Reklama

Niezwykłym Misterium przeniosą nas w czasy Jezusa! Przejmujący zwiastun video

KWI13

Korytnica godz: 15:00
Reklama

Przyjdź, zobacz, przeżyj! – Nie zrobimy Jerozolimy w Korytnicy - to wiadomo, natomiast chcemy, żeby te scenografie i te stroje w tę starożytność, w te czasy Jezusa nas przeniosły. Zapraszamy! – zachęca do udziału w wyjątkowym Misterium Męki Pańskiej Beata Różowicz z Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej w Korytnicy. Przejmujący zwiastun video stanowi namiastkę tego, co można będzie przeżyć w Niedzielę Palmową w naszym powiecie.

W Niedzielę Palmową (13 kwietnia 2025r.) w Korytnicy po raz czwarty zostanie wystawione Misterium Męki Pańskiej. To wydarzenie niezwykłe, które od początku łączy pokolenia i poprzez dopracowane stroje i dekoracje, ogromne zaangażowanie aktorów-amatorów, przejmujące sceny i oprawę muzyczną przenosi widzów w czasy Jezusa Chrystusa. Do oglądania i przeżywania Misterium zaprasza parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Korytnicy i Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej w Korytnicy.
 

"Oni zawsze są!"

– Minimum dwa miesiące wcześniej zaczynamy już pierwsze przygotowania. Z roku na rok jest oczywiście łatwiej, dlatego, że przybywa strojów, przybywa też elementów dekoracji, więc wprowadzane nowości są w mniejszości – przyznaje Beata Różowicz, kustosz Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej.

Nasza rozmówczyni w ferworze ostatnich przygotowań podkreśla, że bardzo ważny jest zawsze dobór aktorów i zachęcenie ludzi. – I oni zawsze są! Doceniam to z całego serca! Wszystkim dziękuję za każdą pomoc, za udział, za zaangażowanie, bo to jest niesamowite, że ludzie mając swoje sprawy, swoje życie, rodziny itd., jednak ten czas zawsze chętnie znajdują. Niesamowite jest też to, że się tak jednoczą! To też jest takie wydarzenie, które sprawia, że to dobro, które w ludziach drzemie gdzieś wyzwala. Wierzę, że na kolejne lata tych chęci nam wszystkim wystarczy – wyznaje pani Beata.

Dodaje, że tegoroczne Misterium odbywa się w przededniu jubileuszu 700-lecia parafii w Korytnicy, który będzie świętowany w 2026r. – To dla nas ważny sprawdzian przed tym, co nas czeka za rok – zaznacza.

Reklama

Ogromne zaangażowanie mnóstwa osób

Co warte podkreślenie, zaangażowanymi w role aktorami są amatorzy - przedszkolaki, dzieci, młodzież, dorośli i emeryci! Ilu ich jest? – Nie da się policzyć co do sztuki, bo ta ilość jest dość płynna i zawsze troszkę pogoda ma na to wpływ, ale na podstawie zeszłorocznych list, mogę powiedzieć, że były to 152 osoby i myślę, że w tym roku będzie liczba zbliżona. Na pewno nie mniej, a być może i więcej, bo wiem, że rodzice, którzy biorą udział w misterium angażują swoje dzieci i wiem, że stroje są szyte, więc myślę, że będzie nas więcej – mówi z radością pani kustosz. 

Zaznacza, że blisko 160 osób to aktorzy-amatorzy, czyli osoby, które przebierają się w stroje, biorą udział w scenach. – Drugie tyle stanowią osoby, których nie widać, czyli wszyscy ci, którzy porządkują teren, przygotowują scenografię, udostępniają swoje nieruchomości, przewożą nam scenę. Osoby, które podejmują się każdej pracy, udzielają każdej pomocy, każdego wsparcia. Tak szacunkowo bym powiedziała, że w różny sposób zaangażowanych jest 250 osób – podlicza Beata Różowicz.

Reklama

Misterium łączy pokolenia

W misterium tradycyjnie już włączają się dzieci z Przedszkola "Mały Miś" w Kozicach. Zaangażowana jest też szkoła w Kaleniu Drugim, należąca do parafii Korytnica Łaskarzewska oraz mieszkańcy parafii Korytnica Łaskarzewska i gminy Trojanów. Są też dzieci spoza tych placówek, które są pod opieką rodziców.

– Tych dzieci jest dużo. Mamy też całe rodziny, które biorą udział w misterium. To jest niesamowite, że jest mama, tato, babcia, niejednokrotnie też dziadek i dzieci, więc są to całe pokolenia, które łączy to misterium. Mamy też takie przypadki, że przyjeżdżają znajomi, bądź rodzina do naszych parafian właśnie w Niedzielę Palmową, żeby w tym misterium wziąć udział. Bardzo to cieszy, że to wydarzenie zaczyna zakreślać coraz szersze kręgi i mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma – przyznaje koordynatorka wydarzenia. 


 

Reklama

Tradycyjne, polskie palmy

W tym roku na uczestników niedzielnych uroczystości w Korytnicy czekają nowości. Beata Różowicz zdradza jedną z nich. – Padł pomysł, żeby każda wieś należąca do parafii i te okoliczne - jeśli tylko wyrażą chęć - przygotowały taką, szczególną, wyjątkową, dużą palmę, więc na przedzie procesji, która będzie inscenizacją wjazdu do Jerozolimy, pójdą te nasze tradycyjne, polskie palmy, które później będą stanowić ozdobę kościoła w czasie Świąt Wielkiej Nocy – zapowiada.

