Herbata z kożuchem i pianą. Czy wypicie jest bezpieczne? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Herbata z kożuchem i pianą. Czy wypicie jest bezpieczne?

Herbata z kożuchem i pianą. Czy wypicie jest bezpieczne?

Zaparzyłeś herbatę i pojawiła się piana? Na powierzchni wytworzył się charakterystyczny, oleisty kożuch? Na pewno nie raz zastanawiałeś się, skąd się one biorą. Wyjaśniamy, czy napój z nimi jest bezpieczny do wypicia.

Herbata to dla wielu nieodłączny element poranka czy wieczoru. Nie zawsze jednak zaparza się ona tak idealna, jak byśmy tego chcieli. Zdarza się, że napar się pieni. Co więcej, na jego powierzchni pojawia się też oleisty kożuch. Na pewno niejeden raz zastanawiałeś się, czy taki napój nadaje się do wypicia. Wyjaśniamy, czy jest to niebezpieczne.

Rozwiąż quiz o jedzeniu. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem.

Pytanie 1 z 12
Co było panierowanym przysmakiem w PRL-u?

Dlaczego w herbacie jest piana?

Zalałeś herbatę wrzątkiem, a na powierzchni wytworzyła się piana? Może zdarzyć się, że powodem jest niedokładne wypłukanie szklanki czy kubka z płynu do naczyń. Jeśli jednak wykluczymy tę opcję, a piana wciąż się pojawia, najpewniej chodzi o coś zupełnie innego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Mogą za tym stać saponiny, które zawarte są w herbacie. Związki te są korzystne dla naszego organizmu. Dlatego też nie powinieneś się obawiać piany, powstałej przy ich udziale. Czasem pojawia się ona również z powodu sposobu, w jaki zalewasz susz.

Zobacz także: Owiń tym drzewo. Patent na uniknięcie robaczywych śliwek

Kiedy robisz to z wysokości, wtłaczasz do napoju więcej powietrza. Dlatego właśnie herbata zawiera pianę. W przypadku niektórych rodzajów suszu robi się to celowo, a piana jest efektem pożądanym! Drobne liście zawierają więcej powietrza, które uchodzi po zalaniu ich. Nie stanowi to niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Stąd bierze się kożuch na powierzchni

Na powierzchni herbaty, po jej zaparzeniu, może pojawić się kożuch. Może on przypominać rozlaną benzynę. Dlaczego tak jest? To wynik reakcji polifenoli, obecnych w herbacie, z węglanem wapnia, znajdującym się w wodzie.

Zobacz także: To trzeba robić, by zadbać o samopoczucie. Ekspertka nie ma wątpliwości [TYLKO U NAS]

Im woda jest twardsza, tym więcej tego składnika zawiera. Z kolei jego ilość wpływa na to, jak wyraźny kożuch pojawi się na herbacie. Nie ma się jednak czym martwić. Nie jest on szkodliwy. Jeśli jednak chcemy wpić napój bez niego, jest na to kilka sposobów.

Przede wszystkim możemy filtrować wodę. Wtedy nasza herbata będzie pozbawiona charakterystycznego kożucha. W celu pozbycia się go lub przynajmniej zmniejszenia może także pomóc plasterek cytryny.

Zobacz także: Wiesz, jak smakuje „parzybroda”? Jeśli nie, koniecznie wypróbuj ten przepis!

Lubisz herbatę?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Autor:

Zobacz więcej >