Odbędą się one w Warszawie, Trójmieście, Toruniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu, ale również online.

Do zobaczenia!

Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio.Wykup prenumeratę lub dostęp online.

Zapraszamy!

Newsletter

Aktualności „Pisma”

W każdy piątek polecimy Ci jeden tekst, który warto przeczytać w weekend.

Zapisz się

Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza

wystawa, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi, wystawa potrwa do 2 marca 2025 roku

Malarz, który z przypadku został artystą komiksowym, czy artysta komiksowy, który chciałby być przede wszystkim malarzem? Tadeusz Baranowski najbardziej czuje się samotnym wilkiem. Nonkonformistą w kwestiach formy i treści w sztuce, ale też „depresyjnym pesymistą”, którego twórczość bawi kolejne pokolenia czytelników i czytelniczek – tak pisał o nim Paweł Kicman w swoim tekścieZ Pismem u Tadeusza Baranowskiego, taty Smoka Diplodoka(przeczytajcie ten tekst, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji!).

A my zapraszamy na wystawę do Łodzi, na której (wspólnie z dziećmi), oprócz komiksów i malarstwa, odkryjemy pozostałe pasje artysty, nauczymy się rysować postaci z jego komiksów, weźmiemy udział w minizabawach, na przykład „Którym bohaterem trylogii Orient Men jesteś?”. Ważnym elementem ekspozycji są motywy z najnowszego filmu na podstawie komiksów Baranowskiego –Smok Diplodok(reż. Wojciech Wawrzak, 2024 r.).

Więcej na:ec1lodz.pl

WystawaJózef Chełmoński

wystawa,Muzeum Narodowe w Warszawie, wystawa potrwa do 26 stycznia 2025 roku

Czy byliście już na wystawie poświęconej twórczości Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie? Nam ta wystawa jest szczególnie bliska – obrazemBabie latozilustrowaliśmy tekstNiższe amoryKacpra Pobłockiego. Tekst pochodzi ze świetnej książki tegoż autoraChamstwoz 2021 roku. Warto przeczytać przed wizytą w muzeum.

Natura, wiejskie widoki, sceny z życia mieszkańców Polski pozamiejskiej – to przez lata stanowiło kwintesencję „polskości”. W ostatnim czasie znowu chcemy wracać na wieś, chcemy odkrywać swoje wiejskie korzenie, a przy tym coraz częściej interesujemy się perspektywą prostego człowieka wobec wielkiej historii.. Przyszedł czas „chłopomanii”, dlatego też twórczość malarza warto odkryć na nowo. A my polecamy oczywiście powrót do kilku naszych tekstów, które mogą być doskonałym uzupełnieniem oglądanych obrazów: rozmowy z prof. Rochem SulimąNadchodzi nowa chłopomania, no i oczywiście fragmentChłopekJoanny Kuciel-Frydryszak. Więcej artykułów, podcastów i zdjęć znajdziecie w naszej sekcjiPolska pozamiejska.

Zwróćcie uwagę na program wydarzeń towarzyszących – w każdą niedzielę można wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem; 17 listopada w ramachRodzinnych niedzielodbędą się warsztaty dla dzieci (5–12 lat)Pędzel w dłoń i na koń!,na których młodzi uczestnicy i uczestniczki spróbują między innymi, czy łatwo jest narysować konie w galopie; 19 i 26 listopada Muzeum Narodowe zaprasza na spotkanie wielozmysłowe dla seniorek i seniorów. Będzie też sporo innych wydarzeń, animacji i wykładów.

Więcej na:mnw.art.pl

Eufonie. Echa i pogłosy

festiwal,Warszawa, Kraków, Katowice, Lublin, Lusławice, Dębica,2 listopada – 8 grudnia

Festiwal Eufonie, w tym roku z podtytułem Echa i pogłosy, to muzyczna podróż po Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas wydarzenia usłyszymy muzykę dawną i współczesną, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje, a to wszystko w ramach trzech sekcji: Alterfonie, Wielkie Dzieła i Muzyka Przeszłości.

Większość festiwalowych koncertów odbędzie się w Warszawie. My szczególnie zachęcamy do tych, które wiążą się z twórczością kobiet (pamiętacie prawdopodobnie esejDlaczego nie było wielkich artystek?Lindy Nochlin): Heroiny polskiej muzyki 16 listopada w Muzeum POLIN oraz 20 listopada Dobrawa Czocher i Goście w Małej Warszawie.

W tym roku Eufonie po raz pierwszy pojawią się również w innych miastach. SymfonięSiedem bram Jerozolimy,która rozpoczęła tegoroczną edycję festiwalu, będzie można usłyszeć również w Krakowie, Lusławicach (23 listopada) i Dębicy (8 grudnia), czyli mieście urodzenia autora utworu, Krzysztofa Pendereckiego.

A w Lublinie (20 listopada) będzie okazja do wysłuchania zespołu La Tempete, który połączyCałonocne czuwanieSiergieja Rachmaninowa z bizantyjskimi pieśniami.

W ramach wydarzeń specjalnych w warszawskim Nowym Teatrze będziemy mogli zobaczyć operęHave a good day!na 10 kasjerów, dźwięki supermarketu i fortepian, czyli opowieść o życiu wewnętrznym kasjerów w centrum handlowym.

Oprócz muzyki na Eufoniach pojawi się też element wizualny – wystawaMuzyka Alternatywna. Spekulatywne historie muzykigrupy „panGenerator”. Ekspozycję możemy oglądać od 8 listopada do 1 grudna w Galerii Okno na Kulturę w Warszawie.

Więcej na:eufonie.pl

Pięć smaków

festiwal, Warszawa 13–20 listopada oraz online 13 listopada – 1 grudnia

To już osiemnasta edycja jednego z naszych ulubionych festiwali filmowych – Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Tym razem w programie znalazło się siedem sekcji tematycznych – Portret: Stanley Kwan; Tokijskie Opowieści; Focus: Środowisko; oraz Nowe Kino Azji, Asian Cinerama, Odrestaurowana Klasyka i Polskie Akcenty.

Oczywiście Pięć Smaków to nie tylko filmy – 16 listopada odbędzie się dyskusja (realizowana wspólnie z wydawnictwem Tajfuny) o Tokio w literaturze, tu punktem wyjścia będzie obrazLove & Pop(reż. Hideaki Anno), czyli adaptacja prozy Ryū Murakamiego. Nie zabraknie też kulinarnych nawiązań – 19 listopada rozmowa Marcinem Wojtasikiem, współtwórcą restauracji Yatta Ramen, o kulinarnej mapie stolicy Japonii, w kontekście obrazuDryfując przez Tokio.16 listopada prawdziwa gratka dla miłośników wysokobudżetowego koreańskiego kina – monumentalne dwuczęściowe dziełoAlenoid(reż. Choi Dong-hoon), a w przerwie między seansami możliwość posmakowania koreańskiej kuchni.

Dodatkowo kilka pięciosmakowych filmów zobaczymy we wrocławskim …

Idź do oryginalnego materiału