Bramę kościelną w Korytnicy już udekorowały piękne palmy, wykonane m.in. przez mieszkańców Woli Koryckiej Górnej. Na zdjęciu w trakcie transportu: 

Reklama


Trudne emocjonalnie role i nowy pałac Piłata

Po raz czwarty w rolę Jezusa Chrystusa w korytnickim misterium wcieli się Piotr Majsterek, który jest też autorem scenariusza. Rolę Kajfasza odegra ks. wikariusz Piotr Zasuwik. W Annasza wcieli się Tomasz Czechowski. Rolę Maryi - matki Jezusa - odegra Zofia Łukasiak. Piłatem, podobnie jak w roku ubiegłym będzie Daniel Mroczek.

Reklama

Beata Różowicz przyznaje, że w tych głównych rolach póki co nie ma zmian aktorów, ponieważ są to role trudne emocjonalnie i nie jest łatwo się z nimi zmierzyć. – Namawiam, żeby jednak trochę te postacie pozmieniać, bo każdy ma inną osobowość, każdy inaczej odczuwa, ma inną percepcję, więc można by te postacie inaczej odegrać, ale na razie mi się to nie udaje. Jeśli chodzi o role drugoplanowe - mamy tam większą rotację. Co i rusz mamy młodych chłopaków, którzy odgrywają role żołnierzy, legionistów - to się zmienia. W czołówce - niechętnie, ale pracujemy nad tym. Może w przyszłości coś się zmieni – zaznacza.

Zapowiada, że widzowie mogą spodziewać się w tym roku zmian w scenografii - inaczej będzie wyglądał m.in. pałac Piłata. – Nie będę zdradzać tajemnicy, ale mam nadzieję, że będzie się podobało. Forma także będzie troszkę zmieniona – przyznaje. 

Reklama


Bez nich by tego nie było 

Główne kwestie organizacyjne wydarzenia opierają się na trzech osobach. Wspomniany już Piotr Majsterek odpowiada za stworzenie scenariusza oraz kompletowanie obsady i pracę z aktorami. Współpracuje z Elżbietą Sabat, która także zajmuje się stroną artystyczną, w tym przygotowaniem scenografii. Beata Różowicz odpowiada za kostiumy i koordynowanie wydarzenia pod różnymi względami od nagłośnienia po zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom i ustalenia ze służbami.

Oprawa muzyczna jest autorstwa chóru parafialnego i Zespołu Śpiewaczego z Kalenia pod kierunkiem Pawła Warownego, etnografa z Dąbi.

Bardzo dużym wsparciem w przygotowaniu misterium służy także Urząd Gminy w Trojanowie z wójtem Michałem Jaskiem na czele oraz ks. proboszcz Zbigniew Grzymała.

 

Bardziej odczuwać, niż fotografować i nagrywać

Beata Różowicz przyznaje, że do tej pory niemal każdy widz misterium chciał fotografować wydarzenie i niemal każdy chciał nakręcić jakieś nagranie. – W tym roku chcemy z księdzem proboszczem, żeby było trochę inaczej. Ksiądz proboszcz przygotowywał ludzi do tego misterium, żeby bardziej odczuwali, niż fotografowali – podkreśla nasza rozmówczyni.

Dodaje, że nie ma potrzeby, by każdy robił zdjęcia i nagrania, ponieważ zawsze jest wiele fotografii z Misterium oraz profesjonalny film. – Chcielibyśmy więc, żeby ludzie bardziej uczestniczyli w tym, co się dzieje – nadmienia. 

Reklama

 

Jerozolima w Korytnicy?

Misterium to również starannie dobrane, przemyślane i dopracowane stroje i dekoracje, które co roku są przygotowywane dużo wcześniej.

– Stroje są odświeżane, detale są zmieniane. Nie ukrywam, że sama czytam i studiuję uzbrojenie legionów rzymskich, żeby to było jak najbardziej wiarygodne, więc nad tym też pracujemy. Cały czas też coś próbujemy zmienić, doszyć, przeszyć, żeby to wszystko nas przeniosło w te czasy - i wizerunkowo, i tak mentalnie. Nie zrobimy Jerozolimy w Korytnicy - to wiadomo, natomiast chcemy, żeby te scenografie i te stroje w tę starożytność, w te czasy Jezusa nas przeniosły. Zapraszamy! – Beata Różowicz zachęca do odwiedzenia Korytnicy i udziału w wyjątkowym wydarzeniu. 


Co nas czeka w tę niedzielę? 

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, na godzinę 9:30 zaplanowana jest inscenizacja wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Orszak ruszy sprzed budynku remizy OSP w Korytnicy do kościoła Św. Bartłomieja Apostoła, gdzie o godzinie 10.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

Popołudniu czeka nas druga część, czyli Misterium Męki Pańskiej. Rozpocznie się ono o godzinie 15.00 w kościele od ostatniej wieczerzy. Warto jednak przybyć do Korytnicy trochę wcześniej, ponieważ już przed wydarzeniem będzie okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z aktorami w strojach z czasów Jezusa. 

Przejmujący zwiastun video Misterium Męki Pańskiej w Korytnicy stworzył Dariusz Prządka, który zawsze społecznie nagrywa misteria. Podczas wydarzenia co roku nie brakuje profesjonalnych fotografów, którzy uwieczniają wyjątkowe widowisko.


 

Wybierzecie się w niedzielę do Korytnicy? 
Wstęp na Misterium Męki Pańskiej jest wolny.
 

Zamieszczone zdjęcia pochodzą z poprzednich Misteriów w Korytnicy.


 

ur
Zdjęcia: ubiegłoroczna edycja Misterium - Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej

Aplikacja egarwolin.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikacjęm która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Aktualizacja: 12/04/2025 17:24
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wróć do