Uma Thurman, gwiazda Pulp Fiction, odwiedzi Strzegom? Tu miała rodzinę

swidnica24.pl 4 godzin temu

Amerykańska gwiazda filmowa Uma Thurman ma związki ze Strzegomiem. Tu mieszkali i zostali pochowani jej pradziadkowie. Aktorkę znaną z ról w filmach Quentina Tarantino „Kill Bill” i „Pulp Fiction” najprawdopodobniej będzie można spotkać w miejscach związanych z jej rodziną.

W 1894 roku w Strzegomiu zamieszkali pradziadkowie oraz dziadek znanej amerykańskiej gwiazdy filmowej Umy Karuny Thurman. Do tej historii, na prośbę aktorki, dotarł regionalista Krzysztof Kaszub, który o swoim odkryciu poinformował w audycji na żywo w Radiu Sudety. – Z tego, co wiem to pani Uma Thurman przyleci do Polski i odwiedzi Strzegom – dodaje badacz dziejów miasta.

Pradziadek aktorki Friedrich Karl Bernhard Felix Heinrich Franz von Schlebrügge urodził się we Wrocławiu. Życiowe drogi zaprowadziły go do miejscowości Pokój, gdzie poznał swoją żonę – prababkę Umy Thurman. Ze związku narodził się syn – dziadek filmowej gwiazdy. Krzysztof Kaszub informuje, iż cała rodzina zamieszkała w Strzegomiu w 1894 roku.
Na podstawie informacji zawartych w starych książkach telefonicznych, Krzysztof Kaszub ustalił, iż rodzina osiedliła się w mieszkaniu na drugim piętrze w jednej z kamienic na miejskim Rynku, która zachowała się do dzisiaj.
Z dokumentów, do których dotarł regionalista wynika, iż ich syn, jako dorosły mężczyzna wyjechał do Szwecji, gdzie poślubił babkę aktorki. – Na świat w 1941 roku na świat przychodzi mama Umy Thurman – Nena – podaje Krzysztof Kaszub. Nena była rozchwytywaną modelką, a jej twarz znalazła się między innymi na okładkach Vogue i Harper’s Bazaar.
Mężem Neny Birgitte Caroline von Schlebrügge zostaje Robert Alexander Farrar Thurman, profesor indo – tybetańskich studiów buddyjskich na Columbia University. Z tego małżeństwa urodziła się w Bostonie 29 kwietnia 1970 roku Uma Karuna Thurman.
Krzysztof Kaszub informuje, iż pradziadek i prababka aktorki spoczęli na cmentarzu przy ulicy Świdnickiej w Strzegomiu.
/opr. red./
Zdjęcie kamienicy Tomasz R. Smagłowski
Idź do oryginalnego materiału