10 inspirujących książek dla dzieci w różnym wieku – świąteczne propozycje Wydawnictwa Agora

ohme.pl 1 rok temu

Podarowując książkę, dajemy klucz do przygody, nowych doznań, do świata, którego nie znamy. Książka to magiczny prezent – nie może jej zabraknąć pod choinką.

Dla miłośników fantastycznych światów i niezapomnianych opowieści „SILLA”, Karolina Lewestam, il. Mariusz Andryszczyk

(9-14)

Jest taka kraina, w której na niebie ukazują się dwa księżyce. Która pokryta jest wiecznym lodem, ale pełna życia, nadziei i prostoty. W której losy człowieka i losy zwierząt są ściśle ze sobą związane. W której oddaje się pokłon Zorzy (niech nam zawsze świeci!). Właśnie w tej śnieżnej krainie młody chłopiec musi wyruszyć na spotkanie swojemu przeznaczeniu. A towarzysząc mu w jego wędrówce, krok po kroku poznamy wierzenia, mitologię i magiczną moc spajającą ten niezwykły świat.
Opowieści świata Zorzy to nowa seria fantasy dla młodych czytelniczek i czytelników, stworzona przez filozofkę i publicystkę KAROLINĘ LEWESTAM, zilustrowana po mistrzowsku przez MARIUSZA ANDRYSZCZYKA. „Silla” to pierwszy tom cyklu, przywodzącego na myśl tak kultowe książki jak „Opowieści z Narni”, „Niekończąca się historia”, czy „Mroczne materie”.

W styczniu ukaże się kolejny tytuł – „Strażniczka Perły”

„Kleks. Nowy poczatek”, Katarzyna Rygiel, Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk, Maciej Kawulski

9-12+

Najpotężniejsze zaklęcie brzmi: „A co by było, gdyby…” Nie Adaś, a Ada. Akademia, w której uczą się już nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki. Zarówno z Polski, jak i z całego świata. W uwspółcześnionej wersji kultowej historii o najbardziej bajkowej ze szkół jedynie pan Kleks wcale się nie zmienił: pozostaje zaskakującym, pełnym ciepła i niezwykłego poczucia humoru przyjacielem dzieci, zwierząt i magicznych stworzeń. Powieść napisana na podstawie scenariusza filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego porwie was na nowo w czarodziejski świat wykreowany przez Jana Brzechwę. Niecierpliwi widzowie mogą spodziewać się świątecznego prezentu – pierwsze pokazy przedpremierowe „Akademii Pana Kleksa” wystartują już 25 grudnia!

Dla dzieciaków, które utleniają dobrą zabawę, humor i naukowe ciekawostki! „Detektyw Wróbel i struty dziób”, Tomasz Samojlik i Adam Wajrak

6-10+

Nie jest łatwo być ptakiem w wielkim mieście! Ktoś rozprowadza chodliwy towar – smakowite, ale śmiertelnie niebezpieczne jedzonko. Ptasia gangsterka przejmuje rządy w okolicy. W kryminalny proceder zamieszane są choćby gołębie służby porządkowe. Jednak czy w podtruwaniu łakomych wróbli, gołębi, kaczek i łabędzi chodzi jedynie o chciwość? Wygląda na to, iż skrzydlaci mieszkańcy mają przedziobane! Detektyw Wróbel musi działać szybko. I to inkoguto (to znaczy pod przykrywką).
Z pomocą detektywowi rusza jedna z poszkodowanych, kaczka Ananana. Czy zdążą ostrzec łakome ptaki przed niebezpieczeństwem i uratować miasto? Lećcie z nami! Brawurowa akcja, skrzydlaci bohaterowie i skrzące dowcipem dialogi. Detektyw Wróbel to seria niezwykłych komiksów łączących dobrą zabawę i edukację przyrodniczą, stworzonych przez Tomasza Samojlika i Adama Wajraka — ulubionych przez dzieci i dorosłych przyrodników z Puszczy Białowieskiej.

Kurzol. Strach się bać!” Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska

6-10+

Antek wraz ze swoim niezwykłym przyjacielem Kurzolem postanawiają wybrać się na wycieczkę do wnętrza ogarniętego lękiem organizmu. Tam kapitanka Alina Adrenalina i generał Korti przejęli już dowodzenie… Co to oznacza dla człowieka i
fantastycznego stworka? Jak rozpoznać, iż zżera nas strach, i sobie z nim poradzić? Seria o Kurzolu to brawurowe połączenie komiksu i tradycyjnej opowieści, która pomaga dzieciom (oraz ich rodzicom) zrozumieć, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej. Prócz dużej dawki humoru i akcji w Kurzolu odnajdziecie masę naukowych ciekawostek oraz sprawdzone metody na to, jak dbać o siebie.

„Zbój”, Joanna Jagiełło, il. Marcin Minor

6-10+

Prawdziwa powieść drogi dla wszystkich, którzy noszą przygodę w sercu. Nie tylko dla miłośników lam! Wcale nie za górami, za lasami, a całkiem niedaleko, i wcale nie dawno, dawno, a kilka lat temu żyły sobie lamy, które postanowiły opuścić bezpieczną zagrodę i udać się na spacer po Karkonoszach. Jedna z nich, Regina, niedługo wróciła do domu. Druga, tytułowy Zbój, wędrowała po górach przez wiele miesięcy, by spełnić swoje wielkie marzenie o wolności, powrocie w rodzinne Andy i
odnalezieniu Ducha Gór. Zanim dowiecie się, czy jej się to udało, poznacie wspaniałe przygody ciekawej świata lamy, spotkacie mnóstwo fascynujących zwierząt i poszukacie odpowiedzi na pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze. Losy Zbója i Reginy pięknie opisała Joanna Jagiełło, zainspirowana prawdziwą historią lam uciekinierek i ich górskiej wędrówki. Karkonoską przyrodę olśniewająco zilustrował mistrz Marcin Minor.

Dla młodszych nastolatków lubiących akcję i adrenalinę: „Śledztwo w komosie”, Stuart Gibbs, tłum. Aleksnadra Szkudłapska, il. Marta Krzywicka

9-14

Seria: Baza Księżycowa Alfa. Rasowy kryminał w futurystycznym emploi! Autora bestsellerowych powieści sensacyjnych z serii Szkoła szpiegów stworzył pasjonującą serię łączącą kryminalne powieści w stylu Agathy Christie, dowcipną przygodówkę i fantastykę naukową. Życie na Księżycu nijak się ma do scen znanych z filmów i do tego, co obiecywała NASA. Jest tu niewygodnie, jedzenie smakuje naprawdę paskudnie, a dzieciaki nudzą się jak mopsy. Dwunastoletni Dashiell przyleciał tu z rodziną na kilkuletni kontrakt i ma już dosyć tego miejsca. Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie słynny naukowiec, robi się naprawdę tajemniczo. Jakie przełomowe odkrycie miał zamiar ogłosić światu doktor Holtz? Co adekwatnie się stało na powierzchni Księżyca? I wreszcie – kto z załogi Bazy Księżycowej Alfa jest mordercą?

„Zguba w kosmosie” – kolejny tom serii już w marcu 2024.

„Szkoła szpiegów. Kierunek Meksyk”, Stuart Gibbs, tłum. Jarek Westermark, il. Mariusz Andryszczyk

9-13+

Seria: Szkoła Szpiegów. Złowrodzy agenci Pająka wracają do gry. I nie liczą się z kosztami. Będzie luksusowo, wakacyjnie i … śmiertelnie niebezpiecznie! Ale od czego mamy superszpiegów Bena Ripleya i Erikę Hale? Młodzi adepci Akademii Szpiegostwa CIA ruszają ze ściśle tajną misją, by namierzyć centralę Pająka. Oczywiście, nic nie idzie tak, jak powinno. Ich samolot zostaje zestrzelony nad meksykańską dżunglą. A potem pozostało ciekawiej! Wybuchy, zamachy, ciosy z półobrotu, niespodziewane powroty znanych bohaterów, emocjonalny rollercoaster, tysiące zaskoczonych iguan i baseny wypełnione rekinami I czy jodłowanie należy uznać za nadzwyczajne okrucieństwo i zakazać konwencjami genewskimi? Niełatwo być nastolatkiem, choćby jeżeli szkolonym do zadań specjalnych!

Szósty tom wciągającej i przezabawnej serii sensacyjnej o nastolatkach, które ciągle ratują świat. Szkołą Szpiegów to bestsellerowa seria sensacyjna dla młodych czytelników autorstwa Stuarta Gibbsa, tryskający sarkastycznym humorem i
inteligentnie grający konwencją najlepszych sensacyjnych powieści i filmów.

Kolejny tom cyklu: „Szkoła szpiegów podbija Europę” – już w lutym 2024!

Dla najmłodszych czytelników: „Precelek i pierwszy śnieg” – Agata Romaniuk, il. Malwina Hajduk

3-5

Seria: Precelek z Kociej Szajki. Hurra! To pierwszy śnieg w życiu Precelka. Świat wygląda jak przykryty kołdrą z bitej
śmietany. Koci maluch wybiera się z jeżem Jurkiem na sanki. Czy poradzą sobie z jazdą z górki na pazurki, hamowaniem ogonem i zaspami? Na szczęście towarzyszy im kot Morfeusz – specjalista od śnieżnych wyścigów. „Precelek z Kociej Szajki” to seria dla przedszkolaków o przygodach kota Precelka z udziałem Kociej Szajki, autorstwa Agaty Romaniuk z ilustracjami Malwiny Hajduk. Wraz z bohaterem książeczek dzieci mogą przeżywać najróżniejsze przygody adekwatne do ich wieku, uczą się oswajać rzeczywistość pełną mniejszych lub większych wyzwań i poznają siłę prawdziwej przyjaźni. Lektura inspiruje do działania, życzliwych gestów na rzecz innych, dzielenia się swoimi przeżyciami. Nasycone żywymi kolorami ilustracje pobudzają wyobraźnię i pozwalają zanurzyć się w pełen fantazji świat wykreowany przez jeden z najbardziej twórczych tandemów literatury dziecięcej ostatnich lat.

„Mała Tarmosia. Co w norze piszczy”, Tomasz Samojlik, il. Ania Grzyb

Kat. Wiekowa 4-5+

Seria: Mała Tarmosia. Poznaj małą Tarmosię, jej niezwykłą borsuczą rodzinę i ich przyjaciół! Borsuczka Tarmosia mieszka w lesie z mamą, tatą i dziadkiem. Jest interesująca świata, lubi zawierać nowe znajomości i uwielbia spać. Tylko jak tu zasnąć, kiedy poza pochrapywaniem dziadka, za ścianą słychać niepokojące dźwięki? Czy to możliwe, iż w borsuczej norze straszy? A może nie ma się czego bać? Ulubiony przyrodnik, autor i rysownik książek dla stworzył serię ciepłych, napisanych prostym językiem opowiadań, które pozwolą starszym przedszkolakom przeżyć niezapomniane przygody, przyjrzeć się różnym życiowym sytuacjom, a przy okazji poznać zwyczaje dzikich zwierząt.

„Wypożyczalnia skrzydeł”, Iwona Pietrzak-Płachta, il. Matylda Konecka

4-8+

Otwórz drzwi biblioteki – świata wyobraźni, przygody, mądrości, magii, a spotkasz się z kimś, która użyczy Ci skrzydeł. Książki to drzwi prowadzące do różnych doświadczeń i emocji. Są jak skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie! Bywa, iż wystarczy jedna dobra książka, aby już na zawsze obudzić w dziecku miłość do literatury. Jej strony mogą stać się skrzydłami, dzięki którym będzie zdobywało najwyższe szczyty i przekraczało granice, o których choćby nie śniło. „Wypożyczalnia skrzydeł” to poetycki picturebook, który jest także hołdem złożonym bibliotekom i pracującym w nich wyjątkowym osobom. Książka Iwony Pietrzak-Płachty – laureatki konkursu Nauczyciel Roku 2022 oraz nagrody im. Janusza Korczaka 2022 oraz malarki Matyldy Koneckiej to pełna metafor, bogato ilustrowana książka obrazkowa, pokazująca bezcenną moc drzemiącą w czytaniu. To opowieść o magicznym świecie dostępnym na wyciągnięcie ręki.

Idź do oryginalnego materiału